21 zeeland Festival rekent in 2012 Na schoten als in een shock 'Emergis laat beetje een kans liggen' PZC Straf maandag Tien dagen lang stond Vlissingen weer in het teken van de film. Festivaldirecteur Leo Hannewijk kijkt tevreden terug, maar blikt ook al voorzichtig vooruit op volgend jaar. De krant 6 weken voor 18 euro! Bedrijvennetwerk rond filmfestival maandag 19 september 2011 door Wim Hofman FILM BY THE SEA In het begin van de jaren vijf tig van de vorige eeuw leef de ik in een streek waar, vooral langs de wegen veel eikenbomen stonden. In septem ber gingen we eikels rapen voor de varkens. Later werden de var kens geslacht en aten we ze op. Niet dat ze straf hadden ver diend, maar zo ging dat nu een maal. De eikenbomen staan er niet meer. Er kwamen meer en meer auto's en die reden af en toe te gen een boom. De boom kreeg de schuld van het ongeluk en werd omgezaagd. Mensen heb ben de neiging om de schuld van zich af te schuiven. Ik zag ooit een slang die een hond had opgegeten. Uit de bek van de slang kwam de ketting waar de hond aan vast was ge maakt. De slang kon daarom niet weg en omdat de hond dood was, werd de slang dood geknuppeld. Dieren die zich ergens schuldig aan maken, worden nogal eens flink gestraft. Een gevaarlijke hond die bijt, moet inslapen. Vroeger hing men zo'n dier, na een eerlijk proces, wel eens op. In 1916 wilde Mary, een circusoli fant, een stuk watermeloen pak ken, dat ergens langs de weg lag, toen een oppasser haar met zijn stok prikte. Ze werd razend, pak te de man beet met haar slurf, smeet hem tegen de grond en trapte zijn hoofd plat. Mary had jaren met veel succes opgetreden in een circus dat zich per trein door Noord Ame rika verplaatste. Nu moest ze dood. Maar hoe? Doodschieten ging blijkbaar zo maar niet en vergif wüde ze niet eten en om te elektrocute- ren had men te veel stroom no dig. Uiteindelijk werd ze met een ketting opgehangen aan een spoorweghijskraan. Ze werd vlak naast de spoorweg begra ven. Het voorval is van lang geleden, maar hier en daar werken nog steeds olifanten in circussen. En het is de fout van de olifant als er iets mis gaat. Steeds meer mensen vinden echter dat zo iets afgelopen moet zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom colofon .:;wKÊÊÊtttÊKm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, tik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC^m het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aa Dertien bleek geen onge luksgetal voor Film by the Sea. Mede dankzij het drukbezochte slot- weekeinde kon het Zeeuwse film festival bij zijn dertiende editie zelfs een recordaantal bezoekers tellen: 46.100, volgens de voorlopi ge cijfers. Ook zonder de 2200 be langstellenden in Terneuzen, dit jaar voor het eerst nevenlocatie, is er sprake van een record. Het vori ge stond op 43.700 (2009). Festivaldirecteur Leo Hannewijk is dan ook in grote lijnen tevreden, al betreurt hij het dat nogal wat films met technische problemen kampten. Dat is vooral het gevolg van de overgang naar digitale ver toning, waarbij met uiteenlopende systemen wordt gewerkt die niet altijd goed op elkaar aansluiten. Het filmfestival wilde dit jaar voor al het bezoek overdag vergroten, door meer in die uren te program meren. „Daar is goed op gerea geerd", aldus Hannewijk. „De be zetting was nu stevig overdag." Hij constateert dat Film by the Sea ondanks de groei een 'intiem en gemoedelijk' karakter blijft behou den. „Je ziet verder dat bezoekers steeds meer hun programma uit stippelen. In de veelheid aan films hebben ze wel houvast nodig. De 'routes' die we hebben gemaakt gaan we daarom uitbreiden." Het beperken van de publieks enquêtes tot uitsluitend de twaalf competitiefilms, pakte minder goed uit. „De tabel met publieks- waarderingen werd duidelijk ge mist. Voor veel bezoekers was dat toch een belangrijke richtlijn." De samenwerking met'Emergis dit jaar, die leidde tot een uitgebreid themaprogramma rond film en psychiatrie, sloeg aan. Hannewijk voorziet in de toekomst vergelijk bare initiatieven met andere maat schappelijke organisaties. Het on derdeel Film 8c Food, samen met de culinaire sector, noemt de direc teur 'veelbelovend'. De proef met een dependance in Terneuzen was nog geen