250.000 Vernielingen aan moskee echt in onze cultuur' mMSe zeeland 121 'Je moet het verplichten' 'Anbo moet suf imago zien af te schudden' Magnetronmossel is hit onder bewoners van Terweel in Goes MIDDELBURG Muren beklad, ramen ingegooid Gestolen tractor belandt in de sloot Grote Kerk in Goes vormt decor modeshow Wx... Het fietshelmenproject heeft de provincie Zeeland een kwart miljoen euro gekost woensdag 21 september 2011 door Emile Calon MIDDELBURG - De nieuwe moskee aan de Stromenweg in Middelburg is beklad met beledigende woor den. Ook zijn ruiten van het pand in aanbouw vernield. Onbekenden hebben afgelopen weekeinde de woorden 'kkvar- kens' en 'varkens' op een van de muren van de moskee gespoten of geverfd. Daarnaast zijn zes ramen ingegooid. In drie gevallen ging het projectiel door de dubbele ra men. Bij de andere ruiten is één glaslaag vernield. Voorzitter Ismail Kastaci van de stichting Yildrim Beyazit heeft geen idee in welke hoek gezocht moet worden om bij de daders uit te komen. Hij vertelde dat het niet de eerste keer is dat onbekenden zulke discriminerende leuzen schil derden op het pand en dat er rui ten zijn ingegooid. Volgens omwonenden zijn er tot nu toe drie maal meerdere ruiten vernield en zijn er ook al eerder be ledigende woorden geschreven op het gebouw. De eerste maal kort voor de zomer. Gedurende de zo mervakantie was het gebouw ook het mikpunt van vandalen. Kastaci vertelde gisteren dat er de eerste twee maal aangifte gedaan is bij de politie van de vernielin gen. Zover hij wist is er nog nie mand opgepakt voor die wanda den. Een woordvoerder van de politie bevestigde dat. Volgens haar is het heel moeilijk om zulke daders op heterdaad te betrappen. De kosten voor het herstellen van de schade kan volgens de voorzit ter niet verhaald worden op de ver zekering. „Wij moeten het zelf be talen." Hoeveel geld er met het schoonma ken van de gevel en het herstellen van de schade aan de ruiten ge moeid is, kon hij gisteren nog niet vertellen. Wel liet hij weten dat het niet prettig is om als moslimor ganisatie met zulke vernielingen geconfronteerd te worden. De voorzitter kon nog niet vertellen wanneer de nieuwe moskee in ge bruik wordt genomen. De bouw is drie jaar geleden begonnen. Door geldgebrek lukte het niet de bouw in een keer af te ronden. gisteren hun eigen helmpje van de provincie. foto Lex de Meester BIERVLIET - Bij landbouwmachinebedrijf Vervaet in Biervliet zijn zondaga vond drie tractors gestolen. Eentje werd iets verderop in een sloot terugge vonden De andere twee, van het merk John Deere, zijn samen goed voor 200.000 euro. Directeur Robin Vervaet: „In onze branche is het bijna weke lijks raak. De daders worden vooral in Oost-Europa gezocht." van de kinderen wel met helm naar school. Als ik over de hele school kijk is het ongeveer 20 pro cent die de bescherming nog draagt. Het dragen van een fiets- helm zit niet echt in onze cultuur. Overigens zijn we wel weer begon nen met het promoten van de helm. Ook krijgen de kinderen de ze week les over verkeersveilig heid. Deze lessen worden georgani seerd door de ANWB." Volgens de provincie heeft de gehe le actie ongeveer 250.000 euro ge kost. De kosten zijn voor het voeren van de campagne, de uren die in het project zijn gestoken, de hel men zelf en het kijken naar de re sultaten. door Frank Balkenende GOES - Mosselen uit de magne tron. Sinds een week staan ze bij Zorggroep Terweel in Goes op het menu en ze zijn gewild. „Ik denk dat we in ons restaurant dagelijks dertig mosselmaaltijden omzet ten", zegt woordvoerder Siem Valk van Ter Weel. Het Yersekse schelpdierbedrijf Roem van Yerseke lanceerde