Boekstart ondersteunt i8| zeeland 'Ik ga niet achter de geraniums zitten' Opening Music Hall in 2012 is onzeker vm Het ministerie van OCW wil met het project Kunst van Lezen zo vroeg mogelijk beginnen met leesbevordering. En vroeg is ook echt vroeg. Boekstart is bedoeld voor baby's tot een jaar. •5>öO^ www.tmcwoonwinkels.nl donderdag 22 september 2011 B foto Willem Mieras Willem en Truus Braamse zijn al 65 jaar getrouwd. door Rob Paardekam 's-gravenpolder - Trots laat Wil lem Braamse uit 's-Gravenpolder het telegram van de commissaris van de koningin zien. „Kijk, me vrouw Peijs heeft er met de pen nog een persoonlijke boodschap bij geschreven. Zoiets kan ik nou echt waarderen." Willem (89) en zijn vrouw Truus (92) ontvingen het schrijven, om dat ze al 65 jaar zijn getrouwd. Ze zijn na al die jaren nog gelukkig met elkaar. „En we verkeren naar omstandigheden nog in goede ge zondheid", vertelt Willem. Hij en zijn echtgenote doen bijna alles nog zelf, tot het koken aan toe. Willem: „Mijn vrouw kan dat nog prima. Enkel als we friet eten, kom ik er aan te pas. Die bak ik!" De 89-jarige rijdt ook nog auto. Onlangs werd zijn rijbewijs, na een keuring, weer voor vijf jaar verlengd. Ook Truus is er dolgeluk kig mee. „Zo behoud je toch een stukje zelfstandigheid. Een paar van onze kinderen wonen wat ver der weg, in Zeeuws-Vlaanderen en in Huijbergen. Het is leuk dat we nog zelfstandig naar hun verjaarda gen toe kunnen gaan." Hoewel al aardig op leeftijd, is het echtpaar nog behoorlijk actief „Ik ga echt niet achter de geraniums zitten", zegt Willem. Hij mag nog graag in de tuin werken en knut selt met veel plezier. Truus geniet als ze af en toe een borduurwerkje kan maken. Het stel heeft vijftig jaar lang heel vrij gewoond tussen 's-Gravenpolder en 's-Heer Abts- kerke. Nu zijn ze alweer vijftien jaar gelukkig in hun bungalow in 's-Gravenpolder. In dat dorp wordt de huwelijksverjaardag zater dag gevierd met onder meer de drie kinderen, drie kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. door Theo Giele middelburg - Een juridische strijd rond Golf by the Sea en de Music Hall in Middelburg zal de opening van de evenementenhal op het Middelburgse Zepterrein op zijn minst vertragen. Ondernemer Frans Lievens zal de hal pas overnemen van Zep-eige- naar TCN als alle juridische en fi nanciële verwikkelingen rond bei de panden zijn opgelost. Lievens had de Music Hall, die al sinds de opening van Zep in 2009 leeg staat, volgend jaar willen openen. „Maar als dit zo doorgaat, kunnen we dat wel schudden", aldus Lie vens, die ook de schouwburgen in Terneuzen, Goes en Middelburg exploiteert. De Goese ondernemer Rein van Vliet heeft beslag laten leggen op de inventaris van zijn voormalige zaak Golf by the Sea op het Zep in Middelburg. Dit heeft gevolgen voor de ingebruikname van Music Hall, waarvoor de horecaruimte van Golf by the Sea als foyer zou dienen. Van Vliet, de vroegere eige naar van de Zeelandhallen in Goes, was betrokken bij de ontwik keling van de plannen voor de eve nementenhal die ondernemer Jo- han Bruinsma uit Lelystad had voor de Music Hall. Bruinsma zat op het Zep als uitbater van fast- foodrestaurant KFC. Van Vliet zeg de de huur van het slecht lopende Golf by the Sea op en deed het huurcontract en de inventaris over aan Bruinsma's bedrijf Zep Dome, zoals de Music Hall zou gaan he ten. Voor Bruinsma bleek echter de Zep Dome financieel een brug te ver. Van Vliet kreeg zijn inventa ris niet betaald. Bruinsma kwam recent in het nieuws toen zijn KFC-vestigingen, onder meer die in Middelburg, failliet gingen. MEEST GELEZEN 1Verwijderde oplaadpaal Kortgene. 