spectrum 6 De Jagers voorliefde voor korte lijnen vloeit voort uit zijn ondernemersverleden Zaterdag 17 september 2011 Vijf jaar geleden was Jan Kees de Jager een ICT-ondernemer. Nu moet hij als minister van Financiën Nederland door de eurocrisis loodsen. De bedrijfseconoom is dan wel geen monetair expert, bij zijn Europese collega's heeft de CDA'er gezag. Ambtenaren, adviseurs en partijgenoten prijzen zijn talent om intelligentie te koppelen aan werklust, informele omgangsvormen en het vermogen te genieten. door Gert van Harskamp en Laurens Kok illustratie Joep Bertrams De minister is wars van hiërarchie Voorjaar 2007, de computers van de Belastingdienst lopen vast, honderdduizenden belas tingaangiften kunnen niet ver werkt worden, de ICT van de fiscus draait volledig in de soep. Koud beë digd als staatssecretaris van Financiën drinkt Jan Kees de Jager op die vrijdag avond een biertje met zijn vrienden in de kroeg. Als hij een sms'je krijgt dat de com putersystemen compleet vastlopen, weet de dan nog onervaren bestuurder dat hij al direct een megaprobleem heeft op te los sen. In plaats van zijn topambtenaren bij de fiscus aan te sturen, vindt De Jager het zinvoller zelf poolshoogte te nemen en op de werkvloer te horen wat er allemaal mis gaat met de automatisering. De ambtena ren zijn beduusd dat zij met een bewinds persoon moeten overleggen. Bij de over heid worden immers zelden management- lagen overgeslagen. Vier jaar later blijkt het optreden van De Jager niet op zichzelf te staan, is op te teke nen uit amb'tenarenkringen. Wat toen nog gezien werd als bestuurlijke onnozelheid, is met De lager gemeengoed geworden op het ministerie van Financiën. „Hij is wars van hiërarchie", stelt topambtenaar Michiel Boots, belast met financiële stabili teit. „Of iemand net komt kijken of al ja ren directeur is, doet er niet toe. Degene die het meest weet van een onderwerp zit bij hem aan tafel, ook als er een belangrij ke captain of industry langskomt." De voorliefde die De lager heeft voor kor te lijnen vloeit voort uit zijn verleden als ondernemer. De minister stond aan de wieg van een middelgroot IT-bedrijf dat hij samen met een studiegenoot had opge richt. Hij houdt van een informele, losse sfeer. Zijn stijl wijkt af van zijn voorgangers op Financiën, stellen ambtenaren. Van WD'er Gerrit Zalm is bekend dat hij over gsm, noch e-mail beschikte. Ambtenaren zagen zijn werkkamer hoogstzelden van binnen: het contact met hem ging vooral schriftelijk. PvdA'er Wouter Bos bracht al iets meer losheid in de organisatie, maar als vicepremier had hij de neiging elk on derwerp 'politiek aan te vliegen', aldus een naaste medewerker. „Het interessante aan Jan Kees is dat hij bijna a-politiek is, hoe wel hij al sinds zijn studietijd verbonden is aan het CDA/CDJA. Hij is vooral onderne mer en econoom." De Jager is 'mondeling geörienteerd', heet het op het ministerie. Hij belt zijn ambte naren vaak met gerichte vragen en ver wacht snel antwoord, 'liefst binnen het kwartier'. In dat opzicht is zijn baas veel eisend, erkent Boots, maar niet op een ver velende manier. „Hij is enorm energiek, werkt tegen de 20 uur per dag. Dan krijg je een wisselwerking: momenteel zijn elke avond en weekend wel mensen aan het werk," Hoewel De Jager zich nog redelijk staande houdt in het politieke geweld, oogde hij deze week tijdens het Tweede Kamerdebat over Griekenland vermoeid en moest hij voor zijn doen lang naar de juiste woor den zoeken. Volgens voormalig CDA-mi- nister van Financiën Onno Ruding, die veelvuldig contact onderhoudt met de be- van de Amerikaanse bank Citi Group en PvdA-lid Sweder van Wijnbergen; hoogle raar economie aan de Universiteit van Am sterdam. De minister is bij het informeren erg kort van stof „Je moet van hem geen uitgebrei de e-mails verwachten", weet Eijffinger. „Hij stelt vaak een vraag per mail of per sms, heel kort, en of ik dan even mijn ge dachten erover wil laten gaan. Vaak stelt hij diezelfde vraag ook aan een andere eco noom. Zo is het bekend dat Willem Buiter en ik niet hetzelfde denken over de euro crisis. De lager wil dan beide visies en ach terliggende argumenten horen." Af en toe worden economen op het minis terie uitgenodigd om met de ambtelijke top en de minister te brainstormen. Dat windsman, is De lager zowel mentaal als fysiek erg kwetsbaar. „Dit moet niet te lang duren. Die eurocrisis en de binnen landse begrotingsproblemen zorgen voor werkdagen van tegen de 20 uur en heel veel reizen, 7 dagen per week. Dat is voor een mens niet vol te houden." Buiten