Bijzondere gasten uit Zeeland II woensdag 21 september 2011 tief betere en intensievere onderwijsprogram ma's. De regering maakt afspraken met univer siteiten en hogescholen over concentratie van opleidingen, het bevorderen van excellentie in onderzoek en een betere aansluiting op de ar beidsmarkt. Dit laatste is óók nodig in het mid delbaar beroepsonderwijs, waar vakmanschap meer centraal moet staan. Goed onderwijs is cruciaal voor de kracht van onze samenleving. De regering is zich er van bewust dat hier voor de overheid een kerntaak ligt. Dat geldt eveneens voor voorzie ningen als veiligheid, zorg en sociale zeker heid. Ook op deze terreinen zijn structuurver sterkingen nodig. Veiligheid is bij uitstek een maatschappelij ke basisbehoefte. De vorming van een natio nale politie is nodig om krachtiger op te kunnen treden tegen criminaliteit. De rege ring richt zich daarbij in het bijzonder op mis drijven die zeer ingrijpend zijn voor het slacht offer en de samenleving. Dat geldt onder ande re voor kindermisbruik, overvallen op winkels en straatroof. Ook de georganiseerde misdaad wordt harder aangepakt/waarbij het accent ligt op de bestrijding van mensenhandel, drugscriminaliteit en witwassen. De positie van slachtoffers verbetert, onder meer door het mogelijk te maken dat in een vroeg sta dium beslag kan worden gelegd op eigendom van verdachten met het oog op schadevergoe- ding. In het Nederlandse zorgstelsel staat solidari teit tussen oud en jong, tussen gezond en ziek, centraal. De regering wil dat dit zo blijft en geeft in deze kabinetsperiode ruim 15 miljard euro meer uit aan zorg, ondanks de enorme bezuinigingsopdracht waarvoor zij zich gesteld ziet. Een dergelijke stijging van de uitgaven is op termijn echter onhoud baar. Zonder maatregelen worden premies onbetaalbaar en gaat in de toekomst een on verantwoord groot deel van de schaarse over heidsmiddelen naar de zorg. De regering vindt het noodzakelijk het zorgstelsel toekomstbe- stendiger te maken. Om die reden is met de ziekenhuizen, specialisten en zorgverzekeraars een akkoord gesloten over het betalen per gele verde behandeling en over een lagere groei van de zorguitgaven. Ook wordt het mogelijk gemaakt dat verzekeraars en ziekenhuizen over een groter deel van het zorgaanbod vrij kunnen onderhandelen. Op het terrein van de ouderenzorg inves teert de regering in verdergaande kwaliteitsver betering. Rechten van bewoners in zorgin stellingen worden vastgelegd in een nieu we beginselenwet. Hun wensen over de ma nier waarop zij hun leven waardig willen in richten, worden in deze wet centraal gesteld. Het beroep op het persoonsgebonden budget neemt een zodanig hoge vlucht dat de regering het onverantwoord acht deze regeling in de huidige vorm voort te zet ten. Mensen met een indicatie voor verblijf in een zorginstelling behouden de-mogelijkheid hun eigen zorg te organiseren. Vanzelfspre kend blijft voor mensen zonder verblijfsindica- tie zorg van goede kwaliteit beschikbaar. Ook in de sociale zekerheid en de oudedags voorzieningen zijn maatregelen nodig om goe de basisvoorzieningen te behouden. De rege ring wil een arbeidsmarktbeleid voeren waar bij het principe geldt van 'werk boven uitke ring'. Gelet op het feit dat mensen gemid deld steeds langer leven, is het logisch dat wij allen langer gaan werken. De regering streeft ernaar in dit parlementaire jaar het wetsvoorstel voor de verhoging van de AOW-leeftijd met u te bespreken. Daarnaast blijft het nodig met de sociale partners de sa menhang tussen de AOW en de aanvullende pensioenen te bevorderen. De regering geeft gemeënten meer mo gelijkheden om mensen aan het werk te krijgen in een reguliere baan en budgetten voor re-integratie effectiever in te zetten. Daar om worden de huidige regelingen voor de Wa- jong, de sociale werkplaatsen en de Wet Werk en Bijstand samengevoegd in één nieuwe rege ling 'Werken naar vermogen'. Voor jongeren die volledig en duurzaam arbeidsongeschikt zijn verklaard, verandert er niets. Dit geldt ook voor hen die met de zwaarste indicatie in een sociale werkplaats werken. Om het maatschappelijk draagvlak onder ons sociale stelsel te behouden, gaat de rege ring mensen die frauderen met uitkeringen, strenger straffen. Ditzelfde geldt voor bedrij ven die zich niet houden aan regelgeving voor arbeidsomstandigheden. De regering is zich zeer bewust van het open karakter van de