Cindy Versteegen gaat io collecteren Collecteren is haar lust en haar leven. Onveilig voelt Cin dy Versteegen zich nooit. Voor diverse wereldproblemen zet de Apeldoornse zich in. „Blijf vrien delijk, ga nooit in discussie." - donderdag 22 september 2011 Verziekten - ^4133 Collectant Cindy Versteegen belt in principe nooit twee keer aan, ook al ziet ze dat er mensen thuis zijn. „Niet opendoen is hun goed recht. door Dewi Cigengack Ze komt direct uit haar werk, tijd om eerst te eten neemt ze niet. Collectant Cindy Versteegen wil deze week zo veel mogelijk geld inzamelen voor het Prinses Beatrixfonds. Van avond gaat ze naar de Apeldoorn se wijk Woudhuis. „Dit is een goe de buurt, de voordeuren liggen dicht naast elkaar. Woudhuis kun je niet laten liggen." Nee, in villawijken haal je niet per se meer op. „Ze geven ongeveer hetzelfde, maar je bent veel meer tijd kwijt per huis door die oprijla nen en grindpaden", zegt Verstee gen. Haar 'werkgebied' bestaat van avond uit zo'n 130 woningen die om een groot grasveld liggen. Het is een mooie avond; kinderen zijn buiten aan het voetballen en rol schaatsen. Het is zeven uur. „Ik col lecteer tot uiterlijk negen uur; mensen vinden het niet fijn dat er nog laat wordt aangebeld en ik voel me er ook niet prettig bij." Aan het werk. Versteegen belt aan bij het eerste huis, doet een stap te rug en houdt de collectebus om hoog. „Ik ga nooit te dicht bij de deur staan, ik wil mensen de ruim te geven." Als de deur opengaat zegt ze: „Goedenavond. Wilt u het Beatrixfonds steunen tegen spier ziekten?" Het klopt grammaticaal niet helemaal, maar anders wordt de zin te lang, zegt de Apeldoorn se. Een deur verder doet er niemand open. De collectant belt geen twee de keer aan, dat doet ze in princi pe niet. „Zelfs niet als ik zie dat er mensen thuis zijn en niet open doen. Dat is hun goed recht." Vers teegen is ook coördinator van de Apeldoornse inzameling en ze hoort wel eens van andere collec tanten dat ze het frustrerend vin den als mensen niet opendoen of niets geven. „Maar dat heeft geen zin. Vat het niet persoonlijk op. En blijf altijd vriendelijk, ga nooit in discussie." Het valt in eerste instantie niet op, maar op sommige deuren zit een klein stickertje met: 'NEE. Geen collectes, wij doneren op onze ei gen manier' of juist: 'JA. Collectes geen bezwaar. NEE. Geen verkoop aan de deur'. Die zie je steeds meer, zegt Versteegen. De schemering valt in; Versteegen loopt stevig door. Niet dat ze dat een probleem vindt. De vrijwillig ster collecteert ook in februari, voor Amnesty International. Dan is het écht donker. Een beroving hebben zij en de andere vrijwilli gers die ze kent nog nooit meege maakt in de vijftien jaar dat ze meedraait. „Ik heb me nog nooit onveilig gevoeld. Maar dit is wel Apeldoorn. Ik weet niet hoe dat in bijvoorbeeld Rotterdam zou zijn." Het volgende huis hoort bij Rob bert Boers. „Dat zijn toch niet die gestolen collectebussen, hè?", zegt hij als hij de collectant ziet. Boers is alert, maar geeft altijd iets, zegt hij. Dat doen de meeste mensen op deze ronde. Versteegen: „Veel mensen geven een of twee euro. Toch let ik niet heel erg op wat mensen geven, sommigen vinden het niet fijn als ik zie wat ze in de bus doen." Gemiddeld zamelt ze zo'n vijftig euro per uur in. Het grootste bedrag dat Verstee gen ophaalde bij één persoon, was een briefje van twintig. „Twintig euro! Ik heb direct een collega-col lectant ge-sms't." Vanavond zijn er twee 'gulste ge vers', die beide een briefje van vijf in de bus doen. Versteegen: „Ik ga voor het geld, dat is mijn missie. Je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10