Strijd Libië laait weer op 81 buitenland FDP in Berlijn verpletterd Sinn Féin: McGuinness Afgeluisterde gesprekken Berlusconi als Ierse president jagen oppositie weer in de gordijnen Obama komt met belasting voor de rijken Duizend blote mensen poseren bij Dode Zee n maandag 19 september 2011 aBMMBBWHB8fej&WW4MHW8M8EgiggiSI lllHHHil—HIIII BERLIJN - De liberale FDP, junior partner van de CDU/CSU van bondskanselier Angela Merkel in de Duitse nationale regering, is gis teren verpletterend verslagen bij de deelstaatverkiezingen in de hoofdstad Berlijn. De FDP moet genoegen nemen met een belab berde r,8 procent van de stem men, aldus de doorgaans betrouw bare prognose van de publieke om roep ARD. In 2006 kreeg de FDP nog 7,8 pro cent van de kiezers achter zich. De sociaaldemocratische SPD van bur gemeester Klaus Wowereit blijft ondanks lichte verliezen met ruim 29 procent van de stemmen de grootste partij (was 30,8). De Pira- tenpartij, die zich inzet voor meer privacy van de burger op internet, krijgt voor het eerst zetels in een Duits deelstaatparlement. Bijna 9 procent van de kiezers stemde op de nieuwkomer. De CDU boekt met ruim 23 pro cent lichte winst (was 21,3). De Groenen kreeg 18 procent (was 13,1). Die Linke, een partij van ex-communisten die nu nog met Wowereit een coalitie vormt, blijft steken op minder dan 12 procent f (was 13,4). Duidelijk is dus dat de 'rood-rode' coalitie haar meerder heid kwijt is in het deelstaatparle ment van de hoofdstad. BURGEROORLOG Laatste verzetshaarden nog steeds niet opgeruimd Strijd stagneert bij Kaddafi-bol- werken Bani Walid, Sirte en Sabha. Tegenaanvallen op rebellen bij Bani Walid. 1 Kaddafi-getrouwen zouden de strijd 'nog maanden vol kun nen houden'. BANI WALID - Aanhangers van Muammar Kaddafi hebben giste ren bij de Libische stad Bani Wa lid aanvallen uitgevoerd op de strijdkrachten van de Nationale Overgangsraad. De Kaddafi-getrou- wen schoten mortiergranaten af en probeerden de opstandelingen bij de noordelijke poort van de stad in een hinderlaag te lokken. De mortiergranaten waren gericht tegen een gebouw waar de opstan delingen dekking zochten. Ook in het noorden van de stad werden granaten afgeschoten en zwarte rook vulde de lucht. De strijders van de Overgangsraad beantwoord den de granaataanval met de inzet van automatische geweren en ra ketten en er werden versterkingen naar de stad gestuurd. De opstandelingen stuiten op fel verzet bij hun pogingen de aan hangers van Kaddafi te verdrijven uit de laatste bolwerken. De strijd om de steden, waaronder Bani Wa lid, Sirte en Sabha in het diepe zui den van Libië, is ontaard in bloedi ge gevechten met de Kaddafi-ge- trouwen die zich met hand en tand verzetten. Vooral de inname van Bani Walid is bijzonder lastig gebleken. De aanhangers van Kaddafi houden hooggelegen gebieden bezet en hebben daardoor de controle over Wadi Zeitoun, een vallei die Bani Walid in tweeën deelt. Deze lig ging zorgt ervoor dat de stad een vesting is die moeilijk kan worden ingenomen. De impasse rondom Bani Walid is slecht voor het moreel van de op standelingen die hun linies steeds verder uitgedund zien worden. In Sirte hebben de opstandelingen ook te kampen met hevig verzet. Ze wisten zaterdag slechts ander halve kilometer terreinwinst te boeken en hebben grote mdeite om door te dringen in woonwij ken. De opstandelingen werden be schoten met raketten en mortier granaten. Zeker 24 rebellen wer den gedood en meer dan vijftig lie pen verwondingen op. Moussa Ibrahim, de woordvoerder van Muammar Kaddafi, verklaarde vrij dag in een telefoongesprek de mo gelijkheden te hebben de strijd 'maanden vol te houden'. WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama komt van daag met nieuwe ideeën om het (-.begrotingstekort aan te pakken-. Hij wil onder meer een