Een paar buitjes kan een snoek er na al 14 Fietsen in de stalling graag, wanneer Middelburg oldtimers binnenhaalt Duikers halen duizenden kilo's afval OLDTIMERS Zeeland in het teken van oude auto's met Oldtimerdag op Middelburgse Markt en landelijk evenement van h J Goesenaar (52) rijdt van talud Zeelandbrug maandag 19 september 2011 Tussen de jarige 'breaks' stond ook een ambulance. Een kunstzinnige DS trok de aandacht van veel bezoekers. Oldtimerdag op de Markt in Middelburg. foto Izaak Verkeste www.pzc.nl ZEELAND IN 2 MINUTEN Bekijk drie keer per dag een nieuw vi deojournaal op de website van Zee land in 2 minuten, www.z2.nl MEEST GELEZEN 1Vlag kost groenteboer bijna boete 2. Duikers halen kilo's afval uit haven 3. Auto rijdt van talud Zeelandbrug TIPS NAAR schouwen-redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Joeri Wisse Kijk, een snoek in het wa ter", grijnst Harry Hut- jens terwijl hij naar een rode Citroen DS break kijkt die met de voorwielen diep in een grote plas water staat gepar keerd. Nee, het weer op het jaar lijkse najaarsevenement van de Citroen 1D/DS club Nederland is niet denderend. Desondanks zijn er zondag honderden 'snoeken' naar het voormalige werkeiland in de Oosterschelde gekomen. „Ze la ten je niet zomaar in de steek." Elk jaar is de organisatie in han den van een andere regio. Zeeland is zo ongeveer om de tien jaar aan de beurt. Bij de vorige twee edities was Hutjens ook al betrokken. „Ik DS al sinds mijn achttiende en ben al 33 jaar actief bij het Regio team Zeeland." De editie van 2011 overtreft die van 1992 en 2003 in alle opzichten. „De eerste keer was het rond het Topshuis, in 2003 zaten we bij het paviljoen en nu hebben we het he le Deltapark afgehuurd", zegt Hut jens trots. Achter de toegangspoor ten van het attractiepark is het Citroen wat de klok slaat. Bezoe kers met een DS parkeren in een lange sliert op de hele ring rond de binnenhaven. Net voorbij de or kaanmachine zijn de gereserveer de plekken. Hier staan de bijzonde re exemplaren waar de citrofielen zich aan kunnen verlekkeren. „Omdat het de vijftigste verjaardag is van de break, de stationversie, wilden we er minimaal vijftig bij elkaar zetten. Dat is gelukt, want we hebben er nu al 66." Tussen de glimmende wagens met de opval lend grote raampartijen staat ook één van de auto's van Hutjens. „Deze is gemaakt voor de Ameri kaanse markt, ik ben hem zelf we zen halen in San Francisco. In Ne derland zijn er daar nog maar twee anderen van." De airconditio ning werkt nog perfect, niet slecht voor een auto van veertig jaar oud. Volgens de Goese edelsmid verklaart dat het succes van de klassieker. „Voor z'n tijd was het zo'n vooruitstrevende auto dat hij nu nog goed mee kan in het verkeer. Je kunt er comforta bel 150 of 160 mee rijden over de Autobahn." Toch beschouwen steeds meer DS-bezitters hun auto in de eerste plaats als een pronk stuk in plaats van een dagelijkse wagen. „Als club proberen we juist te stimuleren dat mensen zelf hun DS onderhouden en er veel mee rijden. Dan blijft hij in de beste staat." Op Neeltje Jans staan ook nog een aantal bijzondere exemplaren, va riërend van een pick-up tot een ambulance, lijkwagen en een am bulance en een DS waar een kun stenaar zich op heeft uitgeleefd. De bonte kleuren en gevaarlijk ogende haaientanden op het dak vormen een groot contrast met de modellen die juist zo origineel mo gelijk zijn gehouden, zoals de don kergroene DS-break met kenteken AA-14. „Die is van prins Bernhard geweest. Hij gebruikte 'm als jacht- auto." De auto is in meerdere op zichten praktisch. Zo kon Zijne Ko ninklijke Hoogheid in de koffer ruimte het geschoten wild kwijt, maar kon hij er ook voor kiezen om wat prinsjes op de klapstoel tjes aan weerszijden te laten plaats nemen. Ook binnen