Feyenoord: buiten gruwelen, binnen jubelen PSV nog altijd Matig spel, mooie uitslag 261 sport AZ-trainer Verbeek tevreden over zakelijke overwinning op RKC PSV heeft lange tijd het beste van het spel, maar kan Ajax niet over de knie leggen. maandag 19 september 2011 door Hans Leber ROTTERDAM - Wat zon honderd rel schoppers zaterdagavond buiten het stadion niet wilden zien, werd in de Kuip weer duidelijk: Feye noord staat er goed voor. Het elftal van trainer Ronald Koeman ver sloeg De Graafschap met 4-0. Dè vraag rond de club is dan 00k: hoe kan het probleem met een kleine groep onaanspreekbare en zéér agressieve randfiguren worden op gelost? Familieleden en vrienden van de nieuwe Zweedse spits John Guidet- ti keken raar op toen ze zaterdag even moesten wachten tot de hoofdingang van de Kuip was ge sloopt, alvorens ze naar binnen konden. Het beeld van agenten met getrokken pistolen en heen en weer dravende politiepaarden zal ze nog wel even bijblijven. „Hoe kan ik die mensen nou uitleggen wat hier aan de hand is?", vroeg hun begeleider namens Feyenoord, Jan Mastenbroek, zich vertwijfeld af Juist de komst van Guidetti, die tóch speelde nadat hij in Zweden afscheid had genomen van zijn overleden opa én zijn vader in het ziekenhuis opgenomen had zien worden, illustreert Feyenoords gang omhoog. Met een wederom dartele Jerson Cabral en een ook zeer dreigende Ruben Schaken op de flanken, kan Koeman vooral door Guidetti met drie spitsen spe len zoals het in de beste tijden van de club ook in de Kuip gebeurde. Sterker nog, met de vleugelspelers Cabral, Diego Biseswar, Schaken en Sékou Cissé en met Guidetti en Guyon Fernandez zijn voorin alle posities dubbel bezet. .Het is lang geleden dat bij Feye noord, zoals afgelopen donderdag, op de training vier échte vleugel- aanvallers konden oefenen op de aanvoer naar twee échte spitsen: Guidetti en Fernandez. Langdurige blessures en het ontbreken van een goede balans in het spelersmateri aal speelden vorige trainers parten. Het is zo'n onbewijsbare stelling die altijd opgaat: een succesvolle ploeg die werkt in een goede sfeer, kent minder blessures. Pijntjes die niets voorstellen, veroorzaken kwakkelgevallen op het moment dat een ploeg in de problemen ver keert. Dan draaien spelers in de dekking hun gezicht weg van de bal, zijn ze niet aanspeelbaar. Zit het daarentegen goed met een elf tal, is er zelfvertrouwen, dan wil ie dereen de bal, óók in de dekking. En dat is wat er in Rotterdam aan de hand is. Maar vertel dat de hoog uit honderd geweldplegers voor de Feyenoord-deur! Schaken, Guidetti (penalty), Kelvin Leerdam en Fernandez (penalty) voltrokken het vonnis over De Graafschap. De Kuip jubelde. Maar na de wedstrijd werd amper over voetbal gesproken. Koeman repte over „mafkezen". Algemeen direc teur Eric Gudde legde weer eens uit dat hij niet begrijpt waarom een kleine, harde kern, de club schade toebrengt. Dat hij zelf dege ne is op wie de groep het heeft ge munt, omdat hem 'wanbeleid' wordt verweten, brengt hem ook niet aan het twijfelen over zijn po sitie. „Daar wil ik niet eens aan denken, het gaat hier niet om mij. De club gaat financieel en sportief de goede kant op en dat is het be langrijkst." TOPPER door Rik Elfrink Ruben Schaken (rechts) schreeuwt het uit na zijn 1-0. Jordy Claesie viert het feestje mee. foto ANP/Proshots EINDHOVEN - Weer niet. Weer geen winst in een topduel. PSV-coach Fred Rutten kon zijn teleurstelling