281 zeeland k Twijfel over plan Perkpolder wekt verbazing Mao joengers. 't Lichten was nie van de lucht De PZC geeft een sprookjesachtige korting op de Winter Efteling. zaterdag 17 september 2011 gsgp middelburg - Ineens was daar de scepsis. Hoe reëel zijn de plannen voor het natuur- en recreatieplan Perkpolder eigenlijk nog wel, wil den Carla Schönknecht (WD) en Gert-Jan Minderhoud (PvZ) we ten na een presentatie over het project in de Statencommissie ruimte, ecologie en water. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) reageerde verwonderd. Het Perk- polderplan heeft een beroepsproce dure bij de Raad van State door staan, de financiering van het pro ject is in orde, geldverstrekker Ra- bo is content en de partners in de publiek-private samenwerking voor het plan (provincie, gemeen te Hulst en projectontwikkelaars AM en Bouwfonds) blijven een goed gevoel houden over het stre ven de kop van de gemeente Hulst een nieuwe economische pijler te bezorgen met woningbouw, bui tendijkse natuur en recreatie (waaronder een golfbaan en een jachthaven) op het terrein van de voormalige veerhaven. De Reu: „Natuurlijk wordt er voorzichtig te werk gegaan. In het huidige eco nomische klimaat valt niet aan fa sering te ontkomen." En met het begin van een valse grijns zei De Reu in de richting van Schön knecht en Minderhoud: „We wach ten voorstellen van de WD en PvZ voor een herbezinning op Perkpolder met belangstelling af" door Rinus Willemsen Of ik zelf gêên toemao- ten in den 'of ei staon, vraogt 'n vrouwe in de supermarkt binst an 'k wa toemaoten uut 'n kistje pak ken. 't Is begin deze weeke. Nog nie zó druk in de wienkel. 't Is den éênigsten supermarkt bie ons in 't durp. Nie te grööt, nie te kleine, 't Ligt 'n bitje an den tied van 't jaor wat of t'r allemaol te kóóp is. Mao toemaoten binnen d'r eigenlijk wel 't gróótst dêêl van 't jaor. Of die noe uut Olland kommen of uut 't bu- tenland, da maokt voo mien eigenlijk niks. Maor 'n paor toemao ten die èn 'k eigenlijk wel gèrn in 'uus. Die planten stoengen vroeger, toen 'k nog kind was, altied bie ons in den 'of Zö'n bitje tegen de kant, tegen 'n muur tje. Lekker in 't zonnetje. En ik ieuw z'altied goed in de gaoten. Êêst as kleine groene plantjes. Even 's aovonds 'n bitje waoter ge ven. Nie te vee, want dan bluuven de wortels te lui. Dan gaon ze nie diepe genoegt de grond in. 'n Stok d'r naost. 'k Dochten dan altied: „Zó joenge nog en noe al 'n stok nódig." Want as joenge gast, zag je allêêne maor ouwe ménsen mee 'n stok lóópen. Nou jao, lóópen, 't was eigenlijk mao mêêr schuufe- len dan gaon. 'k Zien m'n ouwe buurman van vérre in de zeventig, nog deu 't padje van den 'of slee pen. Néé, die 'ao gêên toemaoten staon. Dao stoengen allêêne mao frènzen. Omdat tie slecht uut de voeten kon, was in de lóóp van de jaoren 'êêl den 'of vol mee toemao ten kommen te staon. Op 't leste kon tie zelfs nie mêêr deu 't padje van den 'of lóópen, zó vérre was 't toen al gekommen. A je noe dienkt dat 'r toen nog vee frènzen an die planten 'iengen, dan bin je glad verkêêrd. Die waoren nie vee gróter as d'n naogel van m'n duum. Mao jao as kleine joengen, wa geef je daor om. „Even deur 't vermaok de buurman van z'n frèn zen af elpen, joengen." En mee 'n gröóte glimmeneerde scheutel (róód en wit, zie je 't voo je?) goeng 'k an de gang. De buurman stoeng op 't ènde van den 'of De trapjes kon tie toen al nie mêêr op. En mee 'n: „Kiek nog 's 'iere en daor in dien 'oek," ploegende 'k deur d'n 'êêlen 'of Tegen ons scheidiengsmuurtje stoengen dus onze toemaoten. As ze in bloei kwaomen, begon 'k on geduldig te worren. „Da duur toch lange ee, voo d'r toemaoten an kommen," zei 'k dan tegen m'n moeder. En as t'r dan groene vruchten an'iengen, dan was 't: „Ze begin nen te schööne te kleu ren, zouwen ze nog nie goed ziin?" Mao d'achterkant was dan nog nie riepe. Dus nog maor een weekje wach ten, want dienk noe nie, dat vroe ger de zeumers wèrmer waoren 'óór. Ook bie miin stiengen d'r noe in den 'of schóóne toemaoten. Vlêêstoemaoten. Nêê, gespoten, dan binnen ze nie. Dao kan 'k nie an beginnen, 't Binnen maor vuüf planten. Mao toemaoten an d'r an 'iengen deze zeumer. Ongelooflijk. Zó noe en dan liep 'k d'r even langst om de riipe van den struuk te trekken. Mao da's noe nie mêêr nodig 'óór. Net 'n weeke geleejen, kwam t'r zaoterdagaovund een buuje opzetten. Mao joengers. 't Lichten was nie van de lucht. En 'aogelstêênen. En dao goengen m'n toemaoten. Ze spetteren uut mekaore als vuurwerk. De pitten en vellen laogen overal toen as dien 'aogel nao beneejen kletsen. Net duuf-eiers. (Dao ligt nog zó'n stêên as kuriositeit in m'n vriesvak- je). Toen 'k buuten kwam, ruuken- de 'k bots de maggie. Die plante was ook gerocht. Noe snappen judder wel dan'k m'n toemaoten diesendag in de wienkel mocht 'aolen ee? Juust. Ze binnen allemao ver'aogeld. Abonnees kunnen zeer voordelig entreebewijzen bestellen voor een dagje Winter Efteling. Op is ei in de Winter Efteling een speciale dag voor abonnees van de PZC. Voor een buitengewoon gezellig dagje uit! bekijk het magisch voordeel dat u als abonnee krijgt en bestel uw entreebewijzen voor deze speciale abonneedag. Maximaal 6 entreebewijzen per abonneehuishouden. Kinderen t/m 3 jaar hebben gratis toegang (zij hebben geen entreebewijs nodig). Deze actie is exclusief voor abonnees van de PZC. Bent u (nog) geen abonnee? Neem dan nu een (proef)abonnement en maak gebruik van Abonnee Voordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52