301 sport Ajax wil nu al toeslaan Bolt snelt naar beste seizoenstijd Cyprus Opnieuw ritzege voor Boom PSV begint met een achterstand van drie punten aan de topper tegen Ajax. Beide ploegen zien de confrontatie in Ajax won jaar geleden Eindhoven vol vertrouwen tegemoet. zaterdag 17 september 2011 door Rudy Boogert T arenlang was Cyprus geen voet- I balland. Als het nationale team I of de clubs in aanraking kwa- men met het buitenland, was de vraag niet óf het team zou ver liezen, maar met hoeveel. Zulke na tuurlijke underdogs roepen op de een of andere manier sympathie op. Of is het medelijden? Wat het ook is, Cyprus is het kwijt. De Cypriotische clubs spreken op eens een woordje mee in Europa. Het wekte al verbazing dat Apoel Nicosia doordrong tot de Cham pions League (ook al deed Anor- thosis Famagusta het in 2008 ook al een keer). Het wekte echter nog meer verbazing dat de ploeg deze week in het kampioenenbal met 2-1 won van de Russische topper Zenit St. Petersburg. In eerste instantie denk je: leuk. Kunnen ze daar ook 's juichen. Maar als je de opstelling van Apoel er eens bijpakt, wordt het minder leuk. Tien buitenlandse spelers stonden aan de start - vijf Brazilia nen, drie Portugezen, een Macedo niër en een Griek - plus Sawas Poursaitidis, een tot Cyprioot gena turaliseerde Griek. Apoel, met een Servische coach, heeft eigenlijk helemaal niks meer te maken met dat kleine eilandje, waartegen Oranje in het verleden altijd zo leuk mocht scoren. Ze wa ren het er blijkbaar beu om als ka- nonnenvoer te fungeren en wat doe je dan? Terugschieten met fi nanciële salvo's. En Apoel is niet de enige. Omonia Nicosia loste deze zomer al een waarschuwingsschot in Nederland door ADO Den Haag in de Europa League-voorronde met 3-0 te tref fen. En donderdag vervolgde AEK Larnaca (de club van al die Neder landers) zijn Europese avontuur met één geboren Cyprioot en één Cyprioot die in Engeland is gebo ren. Natuurlijk, zo werkt het dezer da gen in het voetbal. Wil je meetel len, dan heb je geld nodig. Voor de romanticus is dat soms echter moeilijk te verteren. Keer op keer wordt hij tegenwoordig een illusie armer. Nooit rijker. Of het moet zijn dat de enige manier voor de Cyprioten om op een EK of WK te komen, nog altijd het kopen van een kaartje is. Want gelukkig is er nog het natio nale team van Cyprus. Door die buitenlandse invloeden op het ei land zit er gelukkig een rem op de ontwikkeling van de echte Cyprio ten. En die moeten nog altijd het nationale team vormen. In de WK-kwalificatie staan ze keurig laatste, zonder zege, nog achter IJs land, dat eerder deze maand met 1-0 te sterk was. Er is nog hoop. WELLS - Lars Boom heeft in de Ronde van Groot-Brittannië zijn tweede overwinning geboekt. De Raborenner kwam na een rit over 146 kilometer van Tauton naar Wells opnieuw als eerste over de fi nish. Hij won eerder al de derde etappe. Met zijn zege verstevigde Boom zijn leidende positie in het alge meen klassement. De Ronde van Groot-Brittannië eindigt morgen in Londen. TOPPER EREDIVISIE voor het laatst in Eindhoven. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Frank de Boer wil met Ajax morgen verder afstand nemen van PSV. „Die club heeft fantastisch ingekocht en is een voorname kampioenskandidaat. Dat elftal kan in de loop van het seizoen alleen maar groeien, daar om moet je ze eigenlijk nü al op achterstand zetten." De koploper van de eredivisie wil de puntenmarge vergroten van drie naar zes. Dat zal niet meeval len, want de laatste zege van Ajax in Eindhoven dateert van 18 maart 2007 (1-5) en de formatie van De Boer steekt nog niet in zijn beste vorm. Vooral de wisselwerking op het middenveld tussen Theo Jans sen, Christian Eriksen en Siem de Jong laat te wensen over. De Boer: „Dat kan inderdaad beter, maar ik zie geen reden om de samenstel ling van het middenveld te veran deren. Ik geloof nog steeds dat dit de beste combinatie is, met Theo Janssen als spelverdeler achter de bal en Eriksen en De Jong als voor uitgeschoven pionnen." De kracht