46.100 op een internationale ster zeeland i 3 filfnC5«3 1 4 iwUV^en/Terneuren Dominee vrije gemeente Scherpenisse stapt op 2011 een goed appeljaar 'Prettig alles op één plek' 'Net een grote snoepdoos' VEILING commentaar Steun maandag 19 september 2011 9.18 September 20ii bezoekers trok Film by the Sea dit jaar in Vlissingen en Terneuzen. Dat is een nieuw record. Film by the Sea zorgde regelmatig voor volle filmzalen. T osje de Bont (26) uit Castricum was voor het eerst bij Film by the Sea. Zij bezoekt vaker film festivals: in Utrecht, Rotterdam, Leiden en het IDFA in Amster dam. „Het is heel prettig dat hier in Vlissingen zich alles op één plek afspeelt. Dat geeft rust. In Utrecht moet je steeds van de ene naar de andere bioscoop. Als er hier eens een film uitloopt door een tech nisch mankement, drukt dat na tuurlijk wel ook op die ene locatie. Dat moet je dan maar voor lief ne men." De Bont wil Film by the Sea zeker niet als 'provinciaals' be titelen. „Ik vind het een zeer vol waardig festival met een mooi afge wogen programmering met films van grote namen en aankomend talent. Maar heel mooi vind ik ook de ruimte voor Zeeuwse films en Josje de Bont uit Castricum documentaires. Dat is voor de ma kers een enorme stimulans dat ze in eigen regio een podium krijgen voor hun werk. Vaak moeten zij zo'n slag leveren om op een groot festival hun films vertoond te krij gen." Gezien haar studie Thea- ter-film-tv-wetenschappen én psy chologie sprak het thema Do you mindDe Bont extra aan. Op een doordeweekse dag 's ochtends om tien uur in de bioscoop zitten is toch heerlijk? „Dit festival is net een grote snoepdoos", concludeert Henk Kloosterziel (65). Als lid van de Raad van Toezicht van Film by the Sea stelt hij tevreden vast dat het filmfestival volledig voldoet aan de doelstelling 'niet elitair en breed toegankelijk te zijn'. Als ware liefhebber zag hij dage lijks enkele films, maar als be stuurslid hield hij uiteraard ook oren en ogen wijd open voor reac ties. „Die zijn dit jaar fenomenaal positief', zegt Kloosterziel. Hij is zelf vol lof over de samenwerking met andere organisaties: Emergis, het Zeeuws Museum, restaurant koks én de Molukse gemeenschap. Heeft zijn bestuursfunctie invloed Henk Kloosterziel uit Vlissingen op zijn filmkeuze? „Jawel, zo heb ik dit jaar voor het eerst bewust de Delta Sshort-films gezien. Die vond ik van geweldige kwaliteit, zowel inhoudelijk als technisch. Ik ben ook heel blij met de interna tionale jongerenjury en ik hoop dat de uitbouw daarvan de komen de jaren ook zal helpen wat meer jeugd naar het festival te krijgen." door Willem Staat SCHERPENISSE - Ds. J. van der Sleen, predikant van de Vrije Her vormde gemeente van Scherpenis se heeft zijn ambt neergelegd. Vol gens diverse bronnen is hij over gaan naar het jodendom. Van der Sleen verliet in 1996 de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) uit onvrede over de koers die de landelijke kerk volgde. De predikant stichtte vervolgens een Vrije Hervormde gemeente. Onge veer tachtig met hem sympathise rende gemeenteleden gingen met hem mee. Daaronder waren ook drie van de zes kerkenraadsleden van de NH-gemeente van Scherpe nisse. Van der Sleen verklaarde toen hij zich afscheidde dat hij zijn gemeente zag als de voorzet ting van de NHK. De Vrije Hervormde Gemeente kwam zeven jaar bijeen in het dorpshuis Hollands Huis, maar kon in maart 2003 een eigen kerk in gebruik nemen aan de Laban Deurloostraat. Dat pand was eer der in gebruik bij de Rabobank. Een deel van de rechterflank in de Nederlandse Hervormde kerk ging in 2004 niet mee met de landelijke fusie van Nederlands hervormden, gereformeerden en Lutheranen tot PKN (Protestantse Kerk in Neder land). Deze gemeenten stichtten vervolgens de Hersteld Hervorm de Kerk (HHK). Pogingen van do minee Van der Sleen om zich aan te sluiten bij de HHK liepen op niets uit. Van der Sleen was zater- foto Lex de Meester dag overigens niet bereikbaar voor commentaar. Na het vertrek van Van der Sleen bedient de Vrije Hervormde ge meente van Scherpenisse zich van andere voorgangers. Van der Sleen heeft overigens al enige tijd gele den zijn ambt neergelegd. Dat werd echter stilgehouden, zódat in de predikbeurten van de PZC tot afgelopen zaterdag nog steeds werd vermeld dat hij tweemaal per zondag voorging in Scherpenis- 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 1 OKTOBER in Grote Kerk Veere Aanvang 13.30 uur Kijkdgn.: 30 september 14.00-20.00 u. 1 oktober 09.30-12.00 u. Veilingmeesters I R.J.L. van Kleef A.l. Verhage 06-38930733 zie www.middelburgsveilinghuis.nl De oproep van com missaris van de ko- Jiingin Karla Peijs aan het bedrijfsle ven om Film by the Sea te steu nen, blijkt niet aan dovemans oren gericht. Nieuwe onderne mers staan op en lijken bereid zich achter het festival te scha ren. Dat is hard nodig in tijden waarin veel culturele evene menten kampen met financiële zorgen. In navolging van het Zeeland Nazomerfestival heeft Film by the Sea de afgelopen week laten zien dat het bereid is nieuwe wegen te blijven zoe ken. Door breder te program meren en uiteenlopende samen werkingsverbanden te sluiten spreken de festivals steeds meer doelgroepen aan. Daar mee vergroten zij merkbaar hun draagvlak en dus hun be staansrecht. Het elitaire imago dat de Zeeuwse culturele para- depaardjes hardnekkig aan kleeft, is - getuige ook de bezoe kersrecords - minder dan ooit terecht. Die ontwikkeling ver dient steun, van overheid én be drijfsleven. MIDDELBURG - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) raamt de oogst aan appels dit jaar op 418 miljoen kilo, een kwart meer dan vorig jaar. Bovendien zal de opbrengst uitko men op 50 ton per hectare, de hoogste opbrengst ooit en 12 pro cent meer dan in het vorige top jaar 2009. Toch zien veel telers meer brood in peren dan in ap pels. De oppervlakte met appelbomen daalde dit jaar met 3,6 procent tot 8400 hectare. In 1992 was dat nog 17.000 hectare. In dezelfde tijd steeg het perenareaal met ruim 50 procent. Als dat zo doorgaat, dan is de oppervlakte met perenbo men volgend jaar groter dan het appelareaal. De verwachte perenoogst komt dit jaar voor het eerst boven de 300 miljoen kilo uit, 9 procent meer dan vorig jaar. De populairste peer is de Confe rence. Volgens de kenners is de smaak dit jaar opvallend goed dankzij het warme voorjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3