261 zeeland Scheldeverdieping soms Grieks drama PZC Dwangsom dreigt voor Thermphos ook bij tests Bent u de geluksvogel die binnenkort een Samsung Galaxy Tab wint? vragen aan Ed d'Hondt Prinsjesdagdebat SCHELDECONFERENTIE Antwerpse havendirecteur bindt kat de bel aan zaterdag 17 september 2011 5 door Cornelleke Blok Maandag - een dag voor de pre sentatie van de Miljoenennota - wordt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg het zogeheten Prinsjesdagdebat gehouden, geor ganiseerd door Scoop, de PZC, de BZW en de bibliotheek. Het debat begint om 19.15 uur. Ed d'Hondt, onderwijsautoriteit in Zeeland, levert één van de drie videoboodschappen, als aanzet voor het debat. 't Waar ligt volgens u de kracht van Zeeland? De kracht van Zeeland zit volgens mij in de nog niet benutte moge lijkheden. De Westerschelde zou een veel grotere rol kunnen spelen tussen de havens Rotterdam en Antwerpen. De Kanaalzone is één van de weinig plekken in Neder land waar nog industriële mogelijk heden zijn. Daarnaast zijn er kan sen in de recreatiesector, zoals nieu we concepten voor kustrecreatie, maar er kunnen ook meer ideeën bedacht worden om toeristen'het hele jaar door in Zeeland te laten recreëren. Ook in de onderwijsin frastructuur zijn nog tal van moge lijkheden: er zijn weinig provincies met een university college, een ho geschool én een onderzoekscen trum. 2 Wat is het zwakke punt van Zee land? Het eilanddenken. Niet alleen aan weerszijden van de Westerschelde, maar ook tussen de andere eilan den onderling. Er is een behoorlij ke bestuurlijke drukte. Ik zeg altijd: de opgewaaide stof is omgekeerd evenredig aan de neerslag ervan. Kortom: er wordt veel gepraat, maar de uitkomsten zijn niet nave nant Provincie en gemeenten zit ten dicht op elkaar, maar opereren vaak niet effectief 3 Al jaren wordt gesproken over de noodzaak van samenwerking. Waarom komt die samenwerking niet van de grond? Door het gebrek aan een project matige aanpak: er moet georgani seerd, doorgezet en volgehouden worden. Tijdens mijn werk als on derwijsautoriteit trof ik grote be- MIDDELBURG - Als Thermphos op een proefdag, waarop een uitstoot van nanogram dioxine is toege staan, meer van deze giftige stof uitstoot, wacht de fosforproducent weer een dwangsom. Dat ant woordde gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, milieu) in de Staten commissie ruimte, ecologie en wa ter op vragen van zijn partijgenoot Eric Hageman en Ruud Haaze (PW). De provincie heeft Thermphos toe stemming verleend dit najaar vijf dagen proeven uit te voeren, waar bij de in de vergunning vastgeleg de voorlopige norm van 0,4 nano gram dioxine' eventueel mag wor- langstelling aan om te overleggen, maar een onmacht om dingen aan te pakken. Toch merk ik dat er wel schot in de zaak zit. De fusie van de twee ROC's is daar een voor beeld van. Maar het is niet eenvou dig. Men heeft de neiging om pro blemen een beetje door te laten sudderen. Iemand moet de verant woordelijkheid nemen en zijn nek uitsteken. 4 Hoe ziet Zeeland er over tien jaar uit? Als een veel prominentere en meer spraakmakende provincie. Ik denk dat de betekenis van Zeeland als in ternationale provincie flink ge groeid zal zijn. Je merkt echt dat er 'work in progress' is: kijk bijvoor beeld wat er nu allemaal in de Ka naalzone gebeurt. De rol van de Zeeuwse havens tussen Rotterdam en Antwerpen zal groeien. Mensen zullen met veel nieuwsgierigheid naar Zeeland kijken. Maar het heeft allemaal tijd nodig. Zeeland heeft nu provincie- en gemeentebe stuurders die vooruit willen, waar door ontwikkelingen een kans krij gen. 5 Wat is uw aanbeveling voor Zee land? Maak niet meer ruzie dan noodza kelijk is, werk pragmatisch en