onver deeld succes. „Er is een basisje ge legd, maar met 2200 bezoekers kun je geen festivallocatie draaien. De doelstelling is 10.000 in 2012." Steun van het Zeeuws-Vlaamse be drijfsleven is daarbij onmisbaar. Volgend jaar hoopt het festival ein delijk weer eens een internationa le ster naar Vlissingen te halen. Hannewijk noemt de namen van Collin Firth en Michel Piccoli, met wie er goede contacten zijn. Ook heeft hij goede hoop regisseur Ken Loach te ontvangen. Diens zoon Jim won dit jaar de juryprijs. De veertiende editie van Film by the Sea is van 7 tot en met 16 sep tember 2012. De oproep van onder anderen com missaris van de koningin Peijs aan het bedrijfsleven om Film by the Sea te ondersteunen, heeft direct re sultaat gehad. Op initiatief van de Vlissingse ondernemer (en trouw festivalbezoeker) Peter van Dme- nen is een bedrijvennetwerk ge vormd dat moet leiden tot finan ciële ondersteuning van het festi val. Die is dringend noodzakelijk nu hoofdsponsor Delta haar bijdra ge afbouwt. Van Druenen richt zich vooral op het kleinbedrijf. De bedoeling is re gelmatig netwerkbijeenkomsten te organiseren rondom film en litera tuur. Een eerste bijeenkomst is in oktober voorzien. „We beginnen met een kleine groep, van twintig a dertig ondernemers, maar hopen daarna op een inktvlekwerking." door Ali Pankow Het is een mooi thema en we hebben er prachtige films in gezien, onder meer Snowcake en Vincere maar na afloop vroeg ik me soms af: En nu?", zegt Kees Bakker (82) uit Goes. Hij doelt op de films rond psychiatrische ziekten in het the ma Do you mind? Volgens hem heeft Emergis-hiet een kans laten liggen door niet ter plekke 'enige nazorg' te verlenen met informa tie of de mogelijkheid voor een persoonlijk gesprekje. Samen met zijn echtgenote Nel Bakker-de Leeuw (72) vertoefde Kees een week in hotel Truida aan de Boule vard in Vlissingen. „Dat doen we al vier jaar tijdens het filmfestival en het bevalt ons uitstekend. Zo Nel en Kees Bakker uit Goes creëren we wat extra comfort. We hoeven niet heen en weer te rij den, dat geeft rust. We kijken tot begin van de avond films en heb ben dan nog tijd om na te praten over wat we hebben gezien." Nel toont de schriften waarin zij ie der voor zich een korte recensie schrijven. „Die lezen we daarna aan elkaar voor." Ook zij heeft wel een advies aan Emergis: „Het zou aardig zijn geweest als er in CineCi- ty werk van cliënten uit de creatie ve dagbesteding was geëxposeerd. Nu is daar ter decoratie niet veel meer dan wat zwarte palmen." Vinden zij het festival goed toegan kelijk voor ouderen? Soms loopt de hal immers wel erg vol en wordt het et wat benauwd. „Zoals wij het doen, dus kort van tevoren uit het hotel komen, hebben we daar weinig last van. Verder heb ik alleen maar lof voor de wijze waar op de organisatie heeft gehandeld toen ik begin deze week een onge lukje met mijn hand had", zegt Kees. VLISSINGEN - Op een Antilliaans in- ternet-forum gonst het van de spe culaties over het slachtoffer van de schietpartij in Vlissingen. Onter- tussen wil de politie slechts beves tigen dat het een bekende is van justitie. „We richten ons nu eerst op de schietpartij zelf, daarna zet ten we het verleden op een rijtje", zegt woordvoerder Alwin Don. Een deelnemer aan de Strandcross stond op vijf meter van de plek waar de schoten vielen zijn motor in te laden. „Kort daarvoor had ik ze nog op luide toon horen pra ten. Het klonk een beetje als ruzie, maar nog met een lacherige onder toon. Opeens hoorde ik schreeu wen. Ik zie dat die ene zijn pistool trekt, en die ander zo neerschiet. Direct daarna rende hij weg. Die ander had een schotwond aan de zijkant van zijn hoofd. Verderop stonden mensen als in een shock te kijken. Ik heb gelijk een ambu lance gebeld. Tien seconden daar na kwam er al een motoragent aan rijden." Filmfestivalbezoeker Alev Grim uit Middelburg vertelt: „Opeens hoorden we drie knallen. Ik dacht niet gelijk aan schoten. Eerder aan vuurwerk of zo. Toen zag ik van uit mijn ooghoek die man op zijn knieën zakken. Hij had zijn ogen wijd open, alsof hij het niet geloof de. Ik was echt in shock; het idee dat er daar iemand rondliep met een pistool bij zich".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2