binnenland 15 zoiets als vorig jaar' Scherpe kritiek Raad van State 'Spelfoutjes' in Troonrede zijn bewuste keuze van auteurs Job Cohen (PvdA) Emile Roemer (SP) Alexander Peehtold (D66) Jolande Sap Groenlinks Arie Slob (ChristenUnie) Marianne Thieme (PvdD) woensdag 21 september 2011 'Ik betreur het dat dit kabinet dat leiderschap niet toont en niet bereid is tot het nemen van toekomstbe- stendige maatregelen. Angstvallig vasthouden aan het regeerakkoord helpt Nederland geen stap verder' 'Ik vind het tegenvallen. Een gemiste kans. Dit is alleen bangmakerij. De boodschap is redden wat er te redden valt, vrouwen en kinderen eerst. Daar word ik niet blij van' 'Het kabinet verschanst zich achter het regeerakkoord in de hoop dat de crisis overwaait. Defensief mijmert het over de plannen van vorig jaar. Majesteit zei te recht: er is meer nodig dan vertrouwen' 'De Troonrede is een onbezield en sober verhaal. Het past bij dit kabinet dat als enig doel heeft te bezuinigen. Er is geen aandacht voor grote uitdagin gen zoals de eurocrisis en duurzaamheid' DEN HAAG - De Raad van State heeft harde kritiek op het kabinets beleid in de Miljoenennota. De re gering is terughoudend in het be denken van concrete maatregelen, terwijl wel een analyse wordt ge maakt over de risico's die de Ne derlandse economie bedreigen, vindt de Raad. „Die terughoudendheid kunnen wij ons niet permitteren", aldus het belangrijkste adviesorgaan van de regering gisteren. Premier Mark Rutte en ook minis ter Jan Kees de Jager van Financi ën wuiven de kritiek weg. „We zit ten er bovenop", zei De Jager over de dreigende economische crisis. De Raad schrijft dat het kabinet 18 miljard wil bezuinigen, maar dat niet helder is welk inhoudelijk be leid daaraan ten grondslag ligt. „Bovendien is het twijfelachtig of de omvang van de maatregelen toe reikend is, gelet op de risico's in de economische ontwikkeling en de risico's in het bankwezen." De situatie dwingt tot 'beleidsma tig aanzienlijk verder gaande keu zes dan die tot nu toe zijn ge maakt', aldus de Raad van State. De Jager wil vooralsnog niet we ten van de kritiek van de raad. Hij verlaat zich op de prognoses van het Centraal Planbureau (CPB). Daaruit blijkt dat Nederland een nieuwe economische crisis (nipt) ontloopt. De economische groei vertraagt weliswaar, maar duikt niet in de min. De rekenmeesters zijn echter allerminst zeker van hun zaak: ze hebben voor de zeker heid een extra somber scenario la ten doorrekenen waarin de Neder landse economie en de schatkist van de overheid wederom klappen krijgen door een nieuwe crisis. Het advies in die omstandigheid: vooral niet extra bezuinigen, an ders wordt economisch herstel in de kiem gesmoord. De Troonrede en spelfou ten. Het lijkt een onmo gelijk combinatie, maar wie de tekst die konin gin Beatrix gisteren uitsprak na leest, ziet dat er woorden instaan die afwijken van het Groene Boek je. Aan het slot van de Troonrede staan de woorden 'appèl' en 'ge- dachtenwisseling'. Volgens de groe ne schrijfwijze, die ook leidend is voor ambtenaren, had daar moe ten staan: 'appel' en 'gedachtewis seling'. Peter Smulders, die dit jaar voor de 25ste keer de Troonrede vooraf aan een taalkundige blik onder wierp, was zich daarvan bewust. Volgens hem gaat het niet om fou ten maar om een keuze van ambte naren die de eindversie samenstel len. „Zij vonden het waarschijnlijk niet verstandig om de koningin een tekst te laten voorlezen met daarin twee keer het woord 'ap pel', terwijl 'appèl' wordt bedoeld. Dat is niet volgens het Groene Boekje, maar voorkomt eventuele misverstanden." Bij 'gedachtewisseling' kozen de ambtenaren voor een tussen-n. „Die spelling voelt voor veel men sen natuurlijker en logischer aan. Het gaat tenslotte om een uitwisse lingen van méérdere gedachten." Peter Smulders is directeur van het Genootschap Onze Taal dat aan de wieg stond van het Witte Boekje, als tegenhanger van de groene variant. „In de witte spel ling wordt gekozen voor 'appèl' en 'gedachtenwisseling', maar het is echt niet zo dat wij de witte spel ling de Troonrede hebben binnen gesmokkeld." 