automondo Zeeland bouwt 2,5 keer Conflict huisvesten vluchtelingen 241 zeeland Verhuurbedrijf showt collectie galakleding Jan Stins Èi Cabaretier Guzman in Zeelandnetstudio www.automondo.nl NOORD-BEVELAND SYMPOSIUM Groei is niet nodig om leefbaarheid zaterdag 17 september 2011 UURWERKMAKERINSTRUMENTMAKER" KAMPERLAND - Cabaretier Javier Guzman opent zaterdag 24 septem ber de nieuwe reeks voorstellingen van het Nut Noord-Beveland. Guz man onderzoekt ditmaal de samen leving die niet samen wil leven maar vooral lawaai maakt. Guzman speelt in de Zeelandnet studio in Kamperland, aanvang 20.00 uur. www.nutnoordbeveland.come2me.nl Luz Mary Schipper-Moreno temidden van twee modellen in jurken uit de collectie: dochter Louisa (links) en Linde Oostinga. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Je bent werkloos geworden. Dan kun je bij de pakken neerzit ten óf zelf een bedrijf beginnen. Dat laatste heeft Luz Mary Schip per-Moreno uit Goes gedaan. Haar atelier Mariposa verhuurt en ver koopt galakleding. Zondag is de opening met een vrij toegankelijke modeshow in De Goederenloods in Goes. Voorheen werkte de van oor sprong Colombiaanse in loon dienst, onder meer bij een bruids modezaak. Thuis herstelde ze al parttime kleding in haar atelier, dat is ondergebracht in de garage. „Dat kan ik gemakkelijk uitbrei den met verhuur en verkoop van smokings en galajurken. Ik heb ALLEEN IN SEPTEMBER: PANDA ACTIVE ITALIA i AUTOMONDO ACTIEPRIJS €7.490,- Gemiddeld brandstofverbruik: 4,81/100 km (1 op 20,8). C02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde COj-uitstoot van Europa.* Prils incl, BTW, excl. afleveringskosten en verwijderingsbijdrage. Actie loopt tot en met 30 september 2011 (uiterste registratie datum 31 december 2011). Niet in combinatie met financieringsacties. De afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering Vraag naar de voorwaarden. Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakket. Bron: JATO Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde C02-uitstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken In 2010. rzo/! door Claudia Sondervan marktonderzoek gedaan en daar uit blijkt dat in Zeeland weinig van dit soort bedrijven zitten." De collectie bevat inmiddels hon derd kledingstukken, voor jong tot oud, van dun tot dik. Ze heeft ze aangeschaft in Nederland en Span je. Een flinke investering. „Geld le nen bleek te duur, dus ik heb privé de investering geleend." De kleding gaat na één tot twee maal verhuur in de verkoop. Zo verfrist de collectie zich ook. Wie de galacollectie wil zien, kan zon dag vanaf 14.30 uur terecht in De Goederenloods bij de Stoomtrein Goes-Borsele. Acht modellen sho wen daar galakleding. Ook is er een salsademonstratie. Via sociale media, posters en flyers heeft Luz er flink reclame voor gemaakt. KORTGENE - Zeeland bouwt 2,5 keer zoveel woningen als nodig om de bevolking te huisvesten. De woningbouwplannen die er nu lig gen bij de dertien gemeenten zijn opgeteld 2,5 keer zo omvangrijk als de bevolkingsgroei rechtvaardigt. Daar moeten de Zeeuwse gemeen ten en de provincie zich dringend op bezinnen. Dat zei prof dr. Leo van Wissen, hoogleraar demografie, directeur van het Nederlands Interdiscipli nair Demografisch Instituut in Haarlem en adviseur van het Plat- telandsparlement, gisteren bij het Noord-Beveland Symposium over de krimp in Zeeland. De bevolkingsterugloop in Zee land stelt nog niets voor, ook niet in Zeeuws-Vlaanderen, vergeleken bij meer perifere gebieden als Gro ningen en Limburg. De nabijheid van sterke economische centra, de Randstad en de Vlaamse grote ste den, maken het verschil, denkt Van Wissen. „Groningen ligt op drie uur reizen van Amsterdam. Vanuit Zeeland ben je in een uur in Rotterdam of Antwerpen. Zee land moet dat feit