'Een fietshelm zit niet 2 o I zeeland Nog weinig animo voor zorgboerderij in Tholen Beter leren zingen in vier avonden met A5S Live muziek in eetcafé 't opstapje Ierse folk van Molly Malone in De Patrijs Lunchconcert in Historische kerk Oude berijming in samenzang psalmen FIETSHELMENACTIE De provincie heeft het afgelopen jaar fietshelmen uitgedeeld aan basisscholen in Vlissingen en Middel burg. De gemeente Veere was gisteren aan de beurt. Cursisten ZVU leggen 'invasie' Zeewolfsmelk op Goeree vast Veilige oversteek voor fietsers Gastvrouw kandidaat voor GaultMillau woensdag 21 september 2011 RILLAND Zangpedagoog en dirigent van koor A58 geeft, met enkele leden van het koor, een workshop in vier avonden waarbij mensen beter kunnen leren zingen. De lessen zangtechniek voor man nen en vrouwen zijn in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. De da ta zijn de dinsdagen 27 september, 4, 11 en 18 oktober. Opgeven: jozepien@home.nl of 0164-855932. BROUWERSHAVEN In eetcafé 't Opstapje in Den Osse (Brouwershaven) wordt komende zaterdag weer live muziek ge speeld. De CCR Coverband 'Harry and the poor boys' spelen repertoire uit de jaren 60 en 70. Dezelfde band heeft vorig jaar ook in het eetcafé gespeeld en dat was een groot succes. Het optreden start om 21.00 uur. MEEST GELEZEN 1. Rokende auto in berm N59 2. Zomer ramp voor paviljoens (foto) 3. Inbraak bedrijf Zierikzee TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland COLIJNSPLAAT De viermansformatie Molly Malo ne treedt zaterdag 24 september op in café De Patrijs in Colijnsplaat. Het optreden is veelzijdig. Ierse, fol- ky muziek, nummers van Flogging Molly, The Levellers en The Pogues, traditionele singalongs, Ne derlandse kroegliederen en zyde- co, het kan allemaal voorkomen bij de band. Het optreden begint om 21.00 uur. OOST-SOUBURG In de Historische kerk in Oost-Sou burg wordt zondag 25 september een lunchconcert gegeven. Het con cert staat onder leiding van twee pianisten, Edgar van Boven en Chong Liu. Zij spelen werken van onder meer Bach en Debussy. De toegang bedraagt 9 euro, aanvang 11.30 uur. Voor vrienden van de kerk is dit 7,50. Hiervoor krijgt men een lunch en een concert. THOLEN In de Grote Kerk in Tholen is vrij dagavond 23 september een samen zang met orgelbegeleiding. De psal men die op het programma staan worden gezongen in de berijming van 1773. Dat betekent niet ritmisch en op hele noten. Bij enkele psal men wordt een bovenstem gezon gen, onder anderen door leden van het Christelijk Sint-Annalands Man nenkoor Door Eendracht Verbon den. Leen Heijboer begeleidt de sa menzang op het monumentale Van Damorgel en improviseert ook. De zang begint om 20.00 uur. door Rob Paardekam THOLEN - De komst van een zorg boerderij van stichting Zuidwester in Tholen-stad is onzeker. Tot nu toe is er nog maar weinig belang stelling getoond. De stichting voor verstandelijk ge handicapten bracht drie maanden geleden het plan naar buiten om in Tholen een zorgboerderij te be ginnen die eventueel ook als kin derboerderij kan fungeren. Men sen met een licht verstandelijke be perking kunnen daar wonen en/of werken. De productie uit de eigen tuin kan verkocht worden in een boerderijwinkeltje. Als mogelijke locatie heeft Zuidwester een stek vlakbij het volkstuinencomplex op het oog. Regiodirecteur Leen van Westen liet destijds weten dat het project alleen doorgaat als er vooraf vol doende belangstelling is. Dat valt na drie maanden nog een beetje te gen. Toch schrijft hij het plan nog niet af. „Hoe weten we nog niet precies, maar we gaan het plan nog eens opnieuw onder de aan dacht brengen. Ik verwacht dat we in november een definitief besluit nemen." Mensen met interesse kunnen bel len naar Zuidwester via telefoon nummer 0900-2020039. GOEDEREEDE - Cursisten Natuur en Fotografie van de Zeeuwse Volks universiteit hebben bij de Kwade Hoek op de kop van Goeree meer dan honderd exemplaren van de zeewolfsmelk (ofwel euphorbia pa ralias) ontdekt. Cursusleider Jan Midavaine uit Burgh-Haamstede spreekt van een 'invasie' die als bijzonder kan wor den getypeerd. De plant wordt hier vaker waargenomen, maar ze- ker niet altijd in deze hoeveelhe den - wijst hij op vindplekken op Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Be veland. Schouwen-Duiveland is tot op heden