vmmw MSÖ' Bezuinigingen: angst voor uitsterven dieren en eentonige natuur m^iVpTi trip^tp Izpiiypc Prinsjesdag brengt mdKen iriesie Keuzes Zeeland weinig nieuws Rib Rally 2011 zaterdag 17 september 2011 fl&HMSjVS M.'. zie onze website:uitgeiicht Lees alles over de Miljoenen nota in de rubriek Uitgelicht. Analyses, de begrotingen per ministerie en reacties van politici en organisaties. vast, zegt Natuurmonumenten. Voor januari moet duidelijk wor den hoe Bleker die bezuinigingen denkt te bereiken. „Natuurorgani saties weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn." Eén ding weten ze al wel, veel geld zullen ze er niet voor krijgen. „Ze halveren alle bedragen en over een paar jaar wordt alles op nul gezet", zegt Dirkmaat over de begrotings cijfers. „Provincies moeten dan zelf maar uitzoeken hoe het verder moet. Het kabinet wil zoveel mo gelijk anderen opdringen om het werk op te knappen." De gemiddelde Nederlander zal niet direct iets merken van de be zuinigingen op natuur, denkt Dirk- maat. „Dat is de ellende, een leek ziet niet dat de otters of andere be dreigde diersoorten uitsterven." De natuur zal eentoniger worden, zegt Arno Willems, directeur van Landschapsbeheer Nederland. Ook hij is ook bepaald niet te spre ken over de begroting. Willems: „Drastisch. Het kabinet wil dat er op regionaal gebied meer gebeurt, maar ondersteuning van het Rijk daarvoor valt weg." De natuur in Nederland moet het de komende jaren doen met bijna 75 procent minder geld van de overheid. Iedereen is ver antwoordelijk voor de natuur, maar het Rijk zelf zo min moge lijk. Dat lijkt de voornaamste con clusie die uit de begrotingsstukken over natuur naar voren komt. „Misselijkmakend", vindt Jaap Dirkmaat van Stichting Das en Boom, die zich al jaren inzet voor behoud van natuur. „Bleker ligt op ramkoers. We be grepen eerder uit het regeerak koord dat er 60 procent bezuinigd zou worden op natuur, nu blijkt het zo'n 75 procent te zijn. Onbe hoorlijk bestuur", zegt een woord voerder van Natuurmonumenten. „Bleker doet alles in het belang van één ding: 'de bv Nederland'. Het beheer van natuurgebieden komt door de bezuinigingen en voortdurende onzekerheid ernstig in gevaar", aldus Natuurmonu menten. Al bijna een jaar is Bleker in over leg met de provincies over het af stoten van het natuurbeleid, maar die onderhandelingen lopen muur- 'De hete aardappel wordt op tal van punten te veel doorgeschoven naar volgende kabinetten' Lans Bovenberg, hoogleraar economie minister Edith Schippers en staatssecretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten, treft vooral chronisch zieken. chronisch zieken treft. Volgens de Chronisch Zieken en Gehandicap ten Raad (CG-Raad) gaat deze groep er al snel zo'n 1.000 euro net to per jaar op achteruit. Dit nog los van de eigen bijdragen die men sen moeten betalen voor specialis ten of medicijnen. Berends kan het haast niet meer overzien. „Dit kan de overheid mensen toch niet aandoen?" Toch is Berends naar eigen zeggen niet slecht bedeeld. Samen met haar man en vier kinderen leeft ze van een middeninkomen, zo'n 50.000 euro bruto per jaar. „Maar als ik al die bedragen bij el kaar optel, dan worden zelfs wij ge dwongen trieste keuzes te maken. Geven we ons geld dan uit aan de ontwikkeling van Hanna of kopen we winterjassen en schoenen .voor de hele bups? Zo nijpend is het in ons leven nog niet eerder ge weest." Hanna is de tienjarige dochter van Berends. Het meisje heeft het syn droom van Down en heeft perma nent begeleiding nodig. „Dat was heel erg goed geregeld. Wij kregen een persoonsgebonden budget voor haar van circa 20.000 euro per aar. Daaruit kunnen we zorg en begeleiding betalen. Maar dat houdt straks helemaal op. We krij gen geen cent meer." Eerder werd al het zogeheten rug zakje afgeschaft waarmee Hanna extra begeleiding op school werd bekostigd. En bovenop alle andere door Jeffrey Kutterink den haag - Prinsjesdag 2011 biedt Zeeland - zoals verwacht - niet veel nieuws. Het meeste was al be kend. Toch nog een paar zaken die in de begrotingsstukken opvallen. De vergunningaanvraag voor het langer open blijven van de hui dige kerncentrale Borssele tot eind 2033 vergt in 2012 veel inzet. Regel geving voor nucleaire veiligheid en beveiliging wordt in 2012 geactuali seerd en ingevoerd. Doordat de kerncentrale in Bors sele langer openblijft moet ook worden gezorgd dat er voldoende capaciteit is bij de Covra in Vlissin- gen om radio-actief afval op te slaan. Voor komend jaar staat op het pro gramma het voorbereiden van een vergunningsaanvraag door Covra voor de noodzakelijke uitbreiding van de opslagcapaciteit voor hoog- radioactief afral. Het kabinet besluit volgend jaar hoe de Grevelingen gezond ge maakt moet worden en of er een getijdencentrale in de Brouwers- dam en een schutsluis moeten ko men. Daarmee loopt het besluit een jaar vertraging op. Voor de zomer al aangekondigd, maar nu nog eens fier bevestigd. In het najaar moeten Nederland en Vlaanderen een akkoord slui ten over de aanleg van een diepe zeesluis bij Terneuzen. De aanleg van het natuur- en re creatieplan Perkpolder loopt een jaar vertraging op. Het is niet in 2014 maar in 2015 klaar. Op de in formatieborden wordt dat al ver meld. Hannie Berends met haar dochter Hanna. foto Vincent Jannink/GPD maatregelen wordt ook de begelei ding thuis vanuit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten over geheveld naar de gemeente. „Maar die is daar nog helemaal niet klaar voor." En aangezien ze vier kinderen heeft, krijgt ze ook nog een kor ting op de kinderbijslag te verwer ken. Dat de overheid moet bezuinigen snapt ze. „Maar moet dit met de botte bijl? Voor Hanna is er bijna geen toekomst meer. We willen zo graag dat ze leert zelf boodschap pen te doen en veilig over straat te lopen; het soort basisdingen waar door ze straks onder begeleiding een min of meer zelfstandig be staan op kan bouwen. Maar zelfs een baan op een sociale werk plaats lijkt niet meer voor haar weggelegd. Ook die zijn bijna hele maal wegbezuinigd." Spectaculaire editie Terneuzen Deelname vanaf 295,- terneu2en@ribrally.com za.1 en zo. 2 oktober www.ribrally.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9