het ministerie doet De Jager regel matig een beroep op een kleine groep men sen die hij dag en nacht kan bellen. De nieuwe baas van De Nederlandsche'Bank (DNB) Klaas Knot is verreweg de belang rijkste. Toen Knot nog topambtenaar was op het ministerie van Financiën, gold hij al als vertrouweling van De Jager. Hoewel over de inhoud van hun contact weinig be kend is, zeggen verschillende mensen rond De Jager dat 'Knot en de minister el kaar nog steeds erg vaak spreken', in ieder geval voor iedere internationale top. Daarnaast heeft De Jager een kleine groep economen om zich heen verzameld die hij gebruikt als denktank of vraagbaak, zegt Sylvester Eijffinger, hoogleraar monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg en partijgenoot van De lager. „Dat zijn niet zomaar economen, maar echt de 'big shots'. Het zijn er maar een paar." Naast Eijffinger zelf bestaat het 'economen- clubje' uit Arnoud Boot, hoogleraar finan ciële markten aan de Universiteit van Am sterdam, Willem Buiter, hoofdeconoom zijn geen ellenlange sessies, De lager is ui termate zakelijk en weet precies wat hij moet weten, zeggen de economen in koor. Op het ministerie klinkt eenzelfde geluid: „Het is ongelooflijk knap hoe snel hij dos siers tot zich neemt", stelt een naaste me dewerker. „Hij laat £ich bijpraten op alle terreinen en pikt de belangrijkste dossiers eruit. Die leest hij dan wel van voor tot achter. Hij kiest zodat hij altijd 'in control' is." Hoewel Duitsland en Frankrijk in Europa nog altijd de dienst uitmaken, heeft De Ja ger bij zijn collega-ministers gezag opge bouwd. Dat is te danken aan een bewuste strategie, zeggen verschillende ambtena ren. Doel van De Jager is onderwerpen net iets eerder op de agenda te zetten, zodat Nederland de discussie kan sturen. Voor beeld hiervan is de brief waarin het kabi net vorige week pleitte voor een aparte eurocommissaris die toeziet op verschillen de begrotingen. Topambtenaar lohan Barnard vergezelt de bewindsman regelmatig tijdens Brusselse bijeenkomsten. Het optreden van De Jager schetst hij als 'streng maar tegelijkertijd ontwapenend'. „Hij kan heel goed uitleg gen wat hij wil, daar heeft hij geen tolk voor nodig. Hij hield er bijvoorbeeld aan vast dat ook banken en financiële instellin gen een bijdrage zouden leveren om de schuldencrisis op te lossen. Dat wordt hem door collega's niet in dank afgeno men, maar niemand die het hem persoon lijk verwijt." Barnard schetst De Jager als iemand die 'overal zichzelf is', op welk toneel hij zich ook begeeft. „Jan Kees kan op een heel charmante manier genieten van zijn baan. Bij zo'ri bijeenkomst van Europese minis ters zijn vaak wel vijftig tot honderd jour nalisten die zich op hem storten. Hij wordt daar warm noch koud van." Zowel de altijd kritische PvdA-econoom Van Wijnbergen als Eijffinger en Ruding roemen het pragmatisme van De lager. Of het nu de benoeming is van de nieuwe baas van De Nederlandsche Bank of de red ding van de euro, hij weet zich zo tussen de kwetsbare gedoogconstructie te sturen, dat hij de PW altijd rustig krijgt. „Het is natuurlijk vreemd dat een kabinet op zo'n kernpunt als het Europabeleid moet steu nen op een anti-Europa partij als de PW", zegt Eijffinger, die vindt dat De Jager daar voortreffelijk mee omgaat. „Er zit natuur lijk licht tussen wat hij hier voor de bühne zegt over de euro en wat hij in Brussel doet. Ik vind hem hier onnodig harde woorden spreken over de Grieken en som mige eurolanden. Het is natuurlijk moge lijk dat hij dat doet om de gedoogpartner hier in Nederland te vriend te houden." Partijgenoot Ruding ziet echter wel een ge vaar in dat laveren van De lager tussen de volgens hem 'onverantwoordelijke' PW en de rest van de politiek. „Met een harde opstelling moet je uitkijken. Zo zei hij dat er geen sprake zou kunnen zijn van machtsoverdracht naar Brussel, maar die machtsoverdracht heeft allang plaats ge had. Ook zei hij dat hij garandeerde dat we elke Nederlandse euro die we in Grieken land steken, terugkrijgen. Ik vind dat je als bewindspersoon geen dingen moet garan deren als je niet weet of je het waar kan maken." Ook topeconoom Boot heeft kritiek op het internationaal optreden van De Jager. „Er is alle reden ongelooflijk bezorgd te zijn over de huidige situatie. Ook de banken staan er slecht voor", zei hij deze week in het actualiteitenprogramma Nieuwsuur. Dat de minister zich uitliet over een even tueel faillissement van Griekenland noemt Boot echter 'een grote blunder'. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98