Ruiters geven twee keer alles 281 sport Davis Cupfinale: Spanje-Argentinië EK SPRINGEN Nederlandse springruiters zorgen voor een onge kende ontknoping in Madrid. Ze laten op het EK >ohan Heins werd in 1977 twee keer een medaille uit handen glippen. ai 34jaar op een opvolger. Servië Europees kampioen volleybal Motorcrossers negende van wereld Britten en leren winnen Seve Trophy Volleybalsters sluiten goed af Sagan wint GP Industria 34 Europees kampioen en wacht maandag 19 september 2011 WENEN Servië is de nieuwe Europese vol leybalkampioen bij de mannen. De nummer 5 van de wereldranglijst, die favoriet Rusland al had uitge schakeld, versloeg Italië gistera vond in de finale in Wenen met 3-1 (17-25 25-20 25-23 26-24). Twee maanden na de zege in de World League kwamen de Russen niet verder dan de vierde plaats. Ze konden, na de teleurstelling over het missen van de eindstrijd, de motivatie niet meer opbrengen ten koste van Polen het brons binnen te halen: 1-3 (23-25 25-18 21-25 19-25). ST. JEAN D'ANGELY De Nederlandse motorcrossers heb ben de negende plaats behaald in de Motorcross der Naties. Alleen Jeffrey Herlings kwam voor Oranje tot acceptabele klasseringen in de mondiale landenstrijd op het Fran se circuit St. Jean d'Angely. De num mer twee van het WK MX2 kwam in zijn races tot de tweede en de negende plaats. Donny Bastemeijer (MX2) en Herjan Brakke (MXi) ver gaarden te veel punten met klasse ringen buiten de top 20. De wereld titel ging voor de 22e keer naar het crossteam van de Verenigde Staten. PARIJS Het golfteam van Groot-Brittannië en Ierland heeft de Vivendi Seve Trophy gewonnen. Het betrof een confrontatie met een selectie van het Europese continent in Parijs. Op de slotdag leidden Scott Ja- mieson, Ian Poulter en Mark Foster him team naar de winst. Het werd uiteindelijk 15,5-12,5 in het voor deel van de eilandenbewoners. Het toernooi draagt de naam van de initiatiefnemer en eerder dit jaar overleden Spaanse golfheld Se ve Ballesteros. ALMERE De Nederlandse volleybalsters heb ben de oefenserie als voorberei ding op het EK, tegen Turkije giste ren goed afgesloten. Oranje hield de Dela Trophy, de prijs voor de ploeg die de meeste onderlinge duels wint, in eigen huis door de beslissende derde wedstrijd in Almere met 3-0 te winnen. De setstanden waren 25-16,25-23 en 25-22. Vrijdag won Nederland, zaterdag hadden de Turksen de stand in Eindhoven op 1-1 gebracht. PRATO De Slowaakse wielrenner Peter Sa gan heeft in Italië de 66e editie van de GP Industria Commercio di Prato gewonnen. De renner van Liquigas-Cannonda- le won na ruim 178 kilometer de sprint van een kleine kopgroep. De Italiaan Luca Paolini eindigde als tweede vóór zijn landgenoot Mat- teo Montaguti. De 21-jarige Sagan kent een uitste kend seizoen. Hij won eerder on der meer drie ritten in de Ronde van Spanje. door Giel Hendrix MADRID - Het wordt langzamer hand tijd dat de Nederlandse springruiters mentale ondersteu ning gaan zoeken. Ze beweren alle maal wel dat ze sterk genoeg zijn om te kunnen omgaan met span ning, maar daar mag toch wel aan getwijfeld worden als je binnen achtenveertig uur twee keer de gouden medaille (en de Europese BELGRADO - Spanje en Argentinië tennissen aan het einde van dit jaar de finale van de Davis Cup. Een overtuigende Rafael Nadal loodste dit weekeinde in de halve finales de Spanjaarden naar de eindstrijd door in Cordoba Frank rijk met 4-1 te verslaan. Novak Djokovic daarentegen was de schemiel in het Servische team. De nummer één van de wereld haakte in Belgrado geblesseerd af tegen Juan Martin del Potro en schonk daarmee Argentinië een fi naleplaats. Djokovic liet zich vrijdag in de eer ste partij tegen David Nalbandian nog vervangen door Viktor Troicki, maar gisteren stapte hij on danks een rib- en rugkwetsuur toch de baan op. „We geloofden dat ik ondanks mijn mindere con ditie een betere kans maakte tegen Del Potro dan Viktor Troicki. Het was mijn besluit en het pakte niet goed uit", zei een teleurgestelde titel) en ook de andere podium plaatsen vergooit. Vrijdag gebeurde het Jeroen Dub beldam als laatste ruiter in de lan- denwedstrijd. Gistermiddag over kwam het Gerco Schroder (op New Orleans) als laatste ruiter van het toernooi op de allerlaatste hin dernis. Hij had één springfout spe ling op Rolf-Göran Bengtsson (de nieuwe kampioen) en Carsten-Ot- Djokovic. Hij keek al tegen een ach terstand aan na setverlies (6-7) en een slecht begin (0-3) in het twee de bedrijf, toen hij schreeuwend van de pijn ter aarde stortte. „Ik was maar 60 procent en