maar moeilijk verbijten. Diep in de tweede helft ontsnapte Ajax in Eindhoven gisteren aan de eerste nederlaag van het seizoen. De 2-2 van Dmitri Bulykin kan aan het einde van het seizoen zomaar een cruciale treffer zijn geweest. Een aantrekkelijke wedstrijd leverde daarmee niet het zo gewenste ren dement voor PSV op. Rutten memoreerde aan de vijf tien minuten na rust, waarin PSV het heft in handen had en volgens hem de trekker had moeten over halen. Het was een fase waarin PSV de Amsterdammers heel ver terugdrong. Het middenveld van Ajax werd bij een 2-1-stand in het voordeel van de thuisploeg even compleet overlopen. De snelheid van Jeremain Lens en Dries Mer- tens leidde keer op keer tot kan sen. Onder anderen Mertens, Tim Matavz en Marcelo hadden het PSV-publiek in extase kunnen brengen, maar faalden. Rutten: „Daar hebben we het laten liggen. Drukken we door, dan is het ge speeld. Het punt dat we nu pak ken, voelt daarom niet als een punt." Rutten had ook in de eerste helft, afgezien van de dramatisch ogen de blessure van keeper Pr- zemyslaw Tyton, weinig reden tot klagen gehad. Al in de tweede mi nuut had een furieuze opening ef fect. Erik Pieters vond de nieuwe spits van PSV, Tim Matavz, die wachtte tot Ajax-doelman Ken neth Vermeer zich strekte en daar na beheerst binnen schoot. De blessure van Tyton zorgde na een half uur logischerwijs voor een ommekeer. Een kwartier lag de doelman roerloos op de grond na een ongelukkige botsing met Ti mothy Derijck. Een mentale op doffer voor PSV, waar de organisa tie na de aftocht van Tyton even weg was. Ajax maakte dankbaar ge bruik van de ruimtes die ontston den. Sigthórsson wist puur op fy sieke kracht Marcelo en Derijck te verschalken en schoot makkelijk de gelijkmaker binnen. PSV slaagde erin de gelijke stand tot de rust met moeite te verdedi gen. „Ik heb in de kleedkamer niets over Tyton gezegd. Bewust", zei Rutten. „Je bent met een top duel bezig en dan moet je je blij ven focussen. Dat heb ik goed dui delijk gemaakt, denk ik." De harde woorden van Rutten hadden effect. PSV greep Ajax na rast bij de keel en een ware aan valsgolf volgde. Dries Mertens ver sierde kort na rust slim een pe nalty. Hij zocht het duel met Gre gory van der Wiel op, die op de rand van het strafschopgebied knullig zijn lichaam in de strijd gooide. De benutte penalty van Wijnaldum zorgde voor vertrou wen bij PSV, dat zeer offensief speelde. Ajax-trainer Frank de Boer greep in en bracht Bulykin. Rutten koos ervoor om geen controlerende middenvelder toe te voegen en wisselde pas in de laatste minuut van de wedstrijd. Het leidde tot meer evenwicht in de wedstrijd, waarbij over en weer grote kansen ontstonden. Khalid Sinouh redde in eerste instantie prima op een schot van Eriksen, maar had geen weerwoord op de 2-2 van Bulykin. Even daarvoor had Erik Pieters tot ontsteltenis van Rutten slecht uit verdedigd. PSV kreeg daarmee niet wat de ploeg verdiende, maar had dat aan zichzelf te wijten, vond de coach. Na de matige seizoensope ning tegen AZ blijft de ploeg daar door steeds gedwongen tot achter volgen. WBÊmÊmmmaBtmiiÊmBmBmB door Leon ten Voorde WAALWIJK - Zo kan het dus ook. Als het sprankelende een keer ont breekt, dan op zakelijke wijze een wedstrijd winnen. AZ deed het gis termiddag in Waalwijk tegen RKC. De Alkmaarders werden door de moeizame 1-2-overwin- ning medekoploper. Twente heeft evenveel punten, maar een iets be ter