Zeeland 'Zomer 2011 maar snel vergeten' Oosterscheldeweek goed verlopen SCHOUWEN-DUIVELAND 22 ECONOMIE Schouwse strandpaviljoens Nieuwe kloostermoppen, ijsseistenen en utrechters voor gehavende Nobelpoort almanak 18 en 19 zetten dertig procent minder om 'In de Maarstraat kan nu weer bezieling komen' Rechercheur herkent crimineel in Rotterdams ziekenhuis Dinsdag 20 september 2011 door Ton van den Nouweland zierikzee - De zomer van 2001 is een ramp voor de exploitanten van strandpaviljoens. Op Schou- wen-Duiveland heeft de branche dit jaar dertig procent minder om gezet dan in 2010, dat ook al geen best jaar was. „Deze zomer moesten we maar snel vergeten. Zo simpel ligt het", zegt Piet Fierens, voorzitter van de Vereniging van Strandpaviljoen houders Schouwse Kust. „Ik hoor collega's vertellen dat ze een beetje hetzelfde hebben gedraaid als vo rig jaar. Anderen hebben het over veertig procent in de min, tot en met augustus. Het zal gemiddeld op zo'n dertig procent uitkomen." Dat paviljoenhouders na twee mindere zomers het bijltje erbij neergooien, verwacht Fierens niet. „Maar er stonden dit jaar veel in- vesteringen op het programma. Het zou kunnen dat die vooruit worden geschoven. Ik hoop van niet, maar het zou kunnen. We wachten eerst de beloofde zand- suppletie in Renesse maar eens af Dan kunnen we in het voorjaar eens rustig nadenken over hoe het verder moet." „Het seizoen is zwaar tegengeval len", geeft bedrijfsleider Walter Bien van Perry's Beachclub toe. „We hebben geen beddenverhuur en geen buitenverkoop van ijs en frisdrank gehad. De plussen van het voorseizoen staan niet in ver houding tot de minnen van het hoogseizoen. September is nor maal een stabiele maand qua weer, maar is dit jaar ook verre gend." Helemaal in mineur is Bien echter niet. „Wij zijn ook een a la carte-restaurant en hebben veel partijen. Dit jaar hebben we' de omzet na vijf uur gemaakt. Dit in tegenstelling tot een traditioneel paviljoen dat het vóór vijven moet verdienen." „Perry's is goed bereikbaar vanaf de weg", relativeert Fierens. Dat zijn lang niet alle paviljoens. En als het dan aan het eind van de middag gaat regenen, wat vaak is gebeurd, krijg je 's avonds ook nie mand meer binnen." Tip? redactie@pzc.nl door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De Oosterscheldeweek, die afgelopen week in de gemeen te Schouwen-Duiveland werd ge houden, is succesvol verlopen. „Ik ben heel erg tevreden", conclu deert Wilco Jacobusse van het Na tionaal Park Oosterschelde. Tijdens de week werden er elke dag activiteiten aangeboden die ex clusief bedoeld waren voor de in woners van Schouwen-Duiveland. De vaartochtjes waren het meest in trek. „Op de Onrust hadden we beide keren ongeveer 100 passa giers, op de mosselkotter ongeveer 75 personen", zegt Jacobusse. Op alle vaartochten waren de bruinvis sen uitgebreid te bewonderen. „Voor veel mensen is dat nieuw, die hebben nog nooit bruinvissen gezien." Ook voor de gratis open stelling van water-educatieschip Watervlo en het Watersnood mu seum was veel animo. „Bij de hon derd bezoekers aan het museum zaten ook mensen die er nog nooit waren geweest." Naar de wandelexcursies was wat minder vraag. Het ongunstige weer is hier debet aan, denkt Jaco busse. Hij is wel blij met het feit dat verschillende bedrijven spon taan inspeelden op de week. „Res taurant De Perenboom kwam met een Oosterscheldemenu en De Biet in Zierikzee trakteerde na af loop van de vaartocht op koffie." Dat gezin in Vlissingen heeft in de loop van de jaren ongemerkt een be hoorlijke voorraad moderne snufjes verzameld. Zo kon het gebeuren dat op een avond, na afloop van het di ner, iedereen op de bank zat uit te buiken met iets elektronisch in de hand. Vader surf de op het internet via de Ipad, moeder las een boek op de e-Reader, de zoon van zeven deed een spelletje op de Nintendo DS en de vierjarige dochter bekeek kinder filmpjes op YouTube. Toen de vader zijn blik liet rondgaan in de kamer vroeg hij zich zuchtend af waar eigenlijk de tijd gebleven is dat mensen 's avonds gewoon alle maal met een boek op de bank za ten. De zoon had maar half geluisterd en verstrooid vroeg hij zonder zijn ogen van de Nintendo af te halen: „Een boek? Wat is dat?" ZIERIKZEE - Eenvoudig is het niet, om de ze venhonderd jaar oude gewelven van de Nobel poort in oude glorie te herstellen. „Bij de bouw van de poort konden ze van bovenaf werken, het herstel moet vanaf onder gebeu ren, waardoor we niks kunnen stellen. Dat maakt deze klus lastig", legt Simon Berre- voets (foto) van Bouwbedrijf Quant uit. De gewelven zijn beschadigd geraakt doordat een vrachtwagen zich in april klem reed. De stenen die er tijdens de aanrijding uitvielen of onherstelbaar beschadigd zijn, worden nu ver vangen. Daarbij gebruiken de bouwvakkers de zelfde soort stenen als in de middeleeuwen. „In totaal gebruiken we drie soorten stenen, kloostermoppen, ijsseistenen en utrechters." Vanwege het herstelwerk, kunnen deze week alleen fietsers en voetgangers door de Zierik- zeese Nobelpoort. foto Dirk-Jan Cjeltema Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47