van kleur en mossen SPECTACULAIR VOORDEEL! zeeland 121 Weer groot bedrijf naar Welgelegen II +GRATIS Daar is alles voordeliger! verdwenen paaltjes langs de Oosterschelde Soldaten op pad voor oefening op Kapelse grond 4tompoucen Knorr maaltijden Best bier haJveJiters Dash wasmiddel Optimel drink Quarter pounders pampers KXL-pakken Damesslin al hipster Weerstation dinsdag 20 september 2011 IIWIHH—WIIII ||IW8BMB door Joeri Wisse foto Martine Kaldenberg Eeuwenlang stonden er honderden kunstwerk jes langs de Zeeuwse kust: paalhoofden die onder invloed van mens, weer en wind de meest bij zondere vormen en kleuren heb ben aangenomen. Wie ze wil gaan bekijken, moet opschieten. De dui zenden perkoenpaaltjes zijn al voor het grootste deel op de vuil- stort beland. Juliette Timmerman uit Dreischor heeft voor de grote kaalslag plaats vond, de 'kunstwerkjes van moe der natuur' vastgelegd. „Het begon zes jaar geleden. Met mijn cameraa tje liep ik langs de dijk en maakte wat foto's van de paaltjes. Pas toen ik ze op de computer bekeek, ging er een wereld voor me open." Enthousiast vertelde ze vrienden over de schoonheid van de diepe kloven en de kleurrijke korstmos sen op de paaltjes. Eén van hen, Silvester Vermunt van Projectbu reau Zeeweringen, kwam met een voor Timmerman ontluisterende mededeling. „Hij zei: 'Ik zal je eens wat vertellen. Ze gaan er alle maal aan.' Dat triggerde iets in mij; vanaf dat moment wilde ik ze zoveel mogelijk vastleggen." Na drie jaar had Timmerman zo veel materiaal langs de Schou- wen-Duivelandse Oosterscheldedij- ken verzameld dat ze er een al bum van maakte. Het was het mo ment dat haar enthousiasme over sloeg op vrienden en bekenden. „Vrienden die naar Friesland emi greerden, wilden afdrukken voor aan de muur. Een collega heeft me in contact gebracht met Adriaan Langendonk van de uitgeverij Den Boer de Ruiter." 'Zoals Timmermans vrienden al hadden gedacht, zag dat de foto's genoeg potentie hadden voor een boek. „Ik had een kunstboek in ge dachten, met vooral foto's." Op aanraden van Langendonk heeft ze het breder getrokken. „Meer omgevingsfoto's, meer teksten", vat Timmerman samen. „Oud-do- cent Aardrijkskunde Frans Beek man is ook historisch geograaf. Hij heeft zich opgesloten in de Ko ninklijke Bibliotheek om zich te verdiepen in de geschiedenis van de Zeeuwse dijken." Over het resul taat is Timmerman tevreden. „Het door Rob Paardekam tholen - De gemeente Tholen heeft weer een grote vis binnenge haald voor bedrijventerrein Welge legen II in Tholen. De Hollandse Bandenmarkt zal zich daar vol gend jaar vestigen. Eerder wist de gemeente winkelin richter Hemi, dat toen nog in Hal steren zat, en landbouw mechani satie bedrijf Van Trier (Steenber gen) al naar het Thoolse bedrijven terrein te halen. De Bandenmarkt zit overigens al op Tholen, maar het bedrijf groeit zo hard dat de huidige panden in Tholen en Oud-Vossemeer te klein zijn. Het bedrijf wil graag nieuw bou wen en heeft zich ook op locaties buiten Tholen gericht. Wethouder Frank Hommel zegt blij te zijn dat de onderneming toch heeft beslo ten om te blijven. „Wij halen graag bedrijven van buiten Tholen naar hier, maar vinden het net zo belangrijk dat bestaande bedrijven tevreden zijn en in onze gemeente blijven." De Hollandse Bandenmarkt is pro ducent en verdeler van banden voor machines. In Tholen heeft het bedrijf 25 mensen in dienst. In direct, onder meer in productie en transport, werken nog eens 120 mensen voor de Bandenmarkt. is heel toegankelijk geworden. Als ik het lees, snap ik het. En dat is belangrijk, want ik ben nog steeds gewoon een leek." Naast Beek man, bevat 'Schoonheid langs de Oosterschelde' een inleiding van Timmerman, een beschouwing van Yvon Lievense over de artistie ke waarde van de ku(n)stwerkjes en een bijdrage van Rita de Ligt-van der Zee die ingaat op het leven op en rondom de perkoen paaltjes. Een drietal interviews van de hand van Kantinka Can- ters-Peters met 'dijkmannen' geeft een levendig beeld van het werk aan de dijk. Kantonnier Ben Schot en dijkwerker Kees Struijk vertel len over het zware werk van vroe ger, terwijl Silvester Vermunt de noodzaak van de huidige dijkver sterking uitlegt. Timmerman ziet het werk van Bu reau Zeeweringen met lede ogen aan, maar heeft er uiteindelijk vre de mee. „Toch heb ik er veel moei te mee gehad. Als je nu vanaf Bor- rendamme naar de Heerenkeet fietst, rij je heel tijd langs stenen met daarover gietasfalt. Daar word ik echt verdrietig van." De nieuwe dijkbekleding zonder asfalt, vindt ze mooier. „Die stenen kleuren nu al groen van de algen en tussen de blokken vind je al weer oesters en mosseltjes." Het boek sluit af met hetgeen waar Timmerman het allemaal om te doen was: dertig pagina's fo to's waarin het perkoenpaaltje de absolute held is. Behalve de diepe kloven, zeewieren, korstmossen en schelpdiertjes trof Timmerman ook minder voor de hand liggende objecten aan op de paaltjes zoals bierdopjes, lieveheersbeestjes en verfresten. Tijdens de vele uren die ze langs de Oosterscheldedijk doorbracht, ontdekte ze dat ze niet de enige iets speciaals heeft met de perkoenpaaltjes. „Ik ben een visser tegengekomen met een radiootje dat hij op de maat van de paaltjes heeft uitgezocht." 'Schoonheid iangs de Oosterschelde - ode aan de perkoenpaaltjes' ligt vanaf vandaag in de Zeeuwse boekhandels. ISBN 978-90-79875-24-5. Meer infor matie: www.zeelandboeken.nl. Prijs: 20,- Een selectie van het werk is tot 10 oktober te zien in de bibliotheek van Zierikzee. Daarna hangen de foto's bij De Drukkerij in Middelburg. kapelle - Binnen de grenzen van de gemeente Kapelle gaan vijftig miliairen uit West-Brabant op oe fening van maandag 26 tot en met vrijdag 30 september. Deze oefening vindt plaats in het kader van de algemene militaire opleiding van de Koninklijke Luchtmacht. De militairen zullen zich te voet en per fiets verplaat sen door het gebied. Aan de exercitie van de lucht machtsoldaten komt geen oefen munitie te pas, evenmin vliegtui gen. De troepen die aan de oefe ning deelnemen, staan onder lei ding van de Commandant Konink lijke Militaire School Luchtmacht uit Woensdrecht. ter waarde van €1.15 bekende reden - geschilderd. Diverse smaken. Literpak elders ^6£T Vloeibaar of poeder. Diverse varianten. t/m 24 sept. elders Diverse kleuren. Maten S t/m XL. Met tijds aanduiding, wek- en kalender- functie. Incl batterij. Per pond elders 2^4$ 'Thierry Mugier',

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61