Nederlandse economie. De toenemende internationale verwevenheid tussen mensen en landen en de verschuivin gen in de mondiale verhoudingen vragen om een actieve opstelling in de wereld. De econo mische belangen van ons land zijn wereldwijd zeer groot. De regering wil daar in de volle breedte van het buitenlands beleid een sterker accent op leggen. Dat doet zij bijvoorbeeld door economische diplomatie te stimule ren en in het kader van ontwikkelingssa menwerking meer oog te hebben voor de kansen van ons bedrijfsleven. Nederland blijft op het terrein van ontwikkelingssamen werking aan zijn internationale verplichtingen voldoen. Een belangrijke doelstelling van het buiten lands beleid is het bevorderen van democrati sche waarden en mensenrechten, en van stabi liteit en vrede in de wereld. De Nederlandse mannen en vrouwen die zich in Afghanistan en elders op de wereld daarvoor inzetten, ver dienen onze grote steun en waardering. Leden van de Staten-Generaal, De huidige economische situatie vraagt om maatregelen. Het bezuinigingspakket dat de re gering u voorlegt, is dan ook omvangrijk. De voorstellen raken de koopkracht van alle Ne derlanders. De groeiende economische en maatschappelijke onzekerheden stellen ons incasseringsvermogen op de proef. Toch is er reden voor optimisme, want de uitgangspositie van ons land is en blijft relatief goed. E)e maatregelen die de regering presenteert' zijn erop gericht onze welvaart ze ker te stellen. De regering doet een appèl op ie dereen hieraan een bijdrage te leveren. Een ap pèl om in deze moeilijke periode met elkaar te bouwen aan een sterkere samenleving en een sterkere economie, in de beste tradities van ons land. Hierbij weten wij ons nauw verbon den met de andere landen van het Koninkrijk en met de Caribische eilanden die sinds vorig jaar deel uitmaken van ons staatsbestel. Op u, leden van de Staten-Generaal, rust bij dit alles een speciale verantwoordelijkheid. De regering ziet uit naar een intensieve en open gedachtenwisseling en wil graag samen met u werken aan breed gedragen oplossin gen. U mag zich in uw zware taak gesteund weten door het besef dat velen u wijsheid toe wensen en met mij om kracht en Gods zegen voor u bidden. Joke den Boer-Dalebout (I) uit Kerkwer- ve en Jopie Poppe uit Oost-Souburg. door Jeffrey Kutterink Live aanwezig zijn bij het uit spreken van de Troonrede is even heel iets anders dan het volgen via de televisie. Uit alle provincies zaten gisteren twee bij zondere gasten in de Ridderzaal. Allen hebben zich onderscheiden door hun inzet als vrijwilliger. On der hen Jopie Poppe uit Oost-Sou burg en loke den Boer-Dalebout uit Kerkwerve. Jopie Poppe: „Dit is echt heel in drukwekkend. Ik ben zo blij dat ik aanwezig mocht zijn. Ooit ben ik wel eens met Prinsjesdag in Den Haag geweest, maar nooit in de Ridderzaal. Als je in de Ridderzaal zit, is het echt anders dan op de te levisie. De sfeer is heel bijzonder. Toen we kwamen werden we ge fouilleerd zoals op een vliegveld. Na koffie en gebak moesten we via een smal trappetje naar de Ridder zaal. We zaten op de tribune en dan heb je een prachtig overzicht. v Helaas kon ik van bovenaf niet de gezichten zien van de dames die een hoed op hadden. Maar die zie ik dan later wel op televisie. En de boodschap van de koningin? We wisten vooraf al dat die niet vro lijk zou zijn. Als je in de zaal zit, raak je er wel meer bij betrokken dan op televisie. En je ziet al die bekende mensen. Ie kijkt je ogen uit." Joke den Boer-Dalebout: „Ik ben nog nooit op Prinsjesdag in Den Haag geweest. Maar het is in één woord fantastisch. Wat zo leuk is dat je al die bekende mensen ziet. Op een gegeven moment zit ieder een in de Ridderzaal en dan is het wachten op de koningin. Iedereen is blij en vrolijk. Ineens is ze daar. Ze spreekt de Troonrede bijna zon der hapering uit. En dat terwijl ze een week of drie weken geleden 4 nog is geopereerd aan staar. Heel knap. Voordat je het weet is het voorbij. Er zijn zoveel indrukken dat je nauwelijks de tijd hebt om te luisteren naar de Troonrede zelf. Mooi vond ik het einde van de Troonrede. De koningin zei dat velen de Staten Generaal wijsheid toewensen en dat die met haar Om kracht en Gods zegen voor hen bidden. We mogen er trots op zijn dat we dit mochten meemaken. Ik heb wel zeker honderd foto's ge maakt. Mag ik ook een foto van u nemen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11