221 zeeland Perkoenpaaltjes bonte mengeling van zaterdag 17 september 2011 1 S DIJKEN Hobbyfotograaf Juliette Timmerman brengt'een ode aan de verdwenen paaltjes langs de Oosterschelde Juliette Timmerman bij een rij perkoenpaaltjes. foto Martine Kaldenberg door Joeri Wisse Eeuwenlang stonden er honderden kunstwerk jes langs de Zeeuwse kust: paalhoofden die onder invloed van mens, weer en wind de meest bij zondere vormen en kleuren heb ben aangenomen. Wie ze wil gaan bekijken, moet opschieten. De dui zenden perkoenpaaltjes zijn al voor het grootste deel op de vuil- stort beland. Juliette Timmerman uit Dreischor heeft voor de grote kaalslag plaats vond, de 'kunstwerkjes van moe der natuur' vastgelegd. „Het begon zes jaar geleden. Met mijn cameraa tje liep ik langs de dijk en maakte wat foto's van de paaltjes. Pas toen ik ze op de computer bekeek, ging er een wereld voor me open." Enthousiast vertelde ze vrienden over de schoonheid van de diepe kloven en de kleurrijke korstmos sen op de paaltjes. Eén van hen, Silvester Vermunt van Projectbu reau Zeeweringen, kwam met een voor Timmerman ontluisterende mededeling. „Hij zei: 'Ik zal je eens wat vertellen. Ze gaan er alle maal aan.' Dat triggerde iets in mij; vanaf dat moment wilde ik ze zoveel mogelijk vastleggen." Na drie jaar had Timmerman zo veel materiaal langs de Schou- wen-Duivelandse Oosterscheldedij- ken verzameld dat ze er een al bum van maakte. Het was het mo ment dat haar enthousiasme over sloeg op vrienden en bekenden. „Vrienden die naar Friesland emi greerden, wilden afdrukken voor aan de muur. Een collega heeft me in contact gebracht met Adriaan Langendonk van de uitgeverij Den Boer de Ruiter." Zoals Timmermans vrienden al hadden gedacht, zag dat de foto's genoeg potentie hadden voor een boek. „Ik had een kunstboek in ge dachten, met vooral foto's." Op aanraden van Langendonk heeft ze het breder getrokken. „Meer omgevingsfoto's, meer teksten", vat Timmerman samen. „Oud-do- cent Aardrijkskunde Frans Beek man is ook historisch geograaf Hij heeft zich opgesloten in de Ko ninklijke Bibliotheek om zich te verdiepen in de geschiedenis van de Zeeuwse dijken." Over het resul taat is Timmerman tevreden. „Het is heel toegankelijk geworden. Als 'Schoonheid langs de Oosterschelde - ode aan de perkoenpaaltjes' ligt vanaf vandaag in de Zeeuwse boekhandels. ISBN 978-90-79875-24-5. Meer infor matie: www.zeelandboeken.nl. Prijs: 20,- Een selectie van het werk is tot 10 oktober te zien in de bibliotheek van Zierikzee. Daarna hangen de foto's bij De Drukkerij in Middelburg. ik het lees, snap ik het. En dat is belangrijk, want ik ben nog steeds gewoon een leek." Naast Beek man, bevat 'Schoonheid langs de Oosterschelde' een inleiding van Timmerman, een beschouwing van Yvon Lievense over de artistie ke waarde van de ku(n)stwerkjes en een bijdrage van Rita de Ligt-van der Zee die ingaat op het leven op en rondom de perkoen paaltjes. Een drietal interviews van de hand van Kantinka Can- ters-Peters met 'dijkmannen' geeft een levendig beeld van het werk aan de dijk. Kantonnier Ben Schot en dijkwerker Kees Struijk vertel len over het zware werk van vroe ger, terwijl Silvester Vermunt de noodzaak van de huidige dijkver sterking uitlegt. Timmerman ziet het werk van Bu reau Zeeweringen met lede ogen aan, maar heeft er uiteindelijk wel vrede mee. „Toch heb ik er veel moeite mee gehad. Als je nu vanaf Borrendamme naar de Heerenkeet fietst, rij je de heel tijd langs ste nen met daarover gietasfalt. Dat is zo lelijk, daar wordt ik echt verdrie tig van." De nieuwe dijkbekleding zonder asfalt, vindt ze mooier. „Die ste nen kleuren nu al groen van de al gen en tussen de blokken leeft het weer, daar vind je al weer oesters en mosseltjes." Het boek sluit af met hetgeen waar Timmerman het allemaal om te doen was: dertig pagina's fo to's waarin het perkoenpaaltje de absolute held is. Behalve de diepe kloven, zeewieren, korstmossen en schelpdiertjes trof Timmerman ook minder voor de hand liggende objecten aan op de paaltjes zoals bierdopjes, lieveheersbeestjes en verfresten. Tijdens de vele uren die ze langs de Oosterscheldedijk doorbracht, ontdekte 'ze dat ze niet de enige iets speciaals heeft met de perkoenpaaltjes. „Ik ben een visser tegengekomen met een radiootje dat hij op de maat van de paaltjes heeft uitgezocht." Oranje dooiermos is één van de meest voorkomende korstmossen. Sommige paaltjes zijn ooit - zonder bekende reden - geschilderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70