zelfs een witte vlek. Goeree vormt, voor zover Midavai ne weet, op dit moment zo onge veer de noordgrens. Zeewolfsmelk is van oorsprong een Zuidatlantische soort, een foto van de plant staat op www.pzc.nl/schouwen-duiveland GEERSDIJK - Het onderdoortje voor fietsers en voetgangers in de Oost-West- weg op Noord-Beveland schiet op. Aannemersbedrijf Gebroeders de Ko ning uit Papendrecht is bezig de toerit naar de Frederiksdijk te maken. De tunnelconstructie onder de weg is af en de slinger in de weg is verdwenen. Eind december is de tunnel bij Geersdijk klaar. foto Willem Mieras WILHELMINADORP - Jessica van der Weel van restaurant Katseveer bij Wilhelminadorp is genomineerd als 'talentvolle gastvrouw 2012' voor de GaultMillau Awards. Die worden maandag 3 oktober uitge reikt in Amsterdam. Voor een jury met onder meer Thérèse Boer moet Jessica haar vi sie op gastvrouwschap toelichten. Met haar man, chefkok Rutger van der Weel, heropende ze onlangs het volledig gerenoveerde restau rant bij de Zandkreekdam. Bij de awards speelt nog een Zeeuw een prominente rol: chef Jannis Brevet van InterScaldes te Kruiningen jureert de veelbeloven de chefs 2012. door Yorben Weststrate Basisschool de Wegwij zer uit Serooskerke kreeg gisteren als eerste school uit de gemeente Veere de gratis fietshel men uitgedeeld. Bij de basisschool op Walcheren vinden ze het een goed initiatief, maar er zijn twijfels. Een leer kracht reageert: „We zijn als school uitgekozen en krijgen de gratis helmen toegestuurd. Of de kinderen die gaan dragen, zal aan de ouders liggen. Die moeten het dragen van de helmen stimuleren. Ook proberen wij het dragen na tuurlijk te motiveren. Vaak geldt dat als er één schaap over de dam is, dat er meer volgen." De helmen worden alleen in de onderbouw verstrekt. „Voor de groepen 1 en 2 vind ik het zeker een goed idee, die kleintjes rijden vaak nog niet zo stabiel en vallen over stoeprandjes en putten. Bij groep 3 en 4 vind ik het alweer twijfelachtig, die kinderen kunnen vaak al genoeg stuurfoutjes corrige ren, waardoor ze op hun fiets kun nen blijven zitten." Op Schouwen-Duiveland hebben de scholen al enige tijd ervaring met de fietshelmen. Begin dit jaar kregen de kinderen de helm en na het eerste enthousiasme is het ge bruik al flink afgenomen. „In groep een, twee en drie is het ge bruik nog redelijk en in groep vier helemaal niet meer", zegt Cindy te Ronde van cbs Onder de Wieken in Burgh-Haamstede. „Het zit denk ik niet zo in onze cultuur, het leeft niet." Illustratief is een situatie die De Ronde op haar school meemaakte. Een groepje meisjes was heel erg blij met de helmen. Dat werd snel minder nadat ze een paar jongens tegenkwamen. Die zeiden dat het heel dom was dat ze daarmee lie pen. „Dan is de motivatie al een heel stuk weg." De Ronde vindt het wel jammer dat het zo loopt. „Het was een leuke actie, daaraan lag het niet." Ook bij de Willibror- dusschool in Zierikzee fietst nog maar een klein deel van de leerlin gen met de helm op. Vooral bij de kleuters zijn nog een paar trouwe fietshelmdragers. Van de oudere kinderen draagt nog maar een paar kinderen een helm. Abigael Puroja van de provincie Zeeland legt uit waarom de fiets helmen worden uitgedeeld: „We willen de verkeersveiligheid vergro ten en de verkeersslachtoffers die we kunnen voorkomen naar nul brengen. Vroeger hebben we acties gehad, bijvoorbeeld 'gordels ook achterin'. Nu kiezen we voor fiets helmen, want bij een val op je hoofd, vangt de bescherming onge veer 85 procent van de klap op." Alleen de kinderen in de onder bouw van de basisscholen krijgen een helm omdat die nog kneed baar zijn. „Het is de bedoeling dat ze op den duur zelf een helm wil len dragen en daar proberen wij bij te helpen", zegt Puroja. Leerlingen van de Theo Thijssen Paauwenburg in Vlissingen heb ben vorig jaar de helmen gekre gen. Daar zijn resultaten zichtbaar. Directeur Rob Geljon legt uit hoe veel de helmen nog gebruikt wor den door de kinderen. „Het is heel verschillend, de ouderen dragen hem bijna niet meer. Laatst ging groep 7 naar de bioscoop op de fiets en toen had niemand uit zich zelf die helm meegenomen. Maar bij groep 3 komt ongeveer de helft De onderbouw/leerlingen van basisschool De Wegwijzer in Serooskerke krege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50