doelsaldo. Het duel in Waalwijk toonde aan dat AZ ten opzichte van vorig sei zoen progressie heeft gemaakt. Toen gingen stroeve ontmoetin gen met 'kleine' tegenstanders bijna altijd gepaard met puntenver lies. Dit keer bleef schade uit. En dus stonden de gezichten op vro lijk en werd na afloop een feestje gevierd voor het vak met de mee gereisde fans. „We zijn niet in pa niek geraakt en hebben de wed strijd toch over de streep getrok ken", analyseerde trainer Gertjan Verbeek. „Dat bewijst dat onze mentale weerbaarheid groter is ge worden. Zo werkte het tactisch plan niet dat we hadden bedacht. Dat moest in het veld worden aan gepast en dat is gelukt. Dat bete kent dat mijn ploeg groeiende is en daar ben ik blij mee." AZ kwam na tien minuten op voorsprong door Rasmus Elm, die een strafschop benutte. Op slag van rust schoot Geoffrey Castil- lion, de huurling van Ajax, de 1-1 binnen. Charlison Benschop, die drie seizoenen bij RKC voetbalde, maakte in de tweede helft de 1-2. ENSCHEDE - FC Twente meldde zich na de 5-2-zege op ADO Den Haag weer aan kop van de ranglijst, maar de ploeg bewandelde daarvoor niet de Koninklijke weg. „De uitslag was mooier dan ons spel", gaf trai ner Co Adriaanse de enige juiste sa menvatting van een wedstrijd waar in Twente vooral bevestigde dat de middelmaat op dit moment regeert in Enschede. Zo op het eerste oog lijkt er niets aan de hand te zijn in De Grolsch Veste. TWente pakt de punten en staat vrolijk bovenaan. Maar de ma nier waarop Twente zich in de laat ste duels presenteert, biedt te wei nig aanknopingspunten om de toe komst zorgeloos tegemoet te zien. Het niet invullen van het gat dat Bryan Ruiz heeft achtergelaten, wreekt zich op het veld sneller dan men hadden gedacht. T\vente miste ook tegen ADO het vernuft dat in Enschede de laatste jaren zo vanzelfsprekend was. Het gevleugelde aanvalsspel, het soepe le combineren: het was niet te zien. „Door de blessure van Nacer Chad- li en het vertrek van Bryan Ruiz zijn we twee zeer creatieve spelers kwijt", aldus Adriaanse. „Dat moe ten we als ploeg opvangen." Volgens Adriaanse staat er bij TVven- te nog altijd 'een goed team'. „Maar het is wel een heel ander team." Een team met meer fysiek en min der souplesse, zo is nu al duidelijk. Adriaanse vindt dat laatste nog wel meevallen. „Chadli komt terug en Met Ola John en Steven Berghuis hebben we creatieve spelers, die zich echter nog moeten dooront wikkelen. Verder hebben we na tuurlijk zeer goede middenvelders, die echter wat andere kwaliteiten hebbeji." Zeifis Adriaanse ook nog zoekende naar de juiste mix. Tegen ADO be gon hij weer met Marc Janko in de spits en Luuk de Jong op 10, waar door Willem Janssen op de bank zat. Janssen had daar gezelschap van Dwight Tiendalli, die was ge passeerd na zijn zwakke optredens van de laatste weken. Wie wel aan de aftrap stond was Leroy Fer. Zijn eerste optreden in Enschede had veel beroerder afkunnen lopen, want de middenvelder kwam in de dertiende minuut goed weg toen hij na zijn overtreding (strafschop Immers) geen tweede gele kaart kreeg. Janko zorgde drie minuten later alweer voor de gelijkmaker (1-1), maar die treffer was niet het startsein voor een opwindende voetbalmiddag. Twente grossierde in balverlies, maar desalniettemin kreeg niemand ooit het gevoel dat de ploeg deze wedstrijd niet zou winnen. Daarvoor was de weer stand van ADO te gering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46