van eigenaar Yara in Sluiskil breidt tankopslag uit zeeland 121 Zeeuws front sociale zaken blijft uit in Breskens op"merk"elijke collectie 't Gasthuis komt zelf met dagbesteding KUNSTMESTFABRIEK Bemiddelingsbureau voor gastouders Ryokucha verkoopt 'mode met groen hart' Betaald parkeren op zondag gaat niet door w dinsdag 20 september 2011 een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKWALDER. GERRYWEBER. TAIFUN, OLSEN, MAC, VJÖILAJ ZERRES en nog vele ondere MIDDELBURG Zelfstandig wonende ouderen van 70 jaar en ouder, kunnen elke woensdag in 't Gasthuis in Middel burg terecht voor een gezellige dag. 't Gasthuis biedt hiermee een vorm van dagbesteding die voor veel mensen is komen te vervallen door veranderingen in de zorgindi- caties. Voor deelname aan deze acti viteit is geen indicatie nodig, wel een eigen bijdrage van 10 euro per keer, dat is inclusief warme maal tijd. De senioren zijn welkom van 10.30 tot 15.00 uur. De dag begint met een grote activiteit zoals bijvoor beeld koersbal. Daarna wordt er ge zamenlijk een warme maaltijd ge nuttigd in het restaurant, 's Middag kunnen er gezelschapsspelletjes ge daan worden. Aanmelden kan bij Katinka Sengers op 0118-630614. MIDDELBURG Sweet Home Zeeland, een bemid delingsbureau voor gastouders heeft zich in Middelburg gevestigd. Het bedrijf is opgezet door Natalie Hulstein die zelf ooit als gastouder begon maar tegen dingen aanliep die volgens haar anders zouden kunnen. Later heeft ze haar eigen kinderdagverblijf opgezet en nu dus ook een bemiddelingsbureau voor gastouders. Q www.sweethomezeeland.nl MIDDELBURG In de Sint Janstraat in Middelburg is Ryokucha gevestigd. Een mode zaak die nadrukkelijk afstand neemt van 'kinderarbeid en afper sing waar de hedendaagse couture tegenaan loopt'. De eigenaren van Ryokucha mel den op hun website alleen te kie zen voor merken die respect heb ben voor mens en natuur en een betere wereld voor ogen hebben. Kortom 'fashion with a green hearf. De eco-fashion van Ryokucha vol doet aan de eisen van de mode en is op een ecologisch verantwoorde manier gemaakt. Voor de kleding worden milieu vriendelijke materialen gebruikt en maatschappelijk verantwoorde productiemethoden. www.ryokucha.nl MIDDELBURG - De Middelburgse raad heeft zich tegen de invoering van betaald parkeren op zondag uitgesproken. Gisteravond besprak de gemeenteraad een aantal nieu we maatregelen waaronder de in voering van betaald parkeren op vijftien koopzondagen van 13.00 tot 21.00 uur. Duurzaam Rood en de vier coalitiepartijen PvdA, LPM, WD en CDA dienen van avond wijzigingsvoorstel in om af te zien van het betaald parkeren op zondag. Voortaan zal wel op al le andere dagen van 8.00 tot 20.00 uur betaald moeten worden. Wan neer de maatregel ingaat is nog niet bekend. door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost investeert voor ne gen miljoen euro in extra opslagca- piteit. Op het Yara-terrein aan het Kanaal Gent-Terneuzen komt een grote nieuwe tank voor de opslag van Ain, een product dat kan wor den toegevoegd aan brandstof van vrachtauto's en wat de uitstoot be perkt van stikstofdioxiden. De investering hangt direct samen met de bouw van de Ureum 7-fa- briek in Sluiskil. Deze nieuwe fa briek kan 45 procent meer ureum- oplossing produceren dan de oude Ureum 5- en 6-fabrieken. Die wor den vervangen. De productie van zowel kunstmest als Ain kan daar mee worden uitgebreid. Zodoende is er ook meer opslagruimte nodig voor Ain. De nieuwe grote tank krijgt een ca paciteit van 17.500 kubieke meter, heeft een diameter van plusminus vijftig meter en wordt circa dertig meter hoog. De 'toren' komt vlak bij de kade van Yara aan het Ka naal Gent-Terneuzen waar al twee opslagtanks voor Ain staan. „Maar die hebben onvoldoende volume om grote schepen te beladen", ver klaart Yara-woordvoerder Jos van Damme. „Die slurpen bij wijze van spreken de bestaande opslag tanks in één