261 sport 'Situatie niet zorgwekkend, w Koster wil nog wel een eindtoernooi meemaken Clement zit lekker in zijn vel Tijdens de tijdrit voor vrouwen presteert Ellen van Dijk (zesde plaats) naar behoren en stelt Marianne Vos (tiende) teleur. Ze eindigen 38 en 55 seconden achter de Duitse winnares Judith Arndt. woensdag 21 september 2011 kopenhagen - Als vrouwen op de eerste dag van de 'drie dwaze da gen' bij De Bijenkorf Zo komen de heren profs in de lobby van het Quality Marinahotel in Vedbaek af gevlogen op Stef Clement als hij met een stapel verse koerskleding op weg is naar zijn kamer. Er wordt geplukt en gevoeld. „Goed spul", grapt de een na de ander. Lars Boom heeft eerder die dag ge- twitterd dat de snelle tijdritpakken van de Nederlandse Wielerunie he lemaal niet snel zijn. Het zorgt voor een klein relletje, maar Cle ment hoor je niet klagen. „Ik zit lek ker in mijn vel", laat de bijna 29-ja- rige Rabo-renner, die in 2007 brons op de WK haalde, even later weten als hij onderuit gezakt een bakje koffie nuttigt. Lachend denkt hij terug aan zijn eerste WK in 2002. In Zolder. „Toen moest ik alles nog ontdek ken." Eigen materiaal, eigen aan pak, zoek het maar uit.. „Nu weet ik dat zaken als het materiaal alle maal goed geregeld zijn." Hij hoeft alleen maar met zijn ei gen conditie en gezondheid bezig te zijn. Na twee donkere jaren is wat dat betreft de zon weer gaan schijnen in het leven van de Breda- naar. Hij veroverde in Veendam de nationale tijdrittitel en bereidde zich de afgelopen weken in Ameri ka en Canada voor op het WK, dat vandaag gereden wordt in de Deen se hoofdstad Kopenhagen. „Ik heb in Boulder aan mijn conditie kun nen werken. Dat werk is gedaan. Als je in Colorado goed bent, moet je conditie wel goed zijn." Of hij zich daarmee vandaag weer tussen de wereldtop nestelt, is vol gens hem een andere vraag. „Ik heb me goed voorbereid, maar het parkoers heb ik niet bedacht." Niet de snelle pakken van Boom, maar de straten van Kopenhagen zijn vandaag zijn grootste tegen stander. „Je zag het al bij de tijdrit van de beloften. Die haalden al ge middelden van 49 per uur. Het is gewoon een omloop voor de grote kanonnen." WK WIELRENNEN door Ad Pertijs kopenhagen - Marianne Vos is een vrouw met een missie. Ze wil volgend jaar twee gouden plakken pakken op de Olympische Spelen in Londen. De 24-jarige Brabantse is echter ook een wielrenster die niets moet hebben van een 'miss ion impossible'. Zo besloot ze on langs om volgende zomer de baan in de Britse hoofdstad links te la ten liggen. Na haar mislukte debuut op het WK tijdrijden drong zich gisteren in de natte straten van de Deense hoofdstad Kopenhagen de vraag op of het ook nog langer zin heeft om energie te stoppen in de rit te gen het uurwerk. Ondanks de te leurstelling over de tiende plaats, hoefde ze geen seconde na te den ken over het antwoord. „Natuur lijk heeft het zin om hier mee door te gaan." De situatie voelt niet aan als hope loos? „Nee." Zorgwekkend mis schien? „Nee, ook niet. Maar de si tuatie is wel zorgvragend." Een kwartiertje na de finish had de golden girl uit Meeuwen haar za ken al weer op een rijtje. Ze noem de het resultaat zonder meer 'zwaar teleurstellend', maar toen ze hoorde dat het verschil met win nares Judith Arndt 55 seconden be droeg, begonnen haar ogen weer een beetje te glinsteren. „Dat valt me inderdaad nog mee", zei ze. Net als bondscoach Johan Lam- merts meent ze dat dat gat binnen een jaar te overbruggen is. Hele maal omdat het parkoers in Lon den iets meer op haar tengere lijf geschreven is. „Het gaat daar wat meer op en af dan hier." 