'Het moet de politiek wat i8l zeeland Achttien Zeeuwen in vierdaagse Marbella OPEN DAGEN Beosound 5 Encore B&O digitaal muziek systeem www.binnenuit.nl Team Van Langeraad naar NK forelvissen Diefstal kostbare kratten kabelperen 2e M-Line matras halve prijs www.binnenuit.nl Burendag Waterpoort met excursie en foto's DORPSHUIZEN De Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schouwen-Dui- veland is een offensief begonnen om dorpshuizen te behou den. In Kerkwerve vond gisteren de tweede infoavond plaats. Enkele reacties: Exploitatiekosten dorpshuizen Plan voor brug over N57 op de Brouwersdam Dansmarathon voor goed doel fl&maoistedingen warQaal www.binnenuit.nl woensdag 21 september 2011 KERKWERVE Recreatieboerderij Van Langeraad uit Kerkwerve doet op 8 oktober in Ommeren mee aan het NK forelvis sen. In het team zit één Zeeuwse: Els Wouters uit Zoutelande. Ande re teamleden komen uit Gorin- chem, Papendrecht, Schelluinen en Ottoland. Vorig jaar werd team Lan geraad tweede. Overall-winnaar van het Zeeuws kampioenschap in Kerkwerve werd Leen Vogel uit Hardinxveld Giessendam. ZIERIKZEE Uit een bedrijf aan de Deltastraat in Zierikzee zijn metalen kratten met kabelperen (verbindingsstuk ken van kabels) gestolen die een waarde hebben van enkele tiendui zenden euro's. De inbraak vond plaats tussen vrijdag 16.30 uur en maandag 07.30 uur. De toegang tot het pand is geforceerd. Het totale schadebedrag is onbekend. ZIERIKZEE Buurtvereniging de Waterpoort in Zierikzee viert zaterdag 24 septem ber Burendag. Buurtbewoners ver zamelen om 10.30 uur in de Nobel- poort, waar foto's van de buurt worden bekeken. Om 11.00 uur is een excursie. Theo Roskam en Gees van Egmond vertellen over de geschiedenis van de buurt, aange vuld met anekdotes van bewoners. door Esme Soesman Coördinator Jan Lagen dijk van de Stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen Schou we n -Duiveland (SDGSD) is zelf de eerste die het zegt: de exploitatie van dorpshui zen moet absoluut beter. „Juist daarom is dit wrang. We zijn als stichting nog maar net bezig. Geef ons nu gewoon de tijd." Die wens heeft het stichtingsbe stuur gistermiddag kenbaar ge maakt in een gesprek met burge meester en wethouders. Aanslui tend werd 's avonds met dorps huisgebruikers gesproken over mo gelijkheden om het dorpshuisge bruik op te krikken en de exploita- Jan Lagendijk: „In de strategische vi sie staat dat de gemeente geen ge bouwen meer wil subsidiëren maar alleen nog maatschappelijke doel stellingen in het kader van leefbaar heid. Dan vraag je je wel af wat er straks onder die subsidiecriteria gaat vallen? Ontmoeting tussen ouderen valt nu al af." tie te verbeteren. „Is collecteren aan de deur een mogelijkheid om geld voor dorpshuizen binnen te halen?", opperde één van de aan wezigen. „Ja, een soort vrienden stichting", klonk de bijval. Hoe dan ook: actie is hard nodig, maak te het stichtingsbestuur - dat 14 van de 18 dorpshuizen beheert - de aanwezigen duidelijk. Op basis van de inhoud van de gemeentelij ke strategische visie Tij van de Toe komst vreest de stichting dat het voortbestaan van dorpshuizen in de toekomst in gevaar is. Dat die door de betrokkenen als cruciaal worden gezien voor de leefbaar heid, werd gisteren door het pu bliek benadrukt. Het is de enige plek in een dorp waar je neutraal en laagdrempelig terecht kunt, De boeien worden nu gelegd en het vaart straks die kant op (over Tij van de Toekomst) Ik ben hier komen wonen voor het dorpshuis. Gaat die dicht dan moet de ozb naar beneden, vind ik. Maar stel dat iedereen dat eist...dat loopt voor de gemeente in de miljoenen. Dit is paniekvoetbal. Het is niet eerlijk dat er op Schou- wen-Duiveland van gemiddelden wordt uitgegaan. We hebben hier geen trein en geen theater. Er kan toch geld voor de dorpshui zen in de gemeentebelasting wor- den verwerkt? (als alternatief voor een collecte). Er moet ook een knop om; we zul len steeds meer onze broek zelf moeten ophalen. Maar voor een paar euro zit je wel een hele mid dag warm en droog (over de hoge re huurprijzen). klonk het links en rechts. „Het moet de politiek wat waard zijn om dit soort voorzieningen te be houden en daar dus ook een vorm van subsidie aan te geven", maakte stichtingsvoorzitter Dick Kooman de te maken slag duidelijk. Maar de stichting gaf nóg een duidelijke boodschap af: inwoners en gebrui kers van dorpshuizen zullen die slag zelf moeten slaan. De dorpshuizen hebben hoe dan ook potentie, bewijzen de gebrui- kerscijfers. Per