enke le maanden terug de magnetron mossel. Ze kunnen in ruim vijf mi nuten worden gekookt in de mag netron. Ter Weel is de eerste Zeeuwse zorgverlener die de magnetron mosselen elke dag aanbiedt: „We hadden sporadisch wel eens mos selen. Het kost echter te veel tijd Bij fietswinkel Piet Voskamp verkopen ze niet meer helmpjes dan eerst het ge val was. Ary Joosse, medewerker van Piet Voskamp, ziet wel dat het meer leeft bij de mensen. „Bij de volwassenen zie je wel steeds vaker dat ze een helm dra gen, dat is dus sowieso al winst. Als je ziet hoeveel ongelukken er gebeuren, dan zou je het eigenlijk moeten verplichten." Daarom prijst Joosse de actie van de provincie Zeeland. „Het is een goed initiatief Alleen zetten kinde ren in de puberteit hem toch en moeite om ze op de ouderwet se manier te bereiden. De magne tronmossel maakt het mogelijk ze elke dag op het menu te zetten", licht Valk toe. Deze maand zijn de 'mosselen a la minute', zoals ze worden ge noemd, alleen in Ter Weel Goes verkrijgbaar. In oktober wil de zorggroep de mosselen ook dage lijks op het menu zetten in haar Goese zorgcentra zoals Randhof en het Gasthuis en uiteraard ook in Moerzicht, het woonzorgcen trum in mosseldorp Yerseke. Valk: „Vooral in Moerzicht zal er vraag naar zijn, want daar wonen bijna uitsluitend mensen van het dorp. Sommigen hebben vroeger in de mosselsector gewerkt. Ja, die lusten wel mosselen." nooit op. De ouders moeten daar in hun verantwoordelijkheid ne men." Sander Steutel van Jeremias- se Fiets Fitness heeft wel wat ge merkt van de actie. „Vorig jaar toen het begon, heb ben wij meer van deze helmen ver kocht. Maar de verkoop stokte al weer vrij snel. In maart van afgelo pen jaar waren we weer terug bij af" Toch vindt ook Steutel het een goeie zaak. „Niet alleen de veilig heid van de kinderen wordt bevor derd, maar ook de verkoop van de helmen." HEINKENSZAND - De Anbo moet met zijn tijd mee. Dat vindt voor zitter Cees Droste van de afdeling Groot Borsele. Hij ziet dat 'jongere ouderen' maar mondjesmaat lid worden van de bond en wil daar verandering in brengen. De Anbo, een belangenorganisatie voor ouderen, heeft volgens Dros te bij veel mensen een suf imago. Alsof er alleen maar bingo wordt gespeeld. „Dat gebeurt óók", zegt Droste. „Maar de Anbo heeft zo veel meer te bieden." Hij doelt onder meer op de hulp die de organisatie biedt bij allerlei problemen, zoals bijvoorbeeld het invullen van de belastingformulie ren. Als iemand een conflict heeft kan de Anbo als ruggesteun funge ren. „En vergeet vooral niet de rol die de Anbo, als één van de bon den van de FNV, heeft gespeeld bij de totstandkoming van het pen sioenakkoord." Droste wil meer 'jongere ouderen' als lid. „Dat zal niet meevallen", be seft hij. „De 50-plussers van tegen woordig zijn erg vitaal. Ze worden niet snel lid van een ouderen bond." Met nieuwe uitjes en activi teiten moet daar, in elk geval in Borsele, verandering in komen. Zo was er al een excursie naar de Covra. Die trok veel mensen. Ook de wandeltochten zijn een succes. GOES - Opnieuw is de Grote Kerk in Goes het decor voor het Fashi on Event, een modeshow omlijst met muziek en lifestyle. Vrijdag la ten vanaf 20.30 uur modezaken uit Goes en omstreken op een cat walk zien wat er komend seizoen allemaal voor moois in de rekken hangt. De show wordt gelardeerd met muzikale optredens en culinaire hapjes. Om 23.00 uur verplaatst de scene zich naar Club Devo aan de Grote Kade. Kaarten, verkrijgbaar bij de deelne mende winkels, kosten 25 euro. Een deel daarvan gaat naar de stichting Sawasdee, die jongeren helpt in Cambodja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51