automondo Het is op een gegeven 241 zeel Axel herdenkt bevrijding bij Het Poolse Kruis Beste monteursteam 2011 Nederland Weer bijeenkomst voor ouders schoolkinderen ZORGEN In korte tijd doet in Kloosterzande derde winkel deuren dicht Land Rover dealer Auto Ventura BV www.automondo.nl Omleiding voor verdubbeling van tunnelweg Vanaf de motorkap van een oude jeep leest Wendy, leerlinge groep 8 van de Gaspar van der Heijdenschool, het gedicht Bevrijding. foto Peter Nicolai zaterdag 17 september 2011 door René Hoonhorst AXEL - Wendy mocht op een oude legerjeep staan om de herdenkers bij Het Poolse Kruis mee te geven dat het niet voor iedereen vanzelf sprekend is in vrijheid te leven. Het lot bepaalde dat de leerlinge van groep acht van de Gaspar van der Heijdenschool de eer kreeg Be vrijding te declameren. Een ge dicht dat de de juf uitkoos, omdat het 'kinderen uit deze tijd aan spreekt' én weergeeft welk groot goed vrijheid is. Jong en oud luis terde gisteren in groten getale bij het oorlogsmonument aan de Hul- sterseweg naar Wendy. En naar de Poolse consul, een vertegenwoordi ger van de eerste Poolse pantserdi visie en Carlo Vervaet van de werk groep Pools Kruis. Ook werd een brief voorgelezen van de burge meester van Gdynia, de Poolse stad waarnaar de bevrijders de brug doopten, die ze bij de Derde Verkorting over het Kanaal van Axel naar Hulst sloegen. Doordat Mario Maas zijn particuliere oor logsmuseum ook Gdynia noemt, blijft de Poolse stad op de kaart staan, ook 67 jaar na de bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Na het blazen van de Last Post leg den vertegenwoordigers van het Poolse leger, de Poolse ambassade, de Gaspar van der Heijdenschool, het Gdynia-museum, de gemeente Terneuzen, waterschap Schelde- stromen en een aantal particulie ren kransen en bloemen bij het monument. Aan de achterkant van het dragonderskruis, want de voorkant staat naar het zuiden: de kant waar de bevrijders vandaan kwamen. „Aan de voorkant van het kruis kunnen maar weinig mensen staan zonder in het Ka naal van Axel naar Hulst te val len", vertelt Carlo Vervaet. „Daar om zit er een plaquette aan de ach terkant - de kant van de Hulsterse- weg - waarbij kransen en bloemen kunnen worden gelegd." www.AUTOVENTURA.nl Goes 0113 - 245285 ALLEEN IN SEPTEMBER: PANDA ACTIVE ITALIA 8.945," AUTOMONDO ACTIEPRIJS 7.490,- WWNWSC UW VOORDEEL 1.455," EN RIJ BELASTINGVRIJ! •jtSSS* Gemiddeld brandstofverbruik' 4,8 1/100 km (1 op 20,8). C02:110 g/km. Flat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot van Europa.* Prijs incl BTW, excl. afleveringskosten en verwijderingsbijdrage Actie loopl tot en met 30 september 2011 (uiterste registratie datum 31 december 2011). Niet in combinatie met financieringsacties. De afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoenng. Vraag naar de voorwaarden. Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakket Bron JATO Dynamics Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde C02-uitstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. m fo'Z.aJ www.automondo.nl door Martijn de Koning OOSTBURG - Ouders van kinderen tot en met 12 jaar uit de gemeente Sluis hebben een enquêteformulier over onderwijs ontvangen. Daarmee wil de ge meente de mening van ouders pei len en die verwerken in een onder wijsvisie, die later dit jaar uitkomt. Er komt ook een bijeenkomst, op 27 september. De gemeente hield eind juni ook al zo'n avond. Die le verde kritiek op van aanwezige ouders, omdat die nauwelijks de kans kregen hun mening te ventile ren. Ook kreeg de gemeente het verwijt van vooringenomenheid: Sluis zou uit zijn op het benadelen van kleine scholen. De gemeente gaat nu in de herkan sing. In de vragenlijst worden ouders gevraagd naar hun tevre denheid over 'hun' school (com municatie, omvang, aandacht, be