'Hier' in het vlakke Kopenhagen werd het haar tijdens de rit al snel duidelijk wat ze tekortkwam: „Macht. Ik kon vanaf het begin de macht niet vinden om de grote ver snelling met een goed trapfrequen- tie rond te draaien." Of dat aan haar vorm van de dag lag? „Ik denk dat ik die macht op dit mo ment überhaupt niet heb. Ik heb nog nooit eerder van dit soort tijd ritten gereden." Dat roept dan weer de vraag of ze voor het tijdrijden het afgelopen seizoen niet iets te veel is afgeval len. Ze weegt zeven kilo minder door Welmoed de Lang velsen - Het eerste Oranje-optre den op een EK (2009 in Finland) maakte Daphne Koster (30) eerder gretiger dan voldaan. De Oran je-aanvoerster is hongerig op jacht naar een volgende plaatsing. Van avond begint in het Telstar-sta dion de weg naar het EK 2013 met de eerste kwalificatiewedstrijd te gen Servië. Terwijl ze vurig over het komende Europees kampioenschap in Zwe den spreekt, neemt Koster ook het WK 2015 maar even mee. Of de centrale verdediger, dan 34 jaar, dan nog voetbalt, is in het passie volle verhaal geen overweging. Als Koster over eindtoernooien spreekt, geeft ze je de indruk dat ze eerder aan het begin dan aan het eind van haar carrière staat. De toekomst is het enige dat voor Koster belangrijk is. De vier lands titels bij Ter Leede, de drie bij AZ, haar periode bij het Amerikaanse Sky Blue, een rechtszaak om weer versneld te mogen spelen, het lijkt allemaal al te zijn vergeten. Mor gen staat Servië tenslotte voor de deur. „Dat is het enige dat nu telt. We willen namelijk absoluut op nieuw het EK halen", zegt Koster. Dat wordt geen eenvoudige opga ve. Alleen de poulewinnaar plaatst zich voor het eindtoernooi en van de zeven kwalificatiepoules moe ten de zes beste nummers twee in play-ofïwedstrijden drie EK-tick- ets verdelen. Servië, Kroatië en Slo venië lijken op papier de ploegen die Oranje als nummer dertien van de wereldranglijst achter zich moet kunnen houden. Engeland is de grootste concurrent. In de hal ve finale op het EK in Finland zet te de ploeg Oranje in de slotminu ten van de verlenging de voet rich ting finale dwars. Toch verspeelde het Engelse team zaterdag al in de eerste kwalificatiewedstrijd pun- Daphne Koster ten door Servië van een 2-0 voor sprong terug te laten komen tot 2-2. „Met AZ moesten we in 2008 Champions League tegen een Ser vische club. Ze speelden verschrik kelijk hard. Een knokpartij was het. Maar wij zullen nu gewoon ons eigen spel moeten spelen." En dat spel is langzaam aan het veranderen volgens Koster. Oranje speelde sinds de komst van Roger Reijners - de nieuwe bondscoach trad aan in november - twaalf oe feninterlands en sinds juli wordt wekelijks in Zeist met de Oran je-selectie getraind. „We willen als we eenmaal de bal hebben, meer blijven voetballen, dominanter zijn." Voormalig bondscoach Vera Pauw kreeg nog wel eens kritiek te ver werken over de toenmalige speel wijze. Verdedigend stond het als een huis, maar aanvallend werd de bal direct bij ontvangst diep ge speeld. Koster is daarover helder. „Als we toen hadden gespeeld zoals we nu spelen, hadden we nooit de halve finale gehaald. Een goed resultaat halen, kon toen alleen op die ma nier. Het is ook niet zo dat die speelwijze geheel is afgeschud." Het verdedigende blok staat nog steeds als op het EK. Twee speel sters naast elkaar op het midden veld en twee daarachter. „Alleen gebruiken we na balverlies van de tegenstander nu meer het midden veld. Daardoor houden langer bal bezit en kunnen we de tegenstan der meer onze wil opleggen." En niet eens om het publiek te verma ken. „Nee, omdat we denken dat we met dat spel uiteindelijk van ie dereen kunnen winnen." En dus ook Engeland? „Ja, want wij wil len eerste worden in de poule en geen tweede." Oranje oogt met de maand zelfbe wuster. In de gangen van het Tel star-stadion vallen zelfs de woor den 'Europees kampioen'. Koster glundert bij de gedachte. „Ik wil nog een keer op dat podium staan. Het kan niet zo zijn dat Finland mijn eerste en meteen ook laatste EK was." Marianne Vos baalt van haar teleurstellende tijdrit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46