2. Zeeuwse platter oester is er weer. 3. Nominatie gastvrouw Katseveer. STELLING 'Rilland wordt intoleranter'. Geef uw mening over deze stelling op onze website: www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl BOEKSTART 1 jes, meestal in elementaire kleu ren, die ouders kunnen benoemen of er een verhaaltje rond verzin nen. Sommige boekjes knisperen en andere rammelen. Het zijn in ieder geval allemaal boekjes: din gen waarin je kunt bladeren. Bij boekstart hoort een cadeautje: een koffertje met daarin een knis- perboekje over Kikker en een kar tonnen boekje met de titel Hop Hop Paardje. Op een CD in de kof fer staan een aantal kinderliedjes, die iedereen met zijn kinderen kan zingen. Want ook zingen is heel belangrijk in de taalontwikke ling, om nog maar niet te spreken van de intieme communicatie tus sen ouder en kind. Want als taal iets doet, is het dat: de band ver sterken tussen degenen die zich van taal bedienen. Leo Kosten overhandigde het eer ste boekje aan Eva Neijts, nog maar vijf weken. Ze sliep als een roos door het hele feest heen, maar haar moeder pakte het koffer tje graag aan. Met Boekstart hebben de biblio theken in Kapelle en Wemeldinge plotseling een heleboel nieuwe le den, want alle baby's zijn meteen gratis lid. Hun ouders worden re gelmatig uitgenodigd voor the ma-ochtenden, waarin taalontwik keling over de hele breedte aan de orde komt. Boekstart Ouders van baby's, kinderen van 0 tot 12 maanden, krijgen een bon waarmee ze in de bibliotheek een •cadeautje kunnen ophalen. Dat cadeautje is een koffertje met daarin eeri kartonnen boekje, een stoffen knisperboekje en een cd met kinderliedjes. Kinderen voor wie de bon is ingele verd zijn automatisch lid van de bi bliotheek en kunnen dus altijd an dere, speciaal voor baby's uitge voerde boekjes lenen. De bibliotheek houdt regelmatig thema-ochtenden over taalont wikkeling door Mieke van der Jagt Wanneer begint bij een mens de taalontwikke ling? Vrijwel meteen. In de hersenen van een kind van drie maanden worden al allerlei verbin- dinkjes gemaakt zodra er dingen te horen zijn. Ouders doen er dus goed aan hun kinderen zoveel mo gelijk taal aan te bieden. Dat klinkt suf maar het betekent gewoon veel praten. En liefst niet van die goedi- goedigoedi-babytaal, maar ge woon de moerstaal. Je kunt baby's nog beter de troonrede voorlezen dan prutteltaal bezigen of erger nog: tegen hen zwijgen. Gelukkig zijn er hulpmiddelen te over om al heel vroeg met taal aan de slag te gaan. BibliOosterschelde stopt met het project Boekstart al die hulpmiddelen bij wijze van spreken bij jonge ouders in de brie venbus. In Goes, Schouwen-Duiveland, Reimerswaal en Tholen zijn al eer der Boekstart-projecten begonnen, en gisteren maakte wethouder Leo Kosten een begin, in Kapelle. De ge meente Borsele is aan het eind van dit jaar aan de beurt. In de bibliotheek in Kapelle waren gisteren veel te weinig stoelen klaargezet voor de officiële ope ning, want er kwamen veel meer jonge ouders met baby's dan ver wacht. Ze kregen van Saskia den Otter, leescoördinator Kunst van Lezen bij BibliOosterschelde een korte uitleg over het project. Boekstart is een onderdeel van Kunst van Lezen, een initiatief van het ministerie van OCW. Het is ge richt op vroege leesbevordering zo wel bij baby's als bij peuters en ba sisschoolleerlingen. De bibliotheken, die Kunst van Le zen uitvoeren, hebben voor baby's tal van boekjes in huis, die spe ciaal voor de kleine mensjes zijn uitgevoerd. Dat betekent in de eer ste plaats dat ze veilig zijn, maar ook dat je er naar hartelust op kunt bijten en sabbelen. Na elke uitlening gaan ze gewoon in de wasmachine. Maar voor sabbeldin- gen hoefje niet naar de biblio theek, dus er zit meer aan vast. De boekjes bieden eenvoudige prent Olivia Karelse weet al lang hoe ze met een boek moet omgaan. TMC Kruiningen Zandweg 1b (0113) 38 26 26 iffRp Schoonmaakbedrijf Raoul Tel: 0113 323 099 www.schoonmaakbedrijfraoul.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42