Klassiek met wortels in de jazz agenda Zeeuwen op nieuwe beurs in Amsterdam Drvkkery begint Schrijverspodium Derde Maerlant Poëzieprijs Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/mvr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur KJwww.z2.nl v J woensdag 21 september 2011 www.z2.nl ZEEUWSE CONCERTZAAL Codarts Ensemble speelt werk van Gershwin en anderen Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Cinema Middelburg houdt de Avond van de Franse Film, in samenwerking met Alliance Frangaise. Dit keer met Les Fem- mes du 6ème étage van regisseur Philippe Le Guay. Cinema Middelburg, 20.00 uur. Aagtekerke Fancyfair. Peuterspeelzaal Peuterpret, 14-16 uur Vlissingen Wandeltocht van 5 of 10 kilometer in en rond Vlissingen. Start Adriaen Coortelaan 109.00 uur. Rommelmarkt. Oude Markt, 13.00 uur. PODIUM Vlissingen Jan Vayne geeft een pianoconcert. Voorprogramma: pianist Flip Markwat. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Middelburg Het Middelburgs Poppentheater Para bel begint het nieuwe seizoen met de voorstelling Het ezeltje. Huiskamertheater Herengracht, 14.30 uur Wemeldinge Fragile uit Goes speelt oude en recen te hits; van Beatles tot Prince, Lionel Richie en Robbie Williams. De Wemel, 20.00 uur AMSTERDAM - In het World Fashi on Centre/Beursplaza in Amster dam wordt zondag voor de eerste keer de Kunstjaarbeurs gehouden. Zo'n 350 Nederlandse beeldend kunstenaars hebben zich aange meld, onder wie Willem Behr uit Cadzand, Rob van Dijk uit Zierik- zee, Bernardus Christiani uit Mid delburg, Patrick Keizer uit Graauw, Ina Marcus uit Axel, Aja Snelleman uit Middelburg, Annie Thieleman uit Middelburg, Her man Thielens uit Hulst en Ronald Vermeule uit Koudekerke. De Kunstjaarbeurs mikt op een breed publiek, dankzij een geva rieerd aanbod en vriendelijke prij zen. De aankleding van de beurs is zo eenvoudig mogelijk gehouden, zodat de aandacht van de bezoe kers volledig kan uitgaan naar het werk. De beurs beslaat 3500 vierkante meter is geopend van 11.00 tot 17.30 uur. Het Codarts Ensemble geeft vrijdag een concert in Middelburg. door Mischa Beckers De.jaren twintig van de vorige eeuw vormden het decor van een keur aan muzikale stromin gen. Jazz was populair en beïn vloedde componisten uit gangbare en opkomende muziekrichtingen. Dat leverde beroemde composities op. Dirigent Arie van Beek, ver bonden aan het Codarts Rotter- dans Conservatorium, stelde Symp hony in Blue samen. Dit wervelen de programma laat horen hoe klas sieke componisten zich tijdens The Roaring Twenties lieten inspi reren door jazz. Vrijdag speelt het Codarts Ensemble dit programma, onder leiding van Hans Leenders, in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg. Op het repertoire staan onder meer de eerste Jazz Suite nr. 1 van Sjostakovitsj, Octet van Stravinsky, A Jazz Symphony van Antheil en natuurlijk het meesterwerk van George Gershwin, Rhapsody in Blue. „Het uitgangspunt is Rhapsody in Blue zoals dat werd gespeeld in de originele, uitgebreide bezetting", zegt Hans Leenders dirigent en muzikaal leider. „Wij brengen dat nu met een kleiner ensemble." Het stuk ging in 1924 in première in de Aeolian Hall in New York. Daarna volgden in die plaats be roemde uitvoeringen in Carnegie Hall. Paul Whiteman dirigeerde daarbij de jazzband, die was aange vuld met een strijkersectie en Gershwin speelde zelf de pianoso lo. „Ja, die band van