van PSV ligt vooral in de voorhoede, met Dries Mertens als smaakmaker. Hij scoorde in acht officiële duels al acht goals. De Boer: „En ook gisteren was hij met een doelpunt weer beslissend in de Europa League-wedstrijd te gen Legia Warschau." Mertens staat morgen tegenover Gregory van der Wiel, die na twee lange sei zoenen en een slopend WK een paar maanden geleden nog op zijn tandvlees liep. Fysiek ging het wel, maar mentaal kon de rechtsback de knop maar moeilijk omzetten. Hij werd er chagrijnig van. „Ik was aan het aftellen naar het einde van het seizoen, dat is geen goed te ken." Van der Wiel loopt inmiddels weer met een frisse geest over het veld. Woensdagavond tegen Olym- pique Lyon speelde hij, ondanks het feit dat hij in de slotfase een fout maakte die Ajax duur had kunnen komen te staan, een ster ke wedstrijd tegen de beste voet baller op het veld: Michel Bastos. Van der Wiel: „Bastos is een heel ander type dan Mertens, dat maakt mijn positie soms tot een ingewikkelde. Vooral omdat ik tij dens een wedstrijd ook mijn aan vallende inbreng wil hebben. Bas tos is een linksbenige speler, die je geen voorzetten moet laten geven, want die kunnen dodelijk zijn. Mertens is een rechtsbenige speler, een snelle dribbelaar, die juist vaak binnendoor wil glippen om dan zelf te kunnen scoren." De conclu sie van Van der Wiel: „Je moet Mertens kort dekken. Zorgen dat hij de bal niet kan aannemen en kan draaien, want als hij gaat drib belen is hij moeilijk te verdedigen. We moeten zorgen dat PSV Mer tens alleen in de diepte kan aan spelen, met een steekpass of een lange bal, dan wil ik het sprintduel wel met hem aangaan." De zware wedstrijd tegen Lyon heeft geen sporen nagelaten. Van vermoeid heid heeft Van der Wiel geen last. „Ik vind het wel lekker om elke drie, vier dagen een wedstrijd te spelen. Ik voetbal liever dan dat ik train. Zeker dit soort wedstrijden. Want ongeacht de stand op de ranglijst, of het belang in de com petitie, is een duel met PSV toch ook een prestigestrijd." Ajax-verdediger Vertonghen (rechts) en PSV-spits Lens zullen elkaar mor gen regelmatig tegenkomen in het veld. foto Toussaint Kluiters/ANP Usain Bolt (rechts) is oppermachtig op de 100 meter tijdens de Memorial Ivo Van Damme in Brussel. foto Eric Lalmand/EPA BRUSSEL - Usain Bolt heeft gisteren in Brussel de beste tijd van dit sei zoen neergezet op de 100 meter. De olympisch kampioen uit Jamai ca snelde tijdens de laatste Dia mond League-ontmoeting naar 9,76 seconden. Daarmee was hij 0,02 sneller dan zijn landgenoot Asafa Powell eerder dit jaar in Lau sanne (9,78). „Ik wilde de beste tijd van het jaar lopen", vertelde Bolt kort na zijn race. „Ik ben blij dat het gelukt is. Ik neem nu een maand vakantie en begin dan opnieuw met trai nen." Het podium in Brussel be stond volledig uit Jamaicanen. Nes- ta Carter werd tweede in 9,89, Ler- one Clarke derde in 10,05. Bolt werd onlangs tijdens de WK in de finale van het koningsnum mer gediskwalificeerd wegens een valse start. Zijn landgenoot Yohan Blake ging er daarom toen met de wereldtitel vandoor. Blake deed in Brussel opnieuw van zich spreken door op de 200 meter de beste tijd van dit jaar te lopen: 19,26. Alleen Bolt was ooit sneller (19,19). „Ik had verwacht dat ik snel zou zijn, maar zo snel nou ook weer niet", aldus Blake, die liefst 0,14 seconde onder de beste seizoenstijd dook. Die stond tot vrijdag op naam van Bolt. „De laatste 40 meter waren te gek. Ik ben net een beest dat de baas is op de baan", blufte het nieuwe sprintwonder van Jamaica. De Amerikaan Walter Dix eindigde op de Memorial Van Damme als tweede (19,53), Nickel Ashmeade uit Jamaica werd derde in 19,91. Op de 400 meter ging alle aan dacht uit naar de broertjes Borlée Jonathan Borlée klokte de snelste tijd: 44,78. Tweelingbroer Kevin zat daar vlak achter met 44,97. De derde plaats ging naar de Zuid-Afrikaan Oscar Pistorius, ook wel bekend als Blade Runner, om dat hij rent met een prothese. «era

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54