in het Delta Plaza staat alles in het te ken van de Franse oldti mers. DS-rijders kopen er nieuwe bekleding in oude stijl, onderdelen van sloopexemplaren of miniatuur tjes. „Deze man komt uit Frank rijk en heeft twee jaar gezocht naar een bedrijf wat een stof uit de jaren 56-59 kan namaken", legt Hutjens uit terwijl hij door bezoe kers en verkopers wordt gecompli menteerd over het evenement. Hutjens zelf is, na een voorberei ding van een jaar, een tevreden man. „Al die DS'en, dat is een lust voor het oog." Dat ene stortbuitje, daar hoor je aan het eind van de dag niemand meer over. En de snoeken, die zullen er na al die ja ren ook niet meer van weten. „Of ik morgen moet poetsen? Na twin tig minuten over de rijksweg is hij helemaal opgedroogd." door Henk Postma middelburg - Met de fiets de Markt op? Moet kunnen, vinden ze in Middelburg. Maar op de jaar lijkse Oldtimerdag liever even niet. Want daar stonden ze dan weer: een kleine honderd klassieke auto mobielen, keurig in het gelid. „Het zou schandalig zijn als daar een fiets tegenaan komt", maande speaker Sjaak van den Berge de kij kers en passanten, die zich met rij wiel tussen de pronkstukken voortbewogen. Want stel je voor. Je redt een antiek autowrak van de sloop, slooft je jarenlang uit om 'm weer glimmend; en in puike conditie de straat op te krijgen, krast er een rijwiel tegenaan. Dus: „Fietsen in de stalling graag, van daag", schalde het zaterdag in Mid delburg over de Markt, tussen de li ve muziek van d' Arrows en 't Hu- morske. Ondertussen zetten zich steeds weer nieuwe groepjes old timers in beweging voor een ron kend, pruttelend of sputterend rit je door het Walchers landschap. Om bij terugkeer nog even het po diumpje op te rijden voor het Concours d'élégance. Op het eind kon de organiserende Stichting Evenementen Middelburg een res taurantbon kwijt aan Paul Marijs uit Oost-Souburg. Want diens Fiat 500 (bouwjaar 1975) viel bij de deelnemers het meest in de smaak. Ook Albert Remijn uit 's-Heerenhoek sleepte een gratis etentje uit het vuur met het oudste voertuig, een A-Ford uit 1929. En dan was er nog de 72-jari- ge David Bliek met zijn Austin uit 1933. Samen met de 90-jarige Wim Petit vormde hij verreweg het oudste deelnemerskoppel. Elders op Walcheren, liet zaterdag de 75-jarige brandweer van Seroos- kerke een indrukwekkende stoet antieke blusvoertuigen défiléren. zierikzee - Een 52-jarige Goese naar is zaterdagnacht met zijn au to van het talud van de Zeeland brug afgereden. Voorbijgangers merkten rond 01.45 uur zijn auto op, nadat ze een stuk bumper op de weg zagen liggen. Op het- mo ment dat ze aan de kant wilden leggen, zagen ze een lantaarnpaal in de berm liggen. Niet lang daar na zagen ze onderaan de dijk de auto in de sloot liggen. De bestuur der was op dat moment echter al uit z'n zwaar beschadigde auto ge stapt. Even later is hij in een nabij gelegen woning aangetroffen. Om dat de man bewusteloos was, is hij naar het ziekenhuis gebracht. De politie onderzoekt de zaak. door Joeri Wisse De 'oogst' halverwege de dag in Scharendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema scharendijke - Een gezonken bootje, tractorbanden, een pomp en tal van andere dingen die je niet op de bodem van een haven zou verwachten. Het is de oogst van een dagje schoonmaken in de haven van Scharendijke. Duikcentrum Scharendijke en Di- ve-Inn de Rabbelaar deden zater dag mee aan de wereldwijde Clean Up Day Ongeveer twintig vrijwilli gers deden mee aan de opruimac- tie in Scharendijke. Organisator Sean van leien schat dat er zo'n twee ton aan afval uit haven is ge haald. Behalve dat de duikers een steentje bijdragen aan het onder watermilieu, is het ook een uitgele zen kans om in de haven te dui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26