gebruiken. Rust en ruimte en natuurschoon vlak bij." Omarm een toekomst als het 'Flo rida aan de Schelde', ried hij aan. „Heb het niet over 'vergrijzing' maar over 'verzilvering'", schetste Van Wissen een beeld van de fitte, vermogende, maatschappelijk ac tieve senior die hoge eisen stelt aan zijn leefomgeving. Tegelijker tijd waarschuwde hij voor een scherpe tweedeling: een grote groep ouderen zal, met slechte ge zondheid, pover inkomen en al leenstaand, alle zorg en aandacht van de overheden nodig hebben. „Praat niet over starterswoningen. Die jongeren hou je toch niet hier. Praat over sociale woningbouw voor ouderen." De verwarring over de krimp is groot, beaamde de professor. De voorspellingen over de bevol kingsontwikkeling variëren nogal per verzender. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek, het minis terie van Volkshuisvesting, de provincie en de gemeenten, ze houden er elk een eigen schatting op na. Wat blijkt: hoe lokaler de prognose, hoe optimistischer; ze ker in Zeeland. Hoe meer omge ving er tot 'butendieks' gerekend kan worden, hoe meer overhe den instroom van buitenaf tot de mogelijkheden rekenen. „Als je al le prognoses van de gemeenten optelt, komt de helft van de Ne derlandse groei in Zeeland te recht." Van Wissen adviseert meer realis me. Hij wijt het te grote optimis me van gemeenten ook aan de pro vincie. Het dagelijks provinciebe stuur gaat in zijn 'regeringsverkla ring' Nieuwe Verbindingen uit van een bescheiden groei van een half procent per jaar. „Dat zijn jaar lijks 1900 nieuwe Zeeuwen. Dat zou ik nooit zo opgeschreven heb ben. Dat geeft het verkeerde sig naal af. Zet groei uit je hoofd. Het gaat om de leefbaarheid, daar is geen groei voor nodig." Over tien jaar wel, dan heeft Zee land last van een teruglopend in wonertal. „Geen probleem als je er Op Noord-Beveland beschikt elk dorp over een eigen school. Onzeker is hoe door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg dreigt in aanvaring te ko men met de provincie omdat het niet lukt dit jaar het verplichte aan tal vluchtelingen met een verblijfs vergunning te huisvesten. De gemeente moet volgens lande lijke normen dit jaar nog dertig sta tushouders huisvesten. Als Middel burg daar niet in slaagt, dreigt de provincie, op kosten van de ge meente, zeifin actie te komen. De gemeente Veere kampt met een soortgelijk probleem, zo werd begin deze week ook al duidelijk. Veere vindt dat deze mensen des noods verplicht moeten worden om een woning in dié gemeente te accepteren. Vlissingen heeft tot nu toe een he le kleine achterstand. Ze moet voor eind dit jaar nog vier ex-vluchtelingen huisvesten. Een woordvoerder verwacht dat dat lukt. Dat komt vooral ook omdat Vlissingen met instellingen als de daklozenopvang het. Witte Huis en Stichting Door voor de opvang van ex-gedetineerden, centrumge meente is als het gaat om opvang van kansarme mensen. Middelburg kiest niet voor ge dwongen plaatsen. Deze gemeente wil juist ruim de tijd krijgen om aan haar verplichtingen voor de opvang van statushouders te vol doen. Ze heeft daarom een plan om die achterstand voor eind 2012 in te lopen door maandelijks extra woningen beschikbaar te stellen. In een nota aan de raadsleden wijst het dagelijks bestuur van Middelburg erop dat er maar wei nig statushouders zijn die blijvend in de Zeeuwse hoofdstad willen wonen. Daar komt ook nog eens bij dat het aanbod van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers "(COA) vaak niet past bij de be schikbare woningen. Zo had de ge meente enige tijd terug een eenge zinswoning voor vijf personen in de aanbieding. Het COA wilde daar vijf alleenstaanden huisves ten of een gezin van elf personen. De gemeente vond beide opties geen goed idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84