cultuur 113 De elite onder de zwervers in Amerika Bevelandse poëzie van toen CHAMPAGNE CHARLIE Zeeuwse rootsband volgt op nieuwe cd het spoor van de hobols Al bijna 25 jaar Champagne Charlie Racoon en Blof genomineerd voor Edisons 45.700 bezoekers dinsdag 20 september 2011 door Rolf Bosboom Hobo's, zo werden ze ge noemd. Daklozen die rondtrokken in Ameri ka door illegaal met goederentreinen te reizen. Ze zijn veelvuldig bezongen. De Zeeuwse rootsband Champagne Charlie se lecteerde vijftien hobo songs uit het omvangrijke repertoire voor zijn nieuwe album Hobo Signs Railroad Lines. De officiële presentatie was giste ren bij de viering van het 25-jarig bestaan van het Roosevelt Study Center in Middelburg. De cd is ook gemaakt op verzoek van het wetenschappelijk instituut, als ver volg op de eerdere samenwerking rond Waitin' On Roosevelt, het al bum dat Champagne Charlie in 2008 uitbracht rondom Franklin Delano Roosevelt. „We hadden al langer het idee om ook iets met train songs en hobo's te doen", zegt zanger/gitarist Sjef Hermans. De combinatie met het Roosevelt Study Center bleek er uiteindelijk geknipt voor. „In we zen doen we hetzelfde: het bestu deren van de recente Amerikaanse geschiedenis. Wij doen dat uit inte resse in het verhaal achter de lied jes." Hermans kwam onder meer op het spoor van een Nederlandse ho bo: Gerard Leeflang uit Rotter dam, die een boek over zijn erva ringen schreef „Ik heb daar een halfjaar lang overal naar gezocht. Het bleek zich uiteindelijk op hon derd meter van mijn huis te bevin den, in het Roosevelt Study Cen ter. Het is prachtig om zo'n insti tuut heel dichtbij te hebben. Dat zouden meer mensen moeten we ten." Hobo's waren niet 'zomaar' zwer vers, benadrukt Hermans. „Ze wa ren de gentlemen of the road, de eli te onder de zwervers, en hebben geholpen om Amerika te maken tot wat het nu is. Ze vormden echt een aparte cultuur, met een eigen taal, eigen codes en eigen ontmoe tingsplekken." Bekend zijn de te kens, de hobo signs, waarmee ze Champagne Charlie, met (vlnr) Peer Bout, Geert de Heer, Peter Lenselink, Sjef Hermans, Gait Klein Kromhof en Theo de Koning. foto Hans de Graaf onderling communiceerden. „De eerste graffiti eigenlijk." Het aanbod aan hobo-muziek is groot. „Dat avontuurlijke leven van de hobo's spreekt blijkbaar veel mensen aan." Op Hobo Signs Railroad Lines staan minder be kende nummers maar ook beken dere, waaronder Freight Train van Elizabeth Cotton, Ramblin' Man van Hank Williams en Big Rock Candy Mountains ('de ultieme ho bo-song') van Harry 'Mac' McClin- tock. „We proberen de oorspronke lijke sfeer van de nummers te be waren, maar geven er ook een ei gen draai aan. Je hoort altijd wel dat het Champagne Charlie is, want we hebben toch een eigen sound opgebouwd." De cd is prachtig uitgegeven, inclu sief een boekje met veel achtèr- De zeskoppige rootsband Champag ne Charlie werd opgericht in 1988 en is dus al bijna 25 jaar een begrip. De deels Zeeuws-Vlaamse en deels Walcherse groep heeft een groot aantal albums op haar naam staan, waaronder Live In Razzmatazz grondinformatie en Engelstalig werk van de Middelburgse stads dichter Henri Looymans. Met Waitin' On Roosevelt oogstte de band veel waardering in Ameri- (1994). Round 'n' Round (1997), Volle Maan (2001), Laatste Afvaart (2002, over verdwijning PSD-veerdien- sten), Mr. Charlie's Blues (2005), Down The Road (2007), Waitin' On