Jazz by the Sea mikt op i6l zeeland De 'bonte' bazaar Haydn-recital een hommage zeeland in de vorige eeuw JAZZ BY THE SEA Politie zoekt getuigen van straatroof Goes maandag 19 september 2011 wtmzmsmmmmMmmwsMmmmMmmmmimsmmmim Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede ant woorden ontvangen een waardebon. De.raadkaart van vorige week was voor veel le zers een feest van herken ning. Te zien is de markt in Oostburg vóór de verwoesting in 1944. A. van den Broecke uit Middelburg meldt dat links de zaak in huishoudelijke artikelen van Bonte te zien is. Van den Broecke kreeg in het ma gazijn van deze winkel een jaar lang les, toen de Duitsers de hbs gevorderd hadden. Deze zoge naamde 'bazaar' van Bonte her bergde volgens Freerk Philipse naast huishoudelijke artikelen ook landbouwartikelen, speelgoed en gereedschappen. Ook meldt hij ons dat in de huidige Brouwerij straat, min of min op dezelfde plaats, nog steeds kookwinkel Bi- anca Bonte gevestigd is. R. van Pamelen weet te vertellen dat in de bazaar eerder de 'School met den Bijbel' gevestigd was. De Christelijke vereniging Tmmanuel' kocht dit gebouw in 1882 en ver kocht het weer in 1908 voor 9000 gulden aan H. Bonte. Wel werd, wellicht uit christelijke overwegin gen, in het contract vastgelegd dat er in het gebouw nooit horeca-acti- viteiten mochten plaatsvinden. Vaste inzender Rinus de Moor ver telt dat er in Oostburg iedere woensdag markt werd gehouden. Er stonden toen nog weinig kraam pjes maar er werd wel druk gehan deld rond cafés als De Vier Em mers en Lombok. De Moor: „Van heinde en verre kwam men naar de Oostburgse markt. Dit gebeur de per stoomtram door de maat schappij SBM. Op de Markt kon den de stoomtrams elkaar passe ren, dus er waren twee sporen aan wezig. Ja, er kon zelfs gerangeerd worden op de markt." Mevrouw Engels-Martijn herin nert zich de tramlijnen en vindt het jammer dat de markt in de oor log door de geallieerden is gebom bardeerd en dat de markt na de herbouw ook helemaal is veran derd. De markt werd nooit meer hetzelfde... Winnaars waardebon: A.Aernouds, Oostburg; R. de Moor, Retranche- ment, J. Sol, Oostburg. De hoofdmoot van Jazz by the Sea was ook dit jaar nog traditionele jazz, maar het program ma van de 21e editie bevatte daar naast vernieuwende elementen. Zo stond vrijdagavond Pee Bee The Night Train op het hoofdpo dium bij het Badhotel: een tien koppige jazzformatie die met zijn rock'n'roll, rhythm 8c blues, jive en soul zo'n duizend man publiek wist te trekken. Een aanzienlijk jonger publiek ook dan gebruike lijk bij het jazzfestival. En dat was precies de opzet, verklaarde pro gramma-samensteller Wim de Jong van Jazz by the Sea. „We gaan de komende jaren steeds meer die kant op." Zaterdag gingen met enige regel maat de paraplu's uit. Voor de on dernemers betekende het wissel vallige weer dat ze nóg betere za ken deden dan anders met Jazz by the Sea. „De middenstand ver dient onwaarschijnlijk veel aan dit festival", weet bestuurslid De Jong te vertellen. „En de hotels en ande re etablissementen ook. De Jazzar- rangementen van het Badhotel zijn altijd volgeboekt. Er zijn gas ten die bij het afscheid alvast reser veren voor het jaar erop." Tussen de buien door werd volop van de muziek genoten. Zaterdag middag trok de Streetparade door de bomvolle straten van Domburg en 's avonds stonden de mensen met paraplu en al te swingen bij de Jazz Connection, waar Andy Cooper de meest bizarre geluiden aan zijn klarinet wist te ontlok ken. Zondag zat de Vlissingse Sint Ja- cobskerk tjokvol verregende kerk gangers tijdens de jazzkerkdienst, een ander vast en gewaardeerd on derdeel van Jazz by the Sea. Nadat The Blue Rhythm Four de toon hadden gezet, zong het Hoofddorpse koor Trumpets of the Lord enkele negro spirituals onder leiding van dirigent en orga nist Rob van Dijk. Het publiek werd uitgenodigd ook een lied mee te zingen. En daarvoor was, met vooruitziende blik, een wel heel toepasselijk nummer geko zen: 'Smilin' at rainstorms'. Tijdens het slotakkoord van het festival, het optreden van de Dixie Swing Jazzband in Domburg, scheen de zon weer als vanouds. GOES - De politie zoekt getuigen van een straatroof die zondag tus sen 01.30 uur en 02.15 uur op de Dam in Goes plaatsvond. Een 20-jarige man had geld gepind op de Dam. Toen hij richting Grote Markt wilde lopen, werd hij door vier mannen bedreigd. Eén van de mannen eiste geld. Daarna is de 20-jarige geschopt en is zijn geld gestolen. Drie van hen hebben een donkere huidskleur en één van hen is 1,85 m lang, ongeveer 20 jaar oud, heeft kort stekelig haar en was gekleed in een blauwe jas en zwarte broek. Een van de ande ren is 1,80 m lang, 20 jaar oud en droeg wit-blauwe Nikes. door jeanette Vergouwen Het eerste recital van de serie Incanto concerten 2011-2012 zat vol symbo len. Het was een hom mage aan de in 2009 overleden musicus Leen de Broekert. Hij zou in het Haydnjaar 2009 een recital hebben verzorgd, maar dit concert kon vanwege zijn ziekte niet plaats vinden. Twee jaar later speelde vriend en collega Steven Devine een uitgeba lanceerd Haydn-recital op de pianoforte van De Broekert, die door Liesbeth Binkhorst voor deze gelegenheid ter beschikking was gesteld. Dit instrument is een kopie van een Anton Walter pianoforte uit KLASSIEKE MUZIEK Incanto concerten Sonates, Fantasia en Adagio van Joseph Haydn. Door Steven Devi ne (pianoforte). Gehoord vrijdag 16 september in de Doopsgezin de kerk in Middelburg. 1795. Een prachtig instrument dat uiterst geschikt is voor de piano- werken van Haydn. Een derde van het publiek be stond uit studenten van de Roose velt Academy. Er werd ademloos geluisterd naar de sonates die dui delijk de verschillende fasen in de componeertechniek van Haydn il lustreerden. Yezz! We're Walking in actie tijdens de Streetparade van Jazz by the Sea in Doi De paraplu was dit jaar een onmisbaar attribuut. Ook de publieke belang stelling bij Jazzexplosion had onder de regen te lijden. foto Izaak Verkeste JrtarJil «el b&tar. öosïburs!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28