Whiteman was heel bijzonder", aldus Leenders. „De leden beheersten veel instru menten. De tubaspeler pakte net zo makkelijk de contrabas en bij voorbeeld alle typen saxofoons, aangevuld met hobo, werden ook door één persoon bespeeld. Die band was zo uniek, die vind je niet meer, dat kun je gewoon niet meer nadoen. Voor Codarts is daar om een versie gemaakt die speel baar is door een kleiner ensemble, bijvoorbeeld door het stuk iets meer uit elkaar te trekken." Gershwin schreef Rhapsody in Blue op piano en was tot dan toe vooral bedreven in de meer musi calachtige stijl. De orkestratie voor het grote orkest liet hij daarom over aan Ferde Grofé, pianist en ar rangeur bij Whiteman. In diezelfde periode vertaalde An theil, een serieuze klassiek compo nist, zijn interpretatie van jazz - „'dansant' is eigenlijk een goede term voor wat er toen onder ver staan werd" - naar de compositie A Jazz Symphony. In 1927 werd het in Carnegie Hall uitgevoerd. Leenders: „Dat is het centrale the ma in ons programma. Het gaat om de tijdgeest van toen, compo nisten die inspiratie opdeden in populaire muziek die gaande was en hun eigen kijk op gaven." foto Jan Hordijk Sjostakovitsj ging vervolgens, mu zikaal gezien, een stapje verder. Hij maakte al een aantal jazzsuites voor een groot orkest. „Op zijn ma nier maakte hij salon-achtige jazz. Dat had niets met Amerikaanse jazz te maken maar hij creëerde meer een Sovjet Unie-variant." „Ten slotte is er Stravinsky. Zijn muziek is veel abstracter. Veel meer klassiek, maar dan wel klas siek dat klinkt als de jazz, of de dansmuziek uit zijn tijd." Het Codarts Ensemble komt vrij dag met 24 musici naar Middel burg. De bezetting op het podium is afhankelijk van het stuk: van acht vanzelfsprekend bij Octet, der tien bij Jazz Suite nr. 1 tot de volle dige bezetting bij Rhapsody in Blue. 'Symphony in Blue' door het Codarts Ensemble onder leiding van Hans Leen ders, vrijdag in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. MIDDELBURG - Onder de naam Schrijverspodium gaat boekhandel De Drvkkery in Middelburg au teurs de mogelijkheid bieden om hun boek te laten uitgeven. Het nieuwe initiatief is vooral bedoeld voor Zeeuwse schrijvers. De Drvkkery speelt in op de trend dat steeds meer mensen schrijven. Landelijke uitgevers zijn echter te rughoudend in het uitbrengen van regionale boeken. Het Schrijverspodium is voor au teurs een mogelijkheid om hun boek in beperkte oplage te laten drukken. De Drvkkery beoordeelt het manuscript, redigeert het en verzorgt vormgeving, pr en presen tatie. Het resultaat komt in De Drvkkery en in 't Spui in Vlissin gen te liggen en wordt beschikbaar voor andere boekhandels. Begin oktober verschijnen de eer ste twee titels. Zaterdag 1 oktober wordt om 16.30 uur De Wet tot be houd van ellende van Angèle Rij ken gepresenteerd in De Drvk kery; een dag later om 15.30 uur op dezelfde locatie Het verdwenen dagboek van Jopie de Klerk. KATS - De inschrijving voor de Maerlant Poëzieprijs 2012 is ge opend. Deze driejaarlijkse prijs wordt 14 april 2012 voor de derde keer uitgereikt. Het thema is 'Spo ren'. De inzendtermijn sluit op 1 februari 2012. De poëzieprijs is een initiatief van het Noord-Beveland- se Kunstspoor maar staat open voor dichters uit heel Zeeland en daarbuiten. Zij mogen één gedicht per persoon opsturen. Zie ook: www.kunstspoor.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13