wist dat er het risico was om de blessure te verergeren, maar toch wilde ik spe len", zei de Serviër na afloop. De 18.000 toeschouwers in de Belgra do Arena gaven hun held, die dit jaar drie grandslamtoernooien won, toch een staande ovatie. Zijn opgave betekende wel dat Ar gentinië een beslissende 3-1-voor- sprong nam en zich plaatste voor de finale. Het laatste enkelspel tus sen Janko Tipsarevic en Juan Mo naco ging nergens meer om. Mona co gaf op na de eerste set met 6-2 te hebben verloren. Hoe anders verging het Rafael Na- dal. Hij kwam vermoeid terug uit New York na zijn verloren finale in de US Open, maar de fanatieke Spaanse supporters in Cordoba ga- to Nagel, die als koploper aan de slotdag was begonnen. Maar onder weg, op de vijfde hindernis, ver speelde de kleine ruiter uit Tubber- gen die marge. En uitgerekend op de laatste hin dernis stootte zijn paard met de achterbenen de paal uit de lepels. Weg goud, weg zilver, weg brons! Net als twee dagen eerder in de landenstrijd, weer die verfoeilijke vierde plaats. Het is al de achtste ven hem nieuw elan. In de ope ningswedstrijd op vrijdag maakte Nadal al korte metten met de Fransman Richard Gasquet, giste ren veegde hij op zijn geliefde gra vel de vloer aan met Jo-Wilfried Tsonga: 6-0 6-2 6-4. Hij gaf Spanje daarmee de beslissende 3-1-voor- sprong. Fernando Verdasco maak te de zege nog mooier door de overbodige slotpartij met 6-2 6-1 te winnen van Gasquet. „Deze sfeer ervaar je alleen bij de Daviscup. Ik vind het altijd bijzon der om voor eigen publiek te spe len en haal dan ook het beste uit mezelf', zei Nadal, die zich voor de finale opnieuw kan opmaken voor een thuiswedstrijd. Argenti nië moet in december op bezoek bij Spanje voor een herhaling van de finale van 2008, die toen in Mar del Plata werd gewonnen door Spanje. België degradeerde gisteren uit de wereldgroep van de Davis Cup. De keer in de geschiedenis van het EK dat Nederland op die plek net naast het podium terecht komt. Dat moet toch onderhand wel te denken geven. Johan Heins, die Schroder van ad viezen voorziet, blijft zodoende nog steeds de eerste en laatste rui ter die een individuele Europese ti tel achter zijn naam heeft staan. Hij won in 1977 in Wenen (met Se ven Valleys), waar Nederland ook de landentitel veroverde. Al 34 jaar wacht hij op zijn opvolger. Hij stond nu al bijna naast de uitgang klaar om Gerco Schroder te omhel zen. In de eerste omloop gingen Nagel en Bengtsson in de fout en schoof Schroder door naar de eerste plaats. Een riante positie, maar geen reden tot optimisme, want ook bij bondscoach Rob Ehrens en teammanager Maarten van der Weijden zaten de gebeurtenissen van vrijdag nog heel vers in het ge heugen. „Het zal toch niet nog een keer gebeuren", schetste Van der Weijden zijn verwachtingen. „Als een van de vier ruiters dat men taal aan kan, is het Gerco wel." Maar ook het ijskonijn smolt in het zicht van de haven. Tot verba zing ook van Johan Heins die ook achteraf nog overtuigd is van het feit dat „dit met druk niets te ma ken heeft", zo zei hij nadat hij zijn - lang verwachte - opvolger in de fout had zien gaan. „Gerco is de coolste van allemaal. Nee, dat kan daar echt niets mee te maken heb ben. Ik weet hoe groot de druk wordt naar die laatste hindernis toe, maar Gerco kan daar mee om gaan. Waar het wel aan ligt? Ik zou het niet weten, maar je moet wel een beetje geluk hebben." Ook de ruiters zelf gissen naar de oorzaak van zoveel 'pech', zoals ze het noemen. „Het gevoel naar de laatste lijn toe was goed", zo keek mem tennissers van Oostenrijk namen in Antwerpen een 3-1-voorsprong dankzij de winst van Jürgen Mel- zer in drie sets (6-4 6-4 6-3) op Oli vier Rochus. België, dat sinds 2010 deel uitmaakte van de elite van het landentennis, komt volgend jaar uit in de Europees-Afrikaanse zone. Michaëlla Krajicek slaagde er niet in de finale te bereiken van het WTA-toernooi in Québec, Ca nada. In de halve eindstrijd was de Tsjechische Barbora Zahlavova Strycova in twee sets te sterk voor de Nederlandse: 6-4 6-3. Krajicek bereikte voor de tweede keer dit jaar de halve finale van een WTA-toernooi, maar net als eerder in Kuala Lumpur was die ronde ook nu het eindstation. Me de door een haperende service moest ze het op de beslissende mo menten afleggen. Strycova komt in de finale uit tegen Marina Erako- vic uit Nieuw-Zeeland. De Zweed Rolf-Göran Bengtsson profiteerde van de springfouten van Gerco Schroder en greep de Europese titel. foto Arturo Rodriguez/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48