Roosevelt (2008) en nu dus Hobo Signs Railroad Lines (2011). ka. Ook Hobo Signs Railroad Li- *- nes wordt daar al direct opgepikt. „Opvallend genoeg worden derge lijke cd's daar weinig gemaakt, ter wijl ze er toch bovenop zitten." Het is een droom van de band om ooit zelf een keer in Amerika op te treden. „Over twee jaar bestaan we 25 jaar. Het zou een mooie gele genheid zijn om er dan een keer heen te gaan." Openbare presentatie cd: zaterdag 24 september op Koorkerkhof (voor Desa- finado) in Middelburg (14.00 uur), zon dag 16 oktober in De Paerdestal in Ter- neuzen (15.00 uur). GOES - Racoon maakt kans op een Edison voor beste groep. De Zeeuwse band is voor die prijs ge nomineerd samen met Nick Si mon en De Staat. In 2006 won het kwartet dezelfde prestigieuze prijs. Racoon is in de race voor nog twee Edisons: de publieksprijs bes te album Liverpool Rain) en pu blieksprijs beste song (No Mercy). In beide categorieën is ook Blof kandidaat, met het album Alles Blijft Anders en de single Beter. Moss, de band van de uit Middel burg afkomstige Marien Dorleijn, is eveneens genomineerd voor bes te song, met I Apologise. Stemmen voor de publieksprijzen is moge lijk op: www.edisons.nl/pop/stem- men. De winnaars worden zondag 2 ok tober bekendgemaakt in het Rot terdamse Beurs-World Trade Cen ter..- door Jan van Damme ELLEWOUTSDIJK - De Zeeuwse trou badour Engel Reinhoudt noemt het een cadeautje. Op 11 juni van dit jaar schreef hij in de streektaal rubriek van de PZC over zeven op gedoken dialectgedichten van een zekere Henk Newenhouse. Hij ken de de dichter niet, en hoopte dat lezers hem verder konden helpen. Er kwamen reacties. Zo kreeg En gel het e-mailadres van de myste rieuze dichter. Het resultaat van de daaropvolgende correspondentie was dat de bejaarde Newenhouse zijn gedichten op een cd insprak, en die naar Zeeland stuurde. Engel tikte de gedichten uit en maakte er een simpel bundeltje van, dat nu verkrijgbaar is. Ook de voorge lezen gedichten staan online. Henk Newenhouse schreef de ge dichten in de jaren vijftig van de vorige eeuw, toen hij in Amster dam studeerde. Hij werd als Henk Henk Newenhouse in de jaren vijftig Nieuwenhuize in 1926 in Hoek ge boren. Op 5-jarige leeftijd verhuis de hij met het gezin naar Oud-Sab- binge. Vier jaar later vestigden ze zich in Kapelle, waar zijn vader in 1944 directeur werd van de tuin bouwschool. Na zijn studie emi greerde Henk in 1955 naar Ameri ka. In 1966 begon hij een bedrijf in educatieve films. Dat verkocht hij in 1980, om verder te gaan als me diator in echtscheidingen. Vanaf 1996 runt hij een 'trouwboerderij': onlangs registreerde hij zijn 678ste trouwerij. Newenhouse schreef de gedichten in Zuid-Bevelands dialect. Over on derwerpen dichtbij huis: een door de ramp van 1953 ontheemd echt paar, de laatste werkdag van zijn grootvader-landarbeider, Domus de slotengraver, een jeugdliefde, en een echtpaar dat voor het eerst naar Holland spoort. Zeven gedichten in het Zuud-Beve- lands van Henk Newenhouse - te bestel len via www.ellesdiek.nl, €4,95. f j Zie ook www.pzc.nl/zeelandgeboekt VLISSINGEN - Het definitieve bezoe kersaantal van Film by the Sea is dit jaar uitgekomen op 45.700. Dat is iets lager dan de 46.100 waar de organisatie zondag nog van uit ging. Vorig jaar trok het filmfesti val in totaal 42.350 bezoekers BOEKENBLOG PZC-redacteur Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13