be nut de kansen als ze zich voor doen. TERNEUZEN - De Westerschelde is op logistiek gebied de 'goudader' van Europa. Die functie moet ge koesterd worden. Er moet voor worden gewaakt dat de maritieme aorta een natuurpark wordt. De functie als vaarweg dient de ko mende tijd verder te worden opge waardeerd. De ontwikkelingen in de internationale scheepvaart ei sen dat. Directeur Eddy Bruyninckx van het Havenbedrijf Antwerpen zei het gisteren niet met zoveel woor den, maar een verdere verdieping van de Westerschelde moet be spreekbaar blijven. Zelfs nu sche pen met een diepgang tot iets meer dan dertien meter ook bij laag tij probleemloos naar Antwer pen kunnen varen. En terug. Bruyninckx had, zei hij, besloten om tijdens de jaarlijkse Schelde- conferentie in het Scheldetheater in Terneuzen, de kat de bel nog maar eens aan te binden. „Het gaat mij niet overal in dank wor den afgenomen als ik dat zo boud weg zeg." De havendirecteur refereerde aan de plaats waar hij stond - het Scheldetheater - en stelde vast: „Ik heb de afgelopen jaren in de dis cussie rond de verdere verdieping van de Westerschelde heel wat theater meegemaakt. Soms was het hilarisch, vaak was het ook een Grieks drama. Ik weet dat Zeeuwen, als je praat over het on der water zetten van de Hedwige- polder, wijzen naar Antwerpen met de mededeling 'dat is omdat Antwerpen de verdieping wilde', maar niets is minder waar. Die link hebben andere partijen ge legd, jammer genoeg. Wij nooit." De haven van Antwerpen respec teert de natuur, heeft de veiligheid van de scheepvaart hoog in het vaandel, maar vindt toch dat de toekomstvisie moet worden bijge steld. Eddy Bruyninckx refereerde aan uitspraken, eerder deze week, van commissaris van de koningin Karla Peijs ('Oeps, ik zei bijna: de koningin van Zeeland.'). Die pleit voor een nieuwe toekomstvisie, in goed overleg met Zeeland, Vlaan deren, Nederland en de Europese Commissie. „Dat moeten we zeker doen", vond de haventopman. En dus gaf hij alvast een schot voor de boeg. Hij hekelde het gebruik van ter men als 'de tweede en de derde verdieping' en voegde er bozig, maar ook zalig zuchtend aan toe: „Stop daarmee. Het gaat mis schien wel over de zevendertigste aanpassing van de vaarweg. Maar ja, vroeger ging dat anders. Toen werd iedere aanpassing met veel gezond verstand, in goed ambte lijk overleg - en overigens óók na degelijk onderzoek - goedgekeurd en uitgevoerd. In 1984 kwam .de kentering. Alles werd anders en wij werden een speelbal, het on derwerp van eindeloos getouw trek. De Scheldeverdragen en de Maasverdragen werden gekoppeld. Met alle gevolgen van dien." Eddy Bruyninckx benadrukte nog eens dat ook de haven van Antwer pen absoluut geen baat heeft bij problemen op de belangrijkste vaarroute van en naar de wereldha ven. „Ook wij zijn gebaat bij een vlotte en veilige vaarweg, het beïn vloedt onze bereikbaarheid." In de marge verzekerde hij met de hand op het hart dat Antwerpen open staat voor samenwerking met an dere Scheldehavens. Maar niet op bestuurlijk vlak; alleen 'als we er al lemaal beter van worden'. den overschreden tot maximaal 1 nanogram. De eerste proefdag was woensdag, tijdens de Oesterpartij. De Reu zei dat Thermphos erover binnen drie weken bij de provincie moet rap porteren. De op vijf - door Thermphos zelf te kiezen dagen - verruimde norm stelt de fosforfabriek in staat aan passingen in het productieproces te beproeven. Doel is het het be drijf uiteindelijk schoner gaat wer ken. Als Thermphos bij zo'n proef be neden de norm van 1 nanogram di oxine blijft, geldt dat toch gewoon als een proefdag. ABONNEE VOORDEEL Start inschrijving: donderdag 6 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50