keer leeg." Zowel de provincie als de gemeen te Terneuzen wil meewerken aan de uitbreiding van de opslagcapaci teit. Daarbij is nadrukkelijk geke ken naar de veiligheid in de omge ving. Dankzij de investeringen die Yara doet, nemen de veiligheidsri sico's af volgens beide overheden. Dat heeft te maken van de uitbrei ding van de productie door de in gebruikname van de Ureum 7-fa- briek. Yara Sluiskil zal daardoor meer, uit aardgas geproduceerde ammoniak zelf gaan verwerken. Het gaat om 240.000 ton ammoni ak per jaar, waardoor circa vijftig transporten per zeeschip kunnen vervallen. Verlading en transport van ureumoplossing leveren 'aan merkelijk lagere risico's' op dan verlading en transport van ammo niak, oordelen de provincie en de gemeente. De nieuwe opslagtank krijgt dus een hoogte van dertig meter. Het zicht vanuit Sluiskil op Yara veran dert daardoor nauwelijks, volgens de gemeente, omdat er al veel, re delijk hoge bebouwing is. Extra ge- luidwerende maatregelen zijn ook niet nodig, omdat de tank achter een bestaande silo komt. GOES - Een Zeeuws brede aanpak om de bezuinigingen op de sociale zekerheid het hoofd te bieden, zit er niet in. De meeste wethouders van sociale zaken zien meer heil in regionale samenwerking. Op Wal cheren werken de drie gemeenten al nauw samen. Ze hebben één so ciale dienst en sociale werkvoorzie ning. Wat betreft de Middelburgse wethouder Chris Simons (WD) is er geen aanleiding om buiten de Walcherse grenzen vergaand sa men te werken. „Dit gebied telt 110.000 inwoners. Je moet wel zor gen dat die mensen in hun regio terecht kunnen voor sociale voor zieningen en niet bijvoorbeeld daarvoor naar Goes moeten."De. Vlissingse CDA-wethouder Marin de Zwarte is het daar mee eens. „De verschillen in Zeeland zijn te groot om alles te centreren." Ook bij de Kapelse wethouder Leo Kos ten geniet regionale samenwer king de voorkeur. „Het lijkt me lo gisch dat je in Zeeland in drie re gio's samenwerkt: Zeeuws-Vlaan- deren, Walcheren en de Ooster- schelderegio. Op de Bevelanden hebben we al afspraken gemaakt over een gezamenlijke uitvoering van sociale zaken. Schouwen-Dui- veland en Tholen kunnen altijd aansluiten als ze dat willen. In de Oosterschelderegio voeren we de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) al samen uit en dat werkt prima. Dat kan ook als het gaat om bijstand en sociale werk voorziening." Schouwen-Duive- land gaat voorlopig uit van be houd van de eigen sociale dienst en sociale werkvoorziening (De Zuidhoek), zegt wethouder Gillis Houtekamer. „Er blijft een loket in Zierikzee, hoe dan ook. Dat wil niet zeggen dat je bepaalde admini stratieve zaken niet samen kunt doen." Simons, De Zwarte en Kos ten spreken vanavond over rijksbe zuinigingen en de gevolgen van de Wet werken naar vermogen, die in 2013 wordt ingevoerd. Vanmiddag draagt Huib officieel het stokje over aan zijn dochter, die het foto Ruben Oreel ven." Herma en Huib verwachten dat de cijfers nu stabiel zullen blij ven. In de dorpen gaat het minder snel dan in de stad. „In de dorpen worden over het algemeen de tra dities in stand gehouden. De kerk wordt betrokken bij de uitvaart, het lopen door het dorp en het rouwen in de kerk zelf', vertelt Herma. Ook de manieren van uitvaarten zijn veranderd. Vroeger had je bijna alleen maar begraven, nu kie zen steeds meer mensen voor cre meren. Huib: „Ongeveer vijftien jaar geleden koos zeventig procent van de mensen voor begraven. Daarna was een tijd lang cremeren populairder. Nu wil de ongeveer de helft begraven worden en de helft gecremeerd. En dat zal -ook wel zo blijven, vermoed ik." Tot slot heeft Herma super veel zin om op eigen benen te staan. „Na die jarenlange twijfel ben ik er nu echt klaar voor." Voor Huib is het genoeg. „Soms moet je zeg gen 't is mooi geweest." Leo Pietersz en zijn vrouw Sonja Pietersz-Verduijn. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21