61 binnenland Politie even niet de baas bij de Kuip Zilveren letterknecht van de Troonrede Protestmars van Feyenoord-fans tegen het vermeende 'wanbe leid' van het bestuur liep zaterdag uit de hand. Coach, supportersclub en burgemeester spreken er schande van. Achtervolging 17-jarige eindigt in sloot maandag 19 september 2011 RELLEN Met getrokken pistolen moesten vijf agenten zater dag bij De Kuip een op hol geslagen meute buiten de deur houden. Dat ging maar ternauwernood goed. door Hans Leber Opeens is van een gewo ne demonstratie geen sprake meer. Agenten en beveiligers kunnen zo'n zestig gewelddadige hooligans die meededen aan een protest mars niet meer bij de hoofdingang van Feyenoords Maasgebouw weg houden en sluiten de deuren. AI was het alleen maar om de rook bommen en het vuurwerk buiten te houden. Met veel geweld gaat de meute te gen de deuren tekeer, de agenten houden het al snel niet meer. Dan komen vanaf de eerste etage van het Maasgebouw agenten met gummiknuppels aangerend. Een half peloton Mobiele Eenheid (ME) staat met helm en schild ach terin de hal. Blijkbaar was met een belegering rekening gehouden want op iedere etage bevinden zich politie-eenheden. Eén van de pantserglazen deuren begeeft het, waarna zeker vijf poli tieagenten een pistool trekken. De herinnering aan de rellen bij Hoek van Holland, toen een politiekogel één bezoeker doodde, komt bij eenieder boven. Is het dezelfde groep hooligans? Voor de leiding van de politie moet het een ver schrikkelijke avond zijn. Gewoon optreden van de ME is onmoge lijk. De parkeerplaats met vele hon derden auto's geven de hooligans de gelegenheid zich te verspreiden en dekking te zoeken. Als de poli- tiepaarden hun werk hebben ge daan, is de belegering van het Maasgebouw voorbij. De Feye- noord-directie vangt huilende per- EMMELOORD - Een 17-jarige auto mobilist uit Wezep is in de nacht van zaterdag op zondag in de sloot beland na een achtervolging met hoge snelheid. Dat meldde de poli tie gisteren. De jongen bleek drugs en een vuurwapen bij zich te heb ben. Een motoragent zag hoe de wegpi- raat met hoge snelheid door Em- meloord reed. Bij de daaropvolgen de achtervolging werden snelhe den tot 160 kilometer per uur be haald, waar maximaal 80 is toege staan. Bij Urk verloor de jongen de macht over het stuur en eindigde hij in een sloot. De jongen raakte lichtgewond. Met getrokken pistool konden agenten voorkomen dat hooligans via de roltrap het bestuur van Feyenoord zouden belagen. foto's Marco de Swart/ANP soneelsleden op, agenten hebben gevreesd voor hun leven en goed willende bezoekers van de Kuip hebben op een afstand moeten wachten alvorens zij geschrokken naar hun stadionplaatsen konden komen. In het stadion is steeds va ker de vraag hoorbaar waarom bij de amateurclubs op het sportpark naast de Kuip voor iedere thuis wedstrijd van Feyenoord kan wor den 'ingedronken'. Want dat de be lagers van Feyenoords hoofdge bouw zich niet met een glaasje melk en een sigaretje hebben opge pept voor hun aanval is volstrekt helder. En als altijd werden de groepen ook nu door de politie naar het sta dion begeleid, ook al maakten de sfeer en het (verboden) vuurwerk tevoren al duidelijk dat het mis zou.gaan. En toch slaat er al die tijd geen vonk over naar de Feyenoord-sup- porters die al binnen de poorten zijn. Ook niet naar de meest fana tieke vakken. De meesten weten niet eens dat het gebeurt. En wie het wél ziet, bemoeit zich er niet mee. De belagers, zoveel wordt dui delijk, hebben geen achterban. Mensen van de Feyenoord Suppor tersvereniging nemen met klem af stand van 'het tuig'. Tijdens de wedstrijd blijft het rus tig in het stadion. Ook buiten is er nadien niets meer te merken van de belegering, of het moet het gat in de glazen deur zijn. pagina 26: buiten gruwelen, bin nen jubelen zie onze website:binnenland Eric Cudde en Ahmed Abouta- leb reageren geschokt op rellen TILBURG - Hij vindt het een eervol le klus. Ook die keer dat hij een flinke verkoudheid onder de leden had, toog Peter Smulders (55) op een septemberdag trouw naar het Binnenhof Nu kan hij spreken van een mijlpaal: voor de 25ste keer heeft hij, directeur van Ge nootschap Onze Taal, de Troonre de taalkundig tegen het licht ge houden. „Je zit toch met de crème de la crème van de politiek en ambtena rij. In een overmoedige bui heb ik wel eens gedacht: de boerenzoon uit Tilburg mag ze een lesje leren." Smulders' taalkundige bijdrage 'is meer dan komma's op de juiste plaats zetten'. Zeker, die leestekens moeten op hun plek staan. Smul ders weet van rechtszaken die er over zijn gevoerd. „In een politieke tekst kan een komma nauw luiste ren. Maar wij kijken niet alleen naar taalfouten. We bezien de Troonrede vooral op dubbelzinnig heden. En we doen suggesties voor verfraaiing, een andere woordkeuze, geven stijladvies." De Troonrede: tientallen jaren was er kritiek op de soms abomi nabele taal. Onze Taal deed in 1987 openlijk het aanbod om er 'fat soenlijk Nederlands' van te helpen maken. „De Troonrede zou het vi sitekaartje moeten zijn van de Ne derlandse taal", sprak de destijds jonge Smulders. „In plaats daarvan is het vermoedelijk het lelijkste stukje proza dat in een jaar wordt geschreven." Enkele maanden later zat Smulders voor het eerst over de concepttekst gebogen. Hij be waart warme herinneringen aan de sessies met premier Lubbers. Aan diens ingewikkelde, wollige zinnen viel eer te behalen. De CDA'er had al snel schik in die fris se blik op zijn tekst. „Hij vond het leuk een beetje? te onderhandelen. Maakte duidelijk dat hij zo nodig elk advies terzijde zou schuiven, maar kon suggesties waarderen. Kok was wat sikkeneurig, voor hem was het een zure appel. Hij had geloof ik het idee dat wij voor al zoveel mogelijk deuken in zijn tekst wilden schoppen." Balkenende introduceerde een nieuwe aanpak, Rutte zet die nu door. Een team met ambtenaren en een tekstschrijver stelt de eind versie samen, het persoonlijke eindgesprek met de premier is weg. „Jammer, maar voor de tekst is die werkwijze een verbetering." Smulders zal niet beweren dat ma jesteit nu prachtig proza uit spreekt. „We moeten onze rol ken nen, zijn opgeroepen knechten. Onze frisse blik bewijst nog zijn waarde, maar de rede blijft een for mele tekst, onderdeel van het ri tueel." Is de invloed van 'grote communicator' Rutte zichtbaar in de Troonrede? Smulders herinnert aan zijn geheimhoudingsplicht. Slechts één ontboezeming laat hij optekenen. „Er stond een gebakje voor me klaar met 25 jaar erop." 0t<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6