'Jahaa, we om mee te spelen zijn met zessen' 0: hoe minder geld II 'We kampen met problemen door de vergrijzing. Dan ga je mensen toch niet terechtwijzen als ze meer dan drie kinderen willen?' SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf dinsdag 20 september 2011 vier zonen David, Sietze, Ruben, Simon en dochter Froukje Simone en Anton Rietveld met hun vier zonen Thomas, Jasper, Matthias en Julian en de tweeling Hannah en Eva en raadslid voor de Christen- Unie) in Papendrecht valt bo ven de grens om aanspraak te kunnen doen op een kindgebon den budget.' De vorige week ge lanceerde verlaging van de kin derbijslag met gemiddeld 35 eu ro per kind zal het gezin dubbel en dwars voelen, zegt Simone: „Reken maar uit: 35 maal 6 is 210 euro per maand minder." „Er wordt wel eens gezegd dat het aso is'om zoveel kinderen te hebben en zelf niet te werken. Ik heb mijn winkel in kinderkle ding met pijn in het hart opge zegd toen ik zwanger was van de tweeling. Het is een goede stap geweest, want ik heb nu veel tijd voor mijn gezin en pro beer actief te zijn op hun school. Wij zijn gelukkig en re gelen zelf dat alles goed draait. Mensen kunnen soms lomp zijn. Toen ik na de vierde een tweeling kreeg, zeiden sommi gen: oei, dat was zeker niet ge pland? Gelukkig krijgen we ook veel leuke reacties." 'Huize PleXat' noemt Simone haar rijtjeshuis met vijf slaapka mers. Zes kinderen vergt veel planning. „De twee jongsten zijn nog thuis dus die krijgen au tomatisch veel aandacht. De pu bers blijven het langst op dus die hebben 's avonds hun mo ment. Maar voor de middelste twee moeten we af en toe echt bewust tijd maken. Een oppas regelen is soms lastig, want wie durft en kan zes kinderen tege lijk aan?" Simone vindt het jammer dat voor de meeste acties en regelin gen wordt uitgegaan van een va der, moeder en twee kinderen. „Op sommige plekken in Frank rijk mogen op een kampeerplek maximaal zes personen staan. Dat betekent voor ons dat we twee plaatsen moeten boeken. Dat vind ik niet eerlijk. Maar ja, ik begrijp wel dat er een gemid delde moet zijn om vanuit te gaan. En met z'n achten zullen wij nooit doorsnee zijn." zie onze website:binnen!and foto Henk Veenstra Twee grote gezinnen, één arm en één rijk, ontmoeten elkaar (9), Froukje (7) en Simon (3). „Ik ben er om het gezin goed te laten draaien: van boterhammen tot lek ke banden." Vader Jeroen is huisarts in Win terswijk. „Hij werkt vaak onregel matig en heeft avond- en weekend diensten. Het was niet mogelijk voor mij om erbij te gaan werken. Maar ik vind het niet jammer. Dit komt op mijn weg, en ik vind het erg leuk om er voor de kinderen te zijn. Het is allemaal heel spontaan gegaan. We hadden van tevoren niet gepland om een groot gezin te vormen. Of ja groot, ik vind een gezin met vijf kinderen helemaal niet£cht groot. Het is maar net hoe je het beleeft." Jacqueline heeft op de Hogere Zee vaartschool gezeten en ook enkele jaren op een schip gewerkt. „Maar als je een gezin wilt, lukt dat sowie so niet op zee. Maar misschien komt een baan later wel weer." In april is het gezin verhuisd naar een grotere woning. „Het was echt een beetje te klein geworden. De oplossing in een klein huis is: sta pelen. Alle kinderen sliepen op een stapelbed. Dat hoeft nu niet meer. En bij het eten moesten we altijd stoelen bijschuiven en ieder een moest blijven zitten. Om de ta fel heen lopen ging niet. Dan is dit veel fijner. Al wen je er ook wel snel aan hoor. Het heeft zo z'n charme. En kinderen leren spelen derwijs hoe het is om spullen te moeten delen." Jacqueline is intussen wel gewend aan de grote hoeveelheden bood schappen en dat de wasmachine al tijd draait. „Studie is duur maar kleding en fietsjes kunnen ze ook makkelijk van elkaar overnemen." De familie Van der Vinne krijgt geen kindgebonden budget maar wel kinderbijslag.. „Maar ik begrijp het afschaffen van het kindgebon den budget boven drie kinderen niet, want juist wanneer er meer kinderen zijn heb je meer financi ën nodig. Het lijkt een soort ont moedigingsbeleid te zijn om een groot gezin te stichten." Het gezin heeft een Peugeot 807 waar ze alle zeven in kunnen. Ook op vakantie. „Al gaan we niet naar het buitenland of zo. We vinden Zeeland al heel ver. Met z'n zeve nen ben je een uitzondering, en dat merken we vaak. In restau rants worden we vaak bekeken als we een tafeltje voor zeven vragen. Maar wij vinden het alleen maar leuk. De kinderen hebben veel lol met elkaar. En er is altijd iemand om mee te spelen." Simone Rietveld en haar man genieten van de drukte van hun ge zin met zes jonge kinde ren. Ze halen hun schou ders op bij negatieve reacties. De starende blikken van vreemden zijn Si mone Rietveld (40) en haar man Anton (42) en zes kinderen wel ge wend. Zelfs in de auto (Wij noe men 'm gekscherend 'onze re- fo-container') trekken ze veel bekijks. „Soms zie ik mensen op de snelweg inhouden om ons nog een keertje extra te kun nen inhalen, 'om te tellen hoe veel kinderen er in de auto zit ten. Daar moeten we zelf ook wel om lachten. Als de kinderen zien dat mensen zich hardop af vragen hoe groot ons gezin is, zeggen ze zelf: 'Jahaa, we zijn met zes'. Het doet ons niet zo veel meer." Simone is zoals ze het zelf zegt geen groot gezin gestart maar heeft het 'gekregen'. Simone en Anton komen allebei uit een ge zin met vier kinderen en wil den zelf ook vier kinderen. Ze waren gelukkig met hun vier jongens toen er toch nog een vijfde zwangerschap kwam, met als extra verrassing een tweeling. Toen bleek dat het dit keer om twee meisjes ging, zetten zij de roze deur wagenwijd open. Simone is fulltime mama van Thomas (14), Jas per (12), Matthias (10), Julian (6) en Hannah en Eva (3). Ze is 'in de luxe positie dat ze niet hoeft te werken'. Het inkomen van haar man (hij is ketenmanager bij KPN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11