week komen in de 14 dorpshuizen gezamenlijk 4000 mensen over de drempel. Per jaar is sprake van 18.000 gebruiksuren, die je niet zomaar over minder voorzieningen kunt uitsmeren - verduidelijkt Lagendijk de cijfers. De druk op het dorpshuis ligt na melijk vooral in de avonduren. „We moeten dus proberen func ties aan het dorpshuis toe te voe gen, zoals nu bijvoorbeeld gaat ge beuren met kinderopvang in De Schutse. Je kunt ook denken aan het in dorpshuizen onderbrengen van spreekuren van de dokter of bloedprikken." Met de exploitatie van dorpshuizen is een bedrag van circa 850.000 euro gemoeid-. Ruim de helft daarvan betreft huur aan de gemeente en stookkosten. De dorpshuizen zélf krijgen samen op jaarbasis 228.000 euro aan huur binnen. Het gemiddeld tekort per dorpshuis bedraagt 45.000 euro, waarvan 23.000 euro huur is aan de gemeente. Per inwoner kost een dorpshuis dus 18,47 euro of 9, 18 netto. De kosten voor het uitbaten van de veertien dorpshuizen van de Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen bestaan uit zes delen: 17,69% beheerderskosten overige huisvestings kosten 12,61% afschrijvingen 16,53% energiekosten 12,17% apparaatkosten zierikzee - Over de N57 op de Brouwersdam moet volgens de ge meente een brug worden ge bouwd. Die is bedoeld voor fiet sers en voetgangers en moet het ge bruik van het voetgangerstunnel tje West-Repart ontmoedigen. In dat tunneltje gebeuren volgens het gemeentebestuur 'sociaal onwense lijke zaken'. De brug moet over en kele jaren klaar zijn, als alle plan nen op de dam zijn uitgevoerd. Meest opvallende zaken zijn de 200 miljoen kostende Jachthaven van de Toekomst, het ecohotel en het duikhotel met onderzeemu seum. De plannen staan in de structuurvisie Brouwersdam Zuid (een gemeentelijk stuk) en de ge- biedsvisie Brouwersdam (van Schouwen-Duiveland en Goedere ede). Beide visies liggen van 3 okto ber tot en met 13 november ter in zage in het gemeentehuis. Met de ter inzagelegging gaat ook de in spraakprocedure van start. door Ton van den Nouweland zierikzee - Aan de eerste Vierdaag se ooit in Spanje gelopen, doen achttien Zeeuwen mee. De Vier daagse van Marbella is het initia tief van oud-Zierikzeeënaar Hans Wohl. De gepensioneerde winkelier en zijn echtgenote wonen al jaren in de Spaanse badplaats. Wohl rea geerde op de oproep van het ge meentebestuur voor ideeën van buitenlandse inwoners. Het be stuur van Marbella heeft de wan delroutes uitgezet en de nodige vergunningen verleend. De Mar bella 4Days Walking wordt van 9 tot en met 12 oktober gehouden en krijgt hulp van de organisatie van de Nijmeegse Vierdaagse en de wandelsportbond KNBLO. Het aantal inschrijvingen staat mo menteel op ruim 500, waaronder 300 Nederlanders. Aan de start ver schijnen verder Spanjaarden, De nen, Zweden, Duitsers, Zwitsers, Britten, Ieren en Israëliërs. Op ver zoek van deelnemers is het moge lijk gemaakt om minder dan vier dagen mee te lopen. Wohl: „Niet iedereen kan alle dagen meelopen. Bovendien kunnen op deze ma nier ook ongetrainde toeristen meedoen." Er wordt dagelijks twintig kilometer gelopen. De rou tes gaan door de stad, door de ber gen, over het strand en door de groene buitenwijken van Marbella. De stad verwacht met de Vierdaag se toeristen te trekken die in de na tuur zijn geïnteresseerd. „Dit type toerisme staat hier nog in de kin derschoenen", zei wethouder José Luis Hernandéz tijdens een persbij eenkomst. Marbella wil naar Nijmeegs voor beeld dé wandelstad van Spanje worden. Na afloop van de Vier daagse gaat het gemeentebestuur hierover in overleg met de Neder landse wandelsportbond. Donja Odijk bron Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen burgh-haamstede - Leerlingen van Dansschool Rilana houden za terdag 24 september een acht uur durende dansmarathon in dorps huis De Schutse in Burgh-Haam- stede. Rond de vijftig leerlingen dragen, onder het motto 'dansen voor kinderen door kinderen', een steentje bij aan het binnenhalen van geld voor Kika; kinderen kan- kervrij. Dat gebeurt aan de hand van diverse demonstraties en workshops; van linedance tot zum- ba en flashmob. Kijkers betalen 2 euro entree. Dansers laten zich sponsoren of betalen 5 euro om mee te doen. Van 10 tot 18.00 uur. Kom naar Grijpskerke, ontdek de mooiste dingen en maak kans op een wooncheque van 250,= 22 23 24 september do vrij zat Interieur Atelier voor onverwacht# meubeten Schuitvlotstraat 6 4364 AD Grijpskerke www.warstaal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48