Humanitas denkt aan 221 zeeland Uitbreiding dorpshuis Borssele Van Homestart tot kinderkamp OPEN DAG Dek> www.dek.nl Week van het Landschap Zorg over hoger tarief regiotaxi Auto's bekrast in Tholen Kleine Profeten in de Zeeuwse taal in brochure Humanitas Zeeland zoekt nieuwe wegen om geld binnen te halen, zodat de (nu) zeven sociaal-maatschappelijke projecten kunnen blijven draaien. Ook zijn meer coördinatoren welkom. humanitas Bestuurder (78) gereanimeerd na ongeval in Goes M itairen aangehouden in Breda Engelse Les Trek in Vogels? -op de Brabantse Wal: zaterdag 17 september 2011 Gratis proefrijden VANDAAG 12.00-16.00 UUR Goes Middelburg I Terneuzen HEINKENSZAND - De Mindervali- den Belangengroep Borsele (Miva- bel) roept inwoners met een regio- taxipas op actie te ondernemen te gen de tariefsverhoging die 1 janua ri 2012 ingaat. De belangengroep maakt zich zor gen over de gevolgen van het ver hoogde regiotaxitarief die geldt voor de Oosterschelderegio. Het ta rief stijgt van 0,18 naar 1,30 euro per kilometer. Belangenorganisaties op de Beve- landen, Tholen en Schouwen-Dui- veland denken dat reizen met men sen een kleine beurs onbetaalbaar wordt. MiVaBel is te bereiken via telefoon nummer 0113-568226 en het mail adres info@mivabel.nl MEEST GELEZEN 1Goese branden niet aangestoken 2. Bouwbedrijf Dronkers failliet 3. Blagen zetten Movietour op spel DE STELLING Geef uw mening over de stellingen op www.pzc.nl/bevelanden en www.pzc.nl/tholen STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Iets te melden? Bel dan naar 0113-315670 THOLEN - In de nacht van woens dag op donderdag werden in Tho len (stad) diverse personenauto's bekrast met een scherp voor werp. Voor zover bekend gaat het om zes auto's. Drie wagens in de Schuttershof) twee auto's in de Machteld van Gelrestraat en een in de Vossemeersepoort. door Luc Oggel BORSSELE - Dorpshuis Vijverzicht in Borssele wacht een flinke uit breiding. De multifunctionele ruimte wordt 64 vierkante meter groter en daardoor kunnen er meer activiteiten worden gehou den. De extra wordt geschapen doordat het oude podium zal worden ge sloopt. „Het is niet meer in ge bruik, we hebben een mobiel po dium van de gemeente", zegt Jan van Haneghem van de Stichting dorpshuis Vijverzicht. De aannemer begint over twee we ken, een maandje later moet de uit breiding al gereed zijn. De verbouwing kost 50.000 euro, een substantieel deel komt van het Oranje Fonds dat 30.000 euro toe kent. „Daar zijn we ruim een jaar mee bezig geweest", zegt Van Ha neghem. Ook Total Nederland in Nieuwdorp, het personeel van Heerema te Vlissingen, Paree Elek tra in 's-Heerenhoek en R8tB Wo nen in Heinkenszand hebben een donatie gedaan of leveren dien sten. De nieuwe ruimte zal onder meer worden gebruiktr voor nieuwe bil- jartopstellingen en voor de zanga vonden die elke woensdag worden gehouden. „Het is ook handig voor de peuteractiviteiten", zegt Van Haneghem. Het gebouw is in middels al zo'n negentig jaar oud, maar kan er met de uitbreiding weer tegenaan. Toch is er nog een wens. „We zouden heel graag nog een vouwwand willen hebben om de nieuwe ruimte mee af te slui ten, maar dat is erg Icostbaar", al dus Van Haneghem. ELLEWOUTSDIJK - De Bijbelvertaal- groep van 't Kerkje van Ellesdiek heeft een derde bijbelboek in het Zeeuws vertaald. Joel is het twee de en Micha het zesde boek van de zogenaamde Kleine Profeten. Ze staan samen in één brochure. Ze zijn vertaald in het dialect van Zuid-Beveland en de omslag in kleur is van de hand van Jopie Minnaard. Eerder verschenen 'k Za je dat vertelle... met de boeken Ruth, )ona en Marcus (2004) en Waè a 't arte vol van is, het Hoog lied (2008). Het boekje isvoor 2 eu ro verkrijgbaar in 't Kerkje. www.kerkje-ellesdiek.nl. HUMANITAS ZEELAND door Frank Balkenende Lid worden van een vereni ging voor vele jaren, dat doen mensen niet meer zo snel. Ze lopen eerder warm voor sponsoracties en con crete projecten. Dat is nou precies de reden waarom Humanitas Zee land denkt aan een lidmaatschap per project. De actie Frisse Lucht voor stadskinderen bijvoorbeeld, of het Maatjesproject, waarin vrij willigers uitstapjes maken met licht verstandelijk gehandicapten. „We kijken serieus naar nieuwe manieren om onze projecten te kunnen betalen. Zoals bij elke vrij willigersorganisatie staan ook bij ons de financiën onder druk", zeg gen penningmeester Jolanda Boer uit Kapelle en bestuurslid Marjan van de Vreugde uit Kamperland. Humanitas Zeeland, zoals de naam luidt na de recente fusie van de afdelingen Oosterschelderegio en Walcheren, ziet de inkomsten met het jaar teruglopen. De econo mische en financiële crisis is een oorzaak, maar ook begint het tradi tionele lid van Humanitas zo lang zamerhand een uitstervend ras te vormen. „Het ledenaantal kalft af We heb ben nog geen tweehonderd leden in Zeeland. Die betalen 30 euro per jaar. Daar ga