81 miljoenennota 3S 75% Gedwongen tot D 'm Burgers gaan de bezuinigingen aan den lijve ondervinden. Of het nu gaat om chronisch zieken die minder geld krijgen, of natuurliefhebbers die vrezen voor verlies van natuur. iel Medewerker die nota online zette mag blijven Zieken en gehandicapten extra hard getroffen zaterdag 17 september 2011 Haalt dit kabinet 2012? Geert Wilders houdt er reke ning mee dat het kabinet volgend jaar valt. Hij sluit niet uit dat zijn partij de ge- doogsteun aan de coalitie van WD en CDA intrekt. Nog maar een paar maan den geleden leek het ka- binet-Rutte op rozen te zitten. Het regende wetsvoorstellen en plannetjes, de besluitvorming verliep ogenschijn lijk rimpelloos, zelfs toen extra be zuinigingen nodig bleken. Waar ge- doogpartner PW afhaakte, hielp de oppositie het minderheidskabi net aan een meerderheid. Van in terne spanningen leek geen spra ke. Sterker, keer op keer werd bena drukt hoe goed een ieder zich aan de afspraken hield. De doemdenkers die vorig jaar voorspelden dat dit kabinet een kort leven beschoren was, leken er helemaal naast te zitten. Maar toen kwam de schuldencrisis en werd alles anders. De regeringspar tijen kwamen al meerdere keren keihard in aanvaring met de PW, die elke steun aan Griekenland af wijst. Geert Wilders waarschuwde enkele maanden geleden al dat als een Grieks faillissement extra be zuinigingen in Nederland nodig door Frits Bloemendaal maakt, hij niet thuis zou geven. Het kabinet, zei hij, heeft dan een groot probleem. Donderdag leek Wilders deze uit spraak even vergeten toen hij riep hoe trots hij was op de begroting voor 2or2. Maar gisteren, in de her kansing, zei hij dat het in 2012 wel eens een spannend jaar kan wor den. Mochten aanvullende bezuini gingen nodig zijn, dan is het kabi net niet van zijn steun verzekerd. Eigenlijk zei hij weinig nieuws, maar in de context van de groeien de dreiging van een nieuwe econo mische crisis is de lading van die uitspraak aanzienlijk groter. Bin nen de regeringspartijen wordt ook veel serieuzer dan eerst reke ning gehouden met een regerings crisis of zelfs een breuk; niet in 2012, maar nog dit najaar. Openlijk wordt dat niet gezegd, de officiële boodschap is nog steeds dat de samenwerking uitstekend is, zoals premier Rutte gisteren nog eens herhaalde. Maar binnens kamers vraagt men zich meer en Duitsland met Nederlandse invloeden en het mooiste van Italië 5-daagse busreis Oranjeroute I Tijdens deze busreis met als thema de Oranjeroute ziet u allerlei overgebleven Nederlandse invloe den in Ouitsland. Zo bezoeken we Dillenburg, de geboorteplaats van Willem van Oranje en gaan we naar Nassau, het stadje waaraan onze Koninklijke familie haar naam te danken heeft. Vertrek 3 oktober Reiscode. BE37308 12-daagse busreis Rome-Pompei-Sorrento s is er een route uitgestippeld naar de mooiste gebieden van Italië. We brengen een uitgebreid bezoek aan Rome, dat ooit de hoofdstad was van een enorm keizerrijk. We reizen verder richting Sorrento en bij de Romeinse stad Pompei kunt u de opgravingen bezichtigen. Ine), excursiepakket t.w.v. €65,- Vertrek 5 oktober toirt>VceJ Reiscode BE37230 moeten natuurorganisaties in Nederland in leveren. Natuurmonumenten en de Stich ting Das en Boom vinden deze drastische bezuinigingen onverantwoord. De meest complete reis voor een eerlijke prijs! wegener^ peterlanghout.nl of 0900-0991 (o,is Pm) meer af wat Wilders in zijn schild voert. Wacht hij een geschikt mo ment af om eruit te stappen? Het gevoel heerst dat hij maximaal munt probeert te slaan uit de an- ti-Europastemming en er tussen uit knijpt als nieuwe ingrepen in de begroting nodig zijn. Het onzekere gevoel in de coalitie wordt versterkt door de zwakke positie van het CDA. Deze week moest de WD geërgerd toezien