binnenland 15 Belager Beatrix gaat in beroep PIANO'S Rutte: weghalen paneel koets bizar Boerka? 'Zo gaan we niet met elkaar om' Oefenen voor de Troonrede GOUDEN KOETS Man moet van rechter verplicht naar kliniek Daklozen spelen bingo om plaats in opvang ACUSTICA zaterdag 17 september 2011 DEN HAAG - Kinderen lazen gisteren de Troonre de tijdens Kleine Prinsjesdag in de Ridderzaal die in de opstelling staat voor Prinsjesdag in Den Haag. Kleine Prinsjesdag werd vorig jaar voor het eerst gehouden. De dag wordt georganiseerd door Uni cef om kinderen te kunnen laten praten over de rechten van de kinderen in Nederland en in het buitenland. Er was ook een debat voor jongeren van 13 tot 16 jaar met Tweede Kamerleden over kindermishandeling, jeugdstrafrecht, vreemdelin genbeleid en kinderarbeid, foto Robin Utrecht/ANP -Z.~z'^rs„ De rechter heeft de man die vorig jaar een waxinelichthou- der naar de Gouden Koets gooide geen celstraf opgelegd. Rechter acht gooier volledig ontoerekeningsvatbaar. Man spreekt van gerechtelijke dwaling. DEN HAAG - Erwin L. kan niet le ven met de beslissing van de recht bank in Den Haag om hem ge dwongen te laten opnemen in een psychiatrisch ziekenhuis. De man die bijna een jaar geleden, op Prinsjesdag 2010, een glazen waxi- DEN HAAG - Met een mijter en baard over straat, een clownsmas ker, een integraalhelm of medisch mondkapje, het mag allemaal. Maar uit religieuze of culturele mo tieven het gezicht bedekken, dat gaat het kabinet te ver. Vrouwen die zich in de openbare ruimte met een boerka vertonen, krijgen een boete van maximaal 380 euro. „Iedereen mag gekleed gaan zoals hij of zij wil, maar een volledig be dekt gelaat past niet in het maat schappelijk verkeer", lichtte minis ter Donner (Binnenlandse Zaken) gisteren toe. Paternalistisch of be tuttelend vindt hij het besluit niet. „Het is een kwestie van bepaalde normen en waarden stellen. Het is immers ook niet toegestaan om ge heel ontkleed over straat te gaan." De wet komt geen moment te vroeg. „Er woedt al enkele jaren een discussie over normen en nelichthouder naar de Gouden Koets gooide, wil in hoger beroep. Dat heeft zijn advocate Mariëlle van Essen gisteren gezegd. De rechter legde L. geen straf op, omdat ze hem volledig ontoereke ningsvatbaar acht. Wel vond de rechtbank het nodig hem een maatregel op te leggen, omdat ze vindt dat hij behandeld moet wor den voor een waanstoornis. Deze stoornis, die bestaat uit achtervol- gings- en grootheidswanen, zou de motor achter zijn actie zijn ge weest. Advocate Van Essen is blij dat haar cliënt geen tbs opgelegd heeft gekregen. „Daar had ik bij de ze rechtbank niet van opgekeken." waarden. Er is veel tijd verloren ge gaan toen we geen 'nee' tegen din gen durfden te zeggen. Kijk naar het stickie, dat moest ook maar kunnen. Nu is er bijkans op elke straathoek een coffeeshop." Niet alleen 'fatsoen' speelt een rol om tot een verbod te komen, zegt Donner. „Bijna iedereen voelt als iemand met bedekt gelaat over straat gaat: zo gaan we niet met el kaar om. Men voelt zich niet se nang." Toch vormt veiligheid niet de kern van het voorstel. Vier jaar geleden strandde de poging van de PW om het boerkaverbod via dat argument ingevoerd te krijgen bij de Raad van State. Donner is niet bang dat het voorstel opnieuw sneuvelt, bijvoorbeeld op vrijheid van godsdienst. „Gelaatsbedekken- de kleding is vooral een kwestie van culturele en regionale traditie en niet zozeer de islam", zegt hij. Erwin L. wil in hoger beroep, ook al loopt hij dan het risico nog maanden in voorarrest te blijven. Bovendien kan de uitkomst zijn dat hij alsnog tbs krijgt. Dat L. vol ledig ontoerekeningsvatbaar is, daar is Van Essen het niet mee eens. „Mogelijk is hij verminderd toerekeningsvatbaar. De rechtbank had hem kunnen veroordelen, hij heeft iets strafbaars gedaan." De rechtbank acht bewezen dat L. koningin Beatrix, prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima heeft beledigd en dat hij de Gou den Koets heeft beschadigd. De ju ridische term waarmee een recht bank aanduidt dat een verdachte ROTTERDAM - Daklozen die in het nachtopvangcentrum Havenzicht in de Rotterdamse deelgemeente Kralingen-Crooswijk willen over nachten moeten vaak eerst een pot je bingo spelen om een slaapplaats te bemachtigen. Omdat er zich doorgaans meer daklozen aanmel den dan er slaapplekken zijn, heeft de opvang het bingospel ingevoerd bij wijze van eerlijke loting. Het overschot aan daklozen heeft volgens de medewerker onder meer te maken met de recente slui ting van de nachtopvang aan de SmirnofFweg. „Onbegrijpelijk", noemt de medewerker de sluiting. „Blijkbaar denkt de gemeente dat er voldoende opvang is voor daklo zen, maar dat is niet zo. Er komen er juist steeds meer bij", aldus de hulpverlener. Volgens de GGD in Rotterdam zijn er wel genoeg plaat sen in de nachtopvangcentra in de stad. niet gestraft kan worden, is dat hij wordt 'ontslagen van alle rechtsver volging'. Daar hoort bij dat in be slag genomen voorwerpen niet verbeurd verklaard kunnen wor den. In het geval van Erwin L. be tekent dit dat hij waxinelichthou- ders terugkrijgt. Erwin L. hoorde gisteren het uiteindelijke oordeel niet aan; hij verliet boos de rechts zaal. „Dit is een gerechtelijke dwa ling", riep hij uit. Medestanders op de publieke tribune applaudiseer- den kort voor hem. zie onze website:binnenland Erwin L. wilde aandacht vragen voor de dood van zijn moeder Voor 'n advies op maat Korte Huirakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 wNnv.acustica.nl DEN HAAG - Premier Mark Rutte vindt het pleidooi om een paneel van de Gouden Koets te verwijde ren dat verwijst naar het koloniale verleden 'bizar'. Hij zei dat gisteren na afloop van de minister raad. „Het herschrijven van de ge schiedenis door de Gouden Koets te vernielen, ben ik niet voor", zei Rutte. Kamerleden van SP en GroenLinks riepen gisteren in een opiniestuk in nrc.next op tot het weghalen van de 'slavenillustratie'. Op het paneel zijn halfnaakte zwarte mannen en vrouwen te zien bij een op een troon gezeten vorstin. De afbeelding, Hulde der Koloniën geheten, herinnert vol gens de twee Kamerleden te veel aan een gruwelijke periode m de vaderlandse geschiedenis. 'Wij hopen van harte dat de Ne derlandse regering met de vader landse geschiedenis in het reine kan komen en naar Australisch en Amerikaans voorbeeld ruimhartig excuses gaat aanbieden aan de na bestaanden van de Nederlandse koloniale onderdrukking', schrij ven ze. De koets is rond de vorige eeuwwisseling beschilderd door Nicolaas van der Waay. Het zijpaneel op de Gouden Koets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5