41 binnenland Oppositie regeert toch mee Zelden steunde een ka binet op zo weinig ze tels. Het moet het doen met 52 zetels van WD en CDA. Daarnaast heeft het op onderdelen gedoogsteun van de PW (24 ze tels). Zelden echter had een kabi net zo veel steun in de Tweede Ka mer. Alle partijen, uitgezonderd SP en Partij voor de Dieren (sa men 17 zetels), regeren van tijd tot tijd mee. Ziehier de paradox van de politieke verhoudingen. Er zijn twee werkelijkheden: er is een zwak kabinet met heel veel opposi tie en er is een ijzersterk kabinet met heel veel (gedoog)steun. Bei de werkelijkheden zullen vandaag en morgen te zien zijn tijdens de algemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer. De be schouwingen gelden traditioneel als het belangrijkste debat in het parlementaire jaar. Dit jaar geldt dat nog sterker, omdat het de eer ste beschouwingen zijn over een begroting van het kabinet-Rutte. Fractievoorzitters grijpen dit aan om hun politieke visie te presente ren. Het kabinet om zijn beleid van enige ideologische onder grond te voorzien. 'Niemand zit te wachten op De Algemene Beschouwingen zullen fel zijn, maar kunnen niet verhullen dat het kabinet van Mark Rutte genoeg (wisselende) steun krijgt als het erop aankomt. woensdag 21 september 2011 jfëïk zie onze website:uitgelicht fy Alles over Prinsjesdag Het nieuws per ministerie, politieke reacties op de Miljoe nennota, Twitterberichten over de Troonrede, hoedjes met een boodschap en foto's van het Koninklijk Huis 40.000 MILJOENENNOTA De Algemene Beschouwin gen gelden als belangrijkste debat van het jaar tussen regering en Kamer. Dit jaar lijken ze vooral uit te mon den in een schijngevecht. door Frits Bloemendaal Daarnaast proberen fracties zich te positioneren. Wie is de echte op positieleider, hoe profileert de kleinste regeringsfractie zich, hoe doet de premier het? Het zijn de kleinere gevechten die tijdens de beschouwingen worden gestreden. Uiteindelijk is het debat ook een markt, waar fracties onderling za ken doen om veranderingen aan te brengen in de begroting. Ook dit jaar zullen sommige frac tievoorzitters hun visie op een be ter Nederland geven omdat hun achterban dat nu eenmaal vraagt. Maar je kunt je afvragen hoeveel nut het heeft om het over verge zichten te hebben als de golven over de reling slaan en een nog PAUL KUSTERS veel zwaardere storm op komst is. Het debat zal overschaduwd wor den door ontwikkelingen rond de Europese schuldencrisis. De mees te oppositiepartijen hebben allang begrepen dat het zonder hun hulp nooit lukt het schip in veilige ha ven te krijgen. Zij helpen Rutte. Die hulp is ook op andere terrei nen onmisbaar gebleken. De oppo sitie hielp (in wisselende samen stelling) het kabinet aan een meer derheid voor de missie naar Kun- duz en het pensioenakkoord. Zo als de PW het kabinet helpt r8 miljard binnen te bezuinigen. Dat werpt een ander licht op de felle debatten vandaag en morgen. Het zal af en toe lijken of het kabi net bijna geen vrienden heeft. Maar het heeft eigenlijk meer vrienden dan enig ander kabinet hiervoor. Om het schijngevechten te noemen is misschien overdre ven, maar de partijen die het kabi net aanvallen, kunnen niet verhul len dat zij medeverantwoordelijk zijn: zij regeren mee. De enige par tijen die de handen schoon hou den zijn SP en PvdD. Zij zijn eigen lijk de enige oppositiepartijen. In Nederland draait politiek altijd uit op bestuur, op management. Het risico is wel dat dit het debat dood slaat. Tijdens Paars zaten de klassieke tegenpolen PvdA en WD aan één regeringstafel, met als gevolg dat over sommige onder werpen (immigratie en integratie) moeilijker kon worden gesproken. Yoor de kiezer bevestigde het uit eindelijk het gevoel dat het in de politiek één pot nat is. Dat is waar schijnlijk het laatste dat PvdA, D66, GroenLinks en de Christen- Unie willen uitstralen. Maar hoe meer zij meeregeren, hoe meer zij helpen dat beeld te versterken. door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Zoveel blauw heeft Erna Oey nog niet eerder gezien. „Dit is de vijfde keer dat ik op Prinsjesdag hier ben, maar nog nooit was de politie zo overduide lijk aanwezig", zegt de inwoonster van Leusden. Meteen nadat zij en haar vriendin de trein zijn uitge stapt, staan ze al voor een rij agen ten. „Je moet er vlak voor langs, zo dat de politie goed kan zien wie de stad binnenkomen." De Haagse politie is dit jaar extra alert. Dat alles omdat een man vo rig jaar een waxinelichthouder naar de Gouden Koets gooide. Op elke straathoek staan groepjes agenten zichtbaar opgesteld. Tus sen de veertigduizend toeschou wers staan ook agenten en beveili gers in burger, alleen herkenbaar aan hun oortje. „Al die extra beveiliging kan geen kwaad", vindt Oey. „Wij hebben gelukkig geen gevaarlijke gekken gezien, maar een man achter ons vonden we wel een beetje ver dacht." Ze weet eigenlijk niet waar om. „Hij viel gewoon op, zo al leen. Dat vond de politie kennelijk ook, want hij moest zich al snel identificeren." Ook Chris en Roberto, beiden lid van de communistische jongeren beweging, krijgen te maken met de politie. Om negen uur 's och tends waren ze al in de stad. Net jes gekleed, een oranje bloem op de borst en met protestborden te gen het huidige kabinet. „Om die borden kwam de politie al gauw polsen", zegt Chris. „Iemand kwam vragen om een vuurtje, maar aan zijn oortje zag je direct dat het een stille was." De politie heeft volgens Roberto geen enkele reden om hen aan te houden. „We beledigen niemand. Natuurlijk willen we ons punt ma ken, maar niemand zit te wachten op zoiets als vorig jaar." Danielle Hessing, die met haar familie langs de route staat, houdt geen extra re kening met gevaarlijke gekken langs de route. Vlakbij haar is net iemand gefouilleerd. „Als er echt iets gebeurt, dan ben je nergens veilig, ook al staat.er overal poli- Minister van Financiën Jan Kees de Jager overhandigt de stukken van de Miljoenennota, die hij net uit het beroemde koffertje heeft gehaald aan een bode van de Tweede Kamer. foto Phil Nijhuis/ANP NA MOOIE ZOMER NU OOK MOOIE NAZOMER VOORSPELb WEER EEN EX-WEERMAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4