van 3 spectrum Wim Geelhoed vallen Zaterdag 17 september 2011 het 72 jaar, geboren in Zoutelan- de in een gezin met zeven tien kinderen. Maakte in de jaren vijftig en zestig deel uit van de natio nale kernploeg. Werd twee keer Nederlands kampioen in de klasse -80 kilo (er waren toen maar drie gewichtsklasses). Richtte in 1962 Sportschool Geelhoed op, die nu zijn hoofdvestiging heeft in Oost-Souburg. Werd een kampioenenkwe ker. Onder anderen Elisa beth Willeboordse (tweevou dig Europees kampioene ju do) en Lindsay Wyatt (twee voudig wereldkampioene jiujitsu) leidde hij op. Leerde dochter Monique Nuijten bewegen. De turn ster haalde uiteindelijk EK's en WK's. Ontwikkelde de nieuwe, op judo geënte sport vechtbal. Bedacht in de jaren zeventig en tachtig spellen voor de NCRV-programma's Steden- spel en Zeskamp, beide ge presenteerd door Dick Pas- schier. Deed Sportschool Geelhoed tien jaar geleden over aan Wilma Geelhoed, Leen Moerland en Tonny Mulder. Staat nog drie keer per week op de mat om trainin gen te geven en te volgen. Was een warm pleitbezor ger van de Senior Games in 2009. druk te staan. Ga je met gestrekte benen rollen, dan beschadig je dus jezelf" Om te laten zien hoe vaardig Geelhoed zelf nog is, laat hij zien dat hij op z'n 72e nog prima kan invangen en rollen. Op de straatstenen in Middelburg („Joh, geen probleem, als je van de fiets valt heb je toch ook geen judomatje klaar liggen") maakt hij tien koprollen. Elke keer staat hij moeiteloos en lachend weer op en zijn colbertje is niet eens gekreukt. „Mensen van mijn leeftijd.zouden zich lelijk beze ren. Yos Lotens zegt dat ik een mooi voor beeld ben voor andere ouderen." spelenderwijs doen. Kinderen vinden het prachtig om een kunstje te leren en zijn er trots op als ze dat beheersen. Later heb ben ze daar in alle sporten én in het gewo ne leven plezier van. Door valtrainingen raken ze bijvoorbeeld de angst om te val len kwijt en leren ze afstanden beter in schatten." Voor de wielrenners, de eerste doelgroep van Lotens, Geelhoed en Mulder, is het overigens nog niet te laat. „Als ze na dit seizoen ermee aan de slag gaan, weten ze volgend seizoen al een stuk meer over val- breken", aldus Geelhoed. Om sterk te staan in onderhandelingen met sportbonden is onderzoek naar de Me thode Geelgoed nodig. Lotens: „Er zal we tenschappelijk naar gekeken worden." Geelhoed en Mulder zien dat onderzoek met vertrouwen tegemoet. „Wij krijgen al regelmatig prachtige complimenten", ver telt Mulder. „Laatst nog van iemand die tijdens het motorrijden gevallen was. Hij belde me op en zei dat hij dankbaar was dat hij tijdens onze judolessen zijn val had leren breken. Anders was het misschien erger met hem afgelo pen, zei hij." Geelhoed schat in dat er „een halve gene ratie" overheen gaat voor zijn ideeën in Nederland gemeengoed zijn. „Het heeft tijd nodig." Volgens de Be velander zou het goed zijn als er op basisscholen mee begon nen wordt om regelmatig, bij voorbeeld één keer in de maand, tijdens de gym lessen aandacht te be steden aan vallen. „Je moet dat puur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95