geleiding, voorzieningen), school- vervoer en buitenschoolse opvang. Tijdens de bijeenkomst worden de uitkomsten besproken en kunnen ouders in discussie over het dalen de leerlingenaantal op scholen, be looft de gemeente Sluis. De onderwijsbijeenkomst op 27 september vindt plaats in het Zwin College in Oostburg en be gint om 19.30 uur. HOEK - In verband met de werk zaamheden aan de zuidelijke Wes- terscheldetunnelweg - de weg wordt vierbaans - moet het ver keer een aantal weekends omrij den. De eerste keer is van vrijdag 30 september tot maandag 3 okto ber. De weg is dan van negen uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends in beide richtingen gestremd. Die maatregel herhaalt zich de komen de maanden een aantal keer. Ook geldt tot het eind van het jaar een breedtebeperking voor transport, breder dan 2,8 meter, richting Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf 1 no vember geldt dat ook voor verkeer in noordelijke richting. De tunnel blijft overigens gewoon open. door Harmen van der Werf Op-een gegeven mo ment is het 'op', moet je het besluit nemen. De 29-jari- ge Bianca van Lie- re-Weemaes heeft de knoop door gehakt. Ze sluit haar winkel in huishoudelijke artikelen, kantoor spullen, cadeaus en wenskaarten aan het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. Opnieuw ver dwijnt een winkel in het belang rijkste dorp van de voormalige ge meente Hontenisse, na - nog niet zo lang geleden - de drogisterij en Sam Sam-mode. Bianca heeft haar besluit welover wogen genomen. Vele individuele beslissingen gingen daaraan voor af beslissingen van individuele dorpsbewoners die liever via inter net of bij een concurrent in bij voorbeeld Hulst kopen. „Wat van ver komt, is blijkbaar beter. Je zag het sluipenderwijs gebeuren, de te rugloop van klandizie." Ze heeft nog geprobeerd het tij te keren. De winkel onderging eind vorig jaar een facelift. Het bleek tevergeefs. „In mei heb ik voor mezelf beslo ten te stoppen. Hoe graag ik dit werk ook doe, het moet wel wat opleveren." 'De moderne tijd', vat Bianca kort weg de belangrijkste oorzaak van de teloorgang van het familiebe drijf samen. Haar oma is ermee be gonnen, haar moeder nam de zaak over en Bianca zwaait er elf jaar de scepter. Ze weet eigenlijk niet be ter dan dat zij in de winkel stond. „Vanaf m'n twaalfde doe ik dit werk al. Als mijn moeder eten kookte, deed ik de winkel en ik hielp zaterdag mee." Aan de prijzen van haar artike len heeft het volgens Bianca niet gelegen. Ze betrekt haar spul len via dezelfde inkooporganisatie als Blokker en Marskramer. „En wat de éne week bij Blokker in de folder stond, was bij mij de andere week in de aanbieding. Boven dien, wij bieden meer service dan in de stad. Het is de vrije keuze om ergens anders te kopen, maar op deze manier verdwijnen er wel steeds meer voorzieningen van het dorp." Bianca vindt dat de gemeente Hulst zich dit ook mag aantrek ken. „Jaren geleden is erover ge sproken Kloosterzande een nieuw dorpscentrum te geven, rondom het Hof te Zandeplein. Winkels die nu erg verspreid over het dorp zijn gevestigd, zouden hier bij ei kaar komen. Er zijn zelfs informa tie-avonden over gehouden. Na dien is er niks meer gebeurd in Kloosterzande." Wat ook niet heeft geholpen, zijn volgens Bianca de oplopende kos ten waarmee zelfstandige winke liers worden geconfronteerd. „Dat wordt veel onderschat, alle wetjes en regeltjes waaraan je moet vol doen en die kosten met zich mee brengen. Zoals de heffing op plas tic tasjes, de rechten die je moet betalen voor muziek in je winkel en voor de buitenverlichting. De vaste kosten zijn gigantisch tegen woordig." Bianca sluit met pijn in het hart haar winkel, in principe als alles De winkel van Weemaes in Kloosterzande van binnen, en bovenin links de l'>«. «v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48