'Met name mensen die het toch al moeilijk hebben, met persoonsgebonden budget of kinderen met pas send onderwijs, krijgen zware klappen. Ook gezinnen met éénverdieners komen slecht uit deze begroting' 'Dit kabinet heeft net een Troonrede uit laten spreken' a la Jacobse en Van Es: samen voor ons eigen. Het is harteloos en er is geen enkel oog voor de kwetsbaar sten, de dieren en natuur en milieu' Toeschouwers in Den Haag wachten op de Gouden Koets, achter drang hekken en beveiliging. foto EPA tie", zegt de vrouw uit Zoeter- meer. „Ik kom hier vooral voor de lol." Op het moment dat de eerste koetsen langskomen, klapt ze fana tiek met de oranjegekleurde massa aan de Lange Voorhout mee. De toeschouwers worden steeds en thousiaster als ook prinses Mar griet en Pieter van Vollen hoven al zwaaiend langsrijden. Bij de Gouden Koets is er groot ge juich. Op het moment dat blije fans het 'Oranje boven' inzetten, maken zich een stuk of tien men sen met oortjes los uit de menigte om de stoet te volgen. Als de ko ningin zonder incidenten bij de Ridderzaal is gekomen, verzame len deze agenten en beveiligers in burger zich. „Tijdens de rijtour zijn helemaal geen rare dingen gebeurd", zegt een politiewoordvoerder. „Het was feestelijk én veilig dit jaar." Proef de mythe van de oceaan en geef u eraan over. De bodem van de oceanen zijn een waar paradijs vol met natuurlijke bronnen. Voel de streling van de zintui gen met de natuurlijke bronnen en mineralen uit de zee. ZWALUWHOEVE WELLNESSRESORT Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 0,60 per gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met zondag 25 september 2011. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Voor meer informatie: www.zwaluwhoeve.nl Inhoud arrangement Ontvangst op de Zwaluwhoeve met een kopje koffie of thee en een heerlijke Petit four tussen 09.00 uur en 09.30 uur Programma uitleg en rondleiding door onze gastvrouw Gebruik van alle saunafaciliteiten tot 23.30 uur inclusief prachtige ligweide van ruim 50.000m2 met 6 verschillende buitenbaden Vrij gebruik van scrubzout, Fa Showercream en SEAH shampoo van Schwarzkopf Professional Vrij gebruik van de zuiverende Salounge ruimte O.b.v. beschikbaarheid deelname aan één van de 6 opgietingen Uitgebreid lunchbuffet (inclusief koffie/thee/melk/karnemelk) Oceaan Behandeling (40 min); U wordt ontvangen in onze behandelruimte met uitleg over de behandeling en de producten. Uw behandeling begint met een verfrissende massage elke u doet denken aan de zachtheid van de golven en de kracht van de oceaan. Daarna ontvang ut een ontspannende hoofdhuidmassage met mintolie. De behandeling wordt afgesloten met een frisse bodycreaming welke uw huid weer heerlijk glad en zacht maakt. In de middag kunt u een Oceaan amuse nuttigen in onze relaxruimte de Opkamer. De behandelingen worden ingepland tussen 10.00 uur en 20.00 uur. Badjas en handdoeken zijn te huur. Reserveren is noodzakelijk. Realisatie: RVG Communicatie OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595) Oranjefans stonden gisteren in de binnenstad van Den Haag om de rijtoer van koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima in de Gouden Koets mee te maken. Bel &Win Voor 10 winnaars het Oceaan arrangement voor 2 personen van de Zwaluwhoeve t.w.v. 155,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5