extra belas ting invoeren voor mensen die meer dan 1 miljoen dollar per jaar verdienen. Miljardair Warren Buf- fett pleitte daar onlangs al voor. Hij wees er op dat hij minder be lasting betaald dan zijn onderge schikten. Het wetsvoorstel maakt echter geen kans, aangezien Repu blikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden fel tegen elke vorm van belastingverhoging is. JERUZALEM - De Dode Zee was zaterdag het to neel van een massale naaktfotoshoot. De wereld beroemde Amerikaanse fotograaf Spencer Tuniek (met zwart shirt op de verhoging op de voor grond) legde op een strand ruim duizend blote Is raëliërs vast voor een campagne die ervoor moet zorgen dat het zeer zoute meer wordt erkend als een van de zeven wereldwonderen. Orthodox- joodse rabbijnen en politici hebben tegen het ini tiatief geprotesteerd, vanwege de 'Sodom en Go- morra-achtige aard' van de foto's van Tuniek. foto Jim Hollander/EPA DUBLIN - De Ard Chomhairle, het uitvoerend comité van Sinn Féin, heeft gisteren de kandidatuur be krachtigd van Martin McGuinness voor het presidentschap van Ier land. De nationalistisch-linkse Sinn Féin maakte vrijdag verras send bekend dat het McGuinness naar voren wil schuiven als kandi daat voor de presidentsverkiezin gen in Ierland op 27 oktober. VlcGuinness is commandant ge weest van de terroristische bewe ging IRA, die zich decennialang met geweld verzette tegen het Brit se gezag in Noord-Ierland. De Vrjarige McGuinness speelde later een sleutelrol in het Noord-Ierse vredesproces. Zo ging hij in een re gering zitten met zijn aartsvijand, de radicale protestantse dominee Ian Paisley. Hij lijkt overigens wei nig kans te maken op het hoogste ambt. Tijdens parlementsverkiezin gen eerder dit jaar kreeg Sinn Féin 9 procent van de stemmen, goed voor 14 van de 166 zetels in het La gerhuis van het Ierse parlement. Labourkandidaat Michael Higgins heeft volgens een recente peiling de beste papieren om zittend presi dent Mary McAleese op te volgen. zie onze website:buitenland McGuinness: republikein met een duister verleden ROME - Oppositieleiders in Italië hebben een onderzoek geëist om te achterhalen of Italiaanse rege ringsvliegtuigen zijn ingezet om een gezelschap jeugdige dames naar privéfeestjes van premier Sil vio Berlusconi te vliegen. De kwes tie kwam aan het licht na het af luisteren van telefoongesprekken als onderdeel van een ander onder zoek. Verscheidene media publiceerden zaterdag uittreksels van duizenden pagina's aan onderschept telefoon verkeer. In een telefoongesprek zou Berlusconi hebben opge schept dat er een rij meisjes voor zijn slaapkamerdeur stond te wach ten. „Het waren er elf. Ik nam er maar acht, omdat je ze niet alle maal kunt nemen." Het afluisteren van telefoonge sprekken vond plaats in het kader van een onderzoek naar een Itali aanse zakenman die volgens aan klagers vrouwen betaalde om feest jes van Berlusconi op te luisteren en seks te hebben met de premier. Berlusconi zelfheeft altijd ont kend dat hij voor seks heeft be taald. Wat de oppositie ook in het ver keerde keelgat is geschoten, zijn Berlusconi's excuses aan een van de meisjes uit het Rubygate-seks- schandaal als ze klaagt dat hij niet meer tijd voor haar heeft: „Weet je, Marysthell, in mijn vrije tijd ben ik premier." Volgens de oppositie heeft Italië in deze tijden van crisis een fulltime premier nodig die zich volledig in zet voor de strijd tegen de 'ernsti ge problemen' van het land en moet Berlusconi daarom 'eindelijk aftreden'. Kamervoorzitter Fini maakt zich ondertussen grote zorgen over het imago van Italië in het buitenland dat 'van dag tot dag' verslechtert. „Niemand begrijpt wat er in ons land gebeurt", aldus de voormalige minister van Buitenlandse Zaken volgens persbureau ANSA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8