je het dus niet mee redden, ook al steken we veel energie in fondswerving en spon soring. Daarnaast ontvangen we wel projectsubsidies van gemeen ten, maar het blijft financieel lastig alles rond te breien. Traditioneel lidmaatschap werkt niet meer. Mensen willen zich steeds minder voor langere tijd aan een club of vereniging binden. Daarom den ken we aan een lidmaatschap per project. Als dat project drie jaar duurt, ben je lid. Lidmaatschap gaat verder dan donateurschap. Je kunt dan die uit groep ook men sen werven die bijvoorbeeld een coördinatorrol op zich willen ne men en bereid zijn daarvoor een cursus te doen." Daarmee is het tweede probleem aangestipt. De soort projecten die Humanitas draait, vraagt niet al leen om vrijwilligers, maar ook Humanitas is er voor mensen die het even niet in hun eentje redden. Landelijk lopen er 600 projecten, variërend van maatjescontacten bij inburgering tot het doorbreken van eenzaamheid. In Zeeland draaien er 7 projecten. Meer informatie: 0113-231422 (na 18.00 uur) en www.humanitas- zeeiand.nl om coördinatoren van dat vrijwilli gerswerk. Daaraan bestaat gebrek. Ook wordt er best wat van vrijwil ligers verlangd. Jolanda: „Neem ons project thuisadministratie, dat bedoeld is om mensen die alleen zijn komen te staan, administratief en financieel zelfstandig te maken. Vaak hebben ze zich daar nooit druk over hoeven maken. Humani tas begeleidt ze daarbij. Dat bete kent wel dat vrijwilligers een oplei ding thuisbegeleiding moeten doen." Humanitas Zeeland heeft 258 vrijwilligers op 443 deelnemers in de verschil lende sociaal-maatschappelijke pro jecten. Eigenlijk zouden die vrijwil ligers Humanitas meer moeten uit dragen in hun netwerk, om op die manier leden en financiële steun te verwerven. Vindt althans Mar jan: „Als je vertelt dat je tijdelijk een kind in huis neemt om het twee weken vakantie te geven, krijgt je daarvoor wel applaus. Waarom zou je dan niet vragen om een donatie? Of beter nog, een lidmaatschap. Als alle vrijwilligers zich als-ambassadeur van Humani tas gaan gedragen, kunnen we an dere geldbronnen aanboren. Dat soort één-op-één werving is in de Verenigde Staten heel gewoon. Hier zijn ze het niet zo gewend, maar het is beslist niet gênant." Humanitas Zeeland heeft zeven projecten lopen: Het Maatjesproject zorgt dat mensen met een licht verstandelijke beperking er eens uit gaan. Dat doen ze samen met een vrijwilliger van Humanitas. Homestart Goes en Walcheren biedt opvoedings ondersteuning aan ouders met jonge kinderen. Vrij willigers begeleiden de ouders in de vorm van prak tisch hulp en vriendschap. Thuisadministratie Goes en Walcheren. Het pro ject maakt mensen die moeite hebben met financiële zaken en administratie zelfstandig. Vakantie. Humanitas werkt samen met Europa Kinderhulp. De organisaties doen dat om kinderen die niet op vakantie kunnen of in een Zeeuws tehuis verblijven, een drie weken lange vakantie te bieden bij een gastgezin elders in Nederland. Humanitas Kinderkamp Zeeland. Dat vindt al 25 jaar in Veere plaats en is bedoeld voor kinderen van acht tot en met vijftien jaar die een week lang genie ten van allerlei activiteiten. Bij dat kamp zijn ruim 25 vrijwilligers betrokken. Zorgzame Burendag: bijzondere ofwel sociale en hulpvaardige buren worden op deze dag in het zonne tje gezet. Deze actie wordt samen met de gemeente Reimerswaal georganiseerd. Actie Frisse Lucht: Humanitas werft gastouders voor kinderen uit de Randstad die zo een weekje va kantie in Zeeland kunnen vieren. GOES - Een vermoedelijk onwel ge worden 78-jarige automobilist uit Goes heeft vrijdagmorgen rond kwart voor tien op de kruising Ringbaan-Oost/ Albert Joachimi- kade een lantaarnpaal geraakt. Enkele agenten en voorbijgangers haalden de man uit zijn auto., waarna ambulancemedewerkers de bestuurder reanimeerden. Van wege de vele omstanders scherm de de brandweer de ongevalsplaats af Het slachtoffer werd na een ge slaagde reanimatie overgebracht naar het Admiraal de Ruyterzie- kenhuis in Goes. Zijn hond is naar het asiel gebracht. De auto is weg- BREDA - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op de Havermarkt in Breda twee militairen aangehouden omdat zij twee portiers en een medewerker van een horecagelegenheid zou den hebben mishandeld. De ver dachten zijn een 26-jarige man uit Nijmegen en een 23-jarige man uit 's-Gravenpolder. Het duo werd omstreeks halfvier uit een horeca gelegenheid gezet omdat ze zich vervelend zouden hebben gedra gen. Daarna vond de mishande ling plaats. Beide mannen zitten nog vast. s zakelijk op locatie aangepast aan uw bedrijfsvoering voor inlichting: Julia Ross Tel. 06-12440815 info@bestenglish.nl natuur dichtbij huis Brabants Landschap oeÈlna^: Kom naar de r 17 t/m 25 september 2011 dagelijks van 10.00 -17.00 uur www.brabantslandschap.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82