hoe twee CDA-bewindslieden zichzelf in problemen brachten. Minister Hans Hillen van Defensie en staatssecretaris van Volksge zondheid Marlies Veldhuijzen van Zanten gelden nu al als brekebe nen die het aanzien van het kabi net schaden. Daarbij komt dat het CDA er in de peilingen onvermin derd slecht voorstaat. Zo wordt meer en meer zichtbaar dat het minderheidskabinet met gedoog- steun veel brozer is dan het wil toe geven. De gedoogpartners praten in steeds killere termen over hun samenwerking: Wilders sprak gis teren van een 'verstandshuwelijk', waarna vicepremier Maxime Ver hagen hem verbeterde door van een 'open LAT-relatie' te spreken. Alleen premier Rutte hield vast aan de facade door de relatie te ty peren als 'een goede samenwer king'. Maar onder de oppervlakte zitten levensgrote tegenstellingen verborgen, die de samenwerking op elk moment kunnen opbreken. ROSMALEN - De medewerker die per ongeluk de miljoenennota plaatste in een directory die uitslui tend bedoeld is voor testdocumen ten, wordt niet ontslagen, zegt woordvoerder Peter van der Maat van het ICT-bedrijf Facetbase uit Rosmalen. „Het was een menselij ke fout." Of de blunder consequen ties heeft voor de samenwerking tussen het ministerie en Facetbase heeft is onduidelijk. „Het is duide lijk dat het ministerie van Financi ën onaangenaam verrast was. Er volgen nog gesprekken over hoe en wat. Maar Facetbase heeft in korte tijd een goede reputatie opge bouwd." Facetbase gebruikt een geheel in ei gen huis ontwikkelde methode voor online publicatie. Een week voor het openbaren van de docu menten heeft Facetbase de Miljoe nennota in huis voor de online-be- werking. Met als voorwaarde ge heimhouding. De stapeling van alle bezuinigingen in de zorg, met als verantwoordelijken Chronisch zieken en gehan dicapten worden hard ge troffen door de bezuinigin gen. De extra zorgkosten lo pen al snel op tot ruim ï.ooo euro per jaar. door Jacqueline Steenwijk e 44-jarige Hannie Be rends uit Meppel wordt er stil van. De zorgtoeslag gaat omlaag met 160 euro. De tege moetkoming voor chronisch zie ken van 521 euro verliest ze. Het ei gen risico voor de zorg gaat om hoog met 40 euro per persoon. De basisverzekering wordt uitgekleed. Eigen bijdragen gaan omhoog. En als klap op de vuurpijl moet ze voortaan ruim 3.500 euro bruto zorgpremie per jaar betalen in plaats van 2.500 euro, omdat zij over een groter deel van haar inko men premie moet betalen. Het kabinet bezuinigt fors op de zorg. Maar het is de stapeling van al die maatregelen die met name Chronisch zieken en gehandicap ten worden extra hard getroffen door de komende bezuinigingen. Zij gaan er gemiddeld niet één maar in het ergste geval zelfs 4,2 procent op achteruit: verlies van 1.440 euro netto per jaar. Dat heeft het Nibud berekend. Met name de middeninkomens met een jaarsala ris tussen de 32.000 en 48.000 euro worden hard getroffen. Zo gaan chronisch zieke alleenstaanden er 2,3 procent op achteruit, een echt paar met kinderen 3,6 procent en een alleenstaande 65-plusser 2,9 procent. Nederlanders met hetzelf de inkomen zonder hoge zorgkos ten verliezen tussen de 0,1 en 2,1 procent aan koopkracht. De zorgtoeslag wordt minder. Minima gaan er tussen de 40 en 100 euro op achteruit, modale inko mens tussen de 100 en 160 euro. De inkomensafhankelijke ziekte kostenpremie krijgt een nieuwe in komensgrens, waardoor middenin komens of mensen met een hoog inkomen tot zo'n 1.000 euro bruto meer per jaar kwijt zijn aan zorg premie. Het eigen risico gaat omhoog van 170 euro naar 210 euro per jaar. De tegemoetkoming voor chro nisch zieken wordt inkomensafhan kelijk. Er komt een eigen bijdrage van 100 tot 200 euro per persoon voor psychologische hulp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8