41 binnenland Politicus wordt straatcoach Weinig aandacht voor zelfmoord bij politie TT©@S Misbruikaffaire Heel ging in doofpot 30 man op school voor zedenonderzoek Lustdief steelt laarzen van boer Sytze van der V. weigert toezicht Strengere eisen voor immigranten 'Loverboy' eist vervolging Mosterd Meer bruinvissen aangespoeld DIEDERIK SAMSOM 'We hebben keiharde Marokkanen nodig' Stormen blazen pijlstormvogels naar onze kust PAUL KUSTERS zaterdag 17 september 2011 mmmmmmÊBQÊmmmxsBÊmÊÊÊBSKmmaasmmtmsmmmmasmt ZOETERMEER Het onderzoek van de zedenpolitie naar 'grensoverschrijdend' gedrag van twee medewerkers van een ba sisschool in Zoetermeer, kan nog wel even duren. Omdat kinderen moeten worden gehoord, dient de politie omzichtig te werk gaan. Er zijn dertig politiemedewerkers op de zaak gezet. Twee schoolmede- werkers zijn op non-actief gesteld. GRONINGEN Een melkboer uit Grootegast is ja renlang slachtoffer geweest van een lustdief. De dief pikte tussen 2004 en 2010 gebruikte laarzen uit de melkstal. Dat bleek gisteren tij dens de rechtszaak tegen de 37-jari- ge dief. Hij zei een seksuele kick te krijgen van de geur van gebruikte mannenlaarzen. De dief kreeg een boete opgelegd van 1000 euro. EINDHOVEN De veroordeelde pedoseksueel Syt ze van der V. weigert nog langer het toezicht door de reclassering. Van der V. accepteert het risico dat hij de negen maanden voorwaarde lijke celstraf dan moet uitzitten. Hij wil een oplossing voor zijn si tuatie forceren, zei hij. Sinds zijn vrijlating uit de gevangenis leidt hij een zwervend bestaan. DEN HAAG Vreemdelingen die Nederlander willen worden, moeten aan stren gere eisen voldoen. Ze moeten af stand doen van een andere nationa liteit, genoeg verdienen en geen ge vaar zijn voor de openbare orde. Dat heeft het kabinet besloten. Ook wordt het makkelijker om cri minele vreemdelingen uit te zet ten, ook als ze genaturaliseerd zijn. ARNHEM Manou, de loverboy in de boeken van Maria Mosterd, eiste gisteren bij het gerechtshof in Arnhem dat Mosterd, haar moeder, de uitgever van haar boeken en de man die haar boek wil verfilmen worden vervolgd wegens smaad, laster en belediging. Manou zegt dat hij geen loverboy is en niets te maken heeft met drugs en wapenhandel. RIJSWIJK Op de Nederlandse stranden zijn in augustus veel meer dode bruin vissen aangespoeld dan in dezelfde maand in andere jaren. Zeker 184 bruinvissen spoelden aan, tegen ge middeld 56 in andere jaren. Van de dieren die zijn onderzocht bleken enkele onderhuidse kneuzingen te hebben. Natuurcentrum Ecomare weet niet hoe die zijn ontstaan. PvdA'er Diederik Samsom was het afgelopen jaar naast zijn werk als Tweede Kamer lid parttime straatcoach in Amsterdam. „We bellen nog te weinig bij mensen aan." door Hugo Logtenberg Vanwaar deze bijbaan? „Na de verkiezingen in mei vorig jaar belandden we in de oppositie. De tweede keer sinds ik Kamerlid ben. Dus ik dacht: wat kan ik doen om een betere, allround politicus te worden? Me verdiepen in een groot maatschappelijk probleem dat ik alleen van verhalen ken. Zo kwam ik op de zo veelbesproken straatoverlast door Marokkaanse jongeren." De basis van het succes van Geert Wilders. „Absoluut, en dat fascineert me want veel van hun kiezers stem den vroeger PvdA. Ik kan het we ten want ze melden zich wekelijks in mijn mailbox. Vrijwel altijd komt hun afkeer van de PvdA door de ervaren onveiligheid." Welk nieuw inzicht heeft het werk als straatcoach opgeleverd? „Dat de onveiligheid vaak wordt veroorzaakt door een machtsva cuüm. De ouders van die jongens zijn afwezig, oudere broers geven het verkeerde voorbeeld en de poli tie kan het gedrag dat voorafgaat aan criminaliteit ook niet beteuge len. Dat maakt dat de onmacht om deze jongeren te stoppen, een enorm gat slaat in onze geloof waardigheid. Niet alleen in die van de PvdA, maar van alle partijen." Hoe uit die onmacht zich? „In een vader die ik thuis opzocht met mijn collega Brahim. 'Uw oudste twee kinderen zitten al vast en voor uw derde zoon dreigt hetzelfde. Waarom pakt u hem niet aan?' zeiden wij. 'Ik ben moe van Oussama', zei hij. De man had simpelweg niet meer de energie en het geloof zijn kind bij te kun- nen sturen." War doe je daar tegen? „Hem aanspreken op zijn verant woordelijkheid en eergevoel. Dat klinkt simpel, maar het werkt, ze ker als iemand het doet die zijn taal spreekt en de cultuur begrijpt. Mij zien ze vaak toch als een Ne derlander die ze de les komt lezen. We hebben keiharde Marokkanen nodig, zoals Brahim, die in één oogopslag zien wat voor huishou den het is. Maar we moeten wel eerst met ze in contact komen. We bellen nog te weinig bij mensen aan." Wie is 'we'? „Alle organisaties: welzijn, jeugd zorg, buurtwerk; we coördineren ons suf terwijl het veldwerk faalt op simpele .dingen als het binnen komen bij mensen. Mijn Marok kaanse collega's leerden me dat je twee stappen achteruit moet lo pen als je hebt aangebeld. Dan gaat er een raam open en kijkt ie mand wie er is. Als ze mij zagen, deed ongeveer 10 procent open. Als ze Brahim zagen, was dat ne gentig procent. Daarom is die cul turele component zo belangrijk." den haag - Zelfmoord onder poli tiemensen blijkt in Nederland geen erkend probleem. In tegen stelling tot landen om ons heen is er hier geen beleid voor preventie van zelfmoord binnen de politie. Dat blijkt uit onderzoek dat in op dracht van het ministerie van Vei ligheid en Justitie is gedaan door de Vrije Universiteit Amsterdam. Uit de studie blijkt ook dat er geen beleid is voor de omgang met dit probleem binnen het politieappa raat. Er is onvoldoende informatie over zelfmoord binnen de politie. Daarom is de'werkelijke omvang van het probleem nu moeilijk in beeld te krijgen. Minister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie schrijft vrijdag in een brief aan de TVveede Kamer dat hij maatregelen gaat nemen. „We moeten er alles aan doen om zo min mogelijk (pogingen tot) Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. igelu Ma. t/m vr. om io.oo, 16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur 1^ www.z2.nl zelfdodingen binnen onze organi satie te hebben. Iedere suïcide van een agent die wordt veroorzaakt door een tekortschietende zorg en aandacht in de politieorganisatie, moet voorkomen worden." Uit internationaal onderzoek blijkt dat het aantal zelfdodingen onder politiemensen ongeveer drie keer hoger is dan het gemid delde in een land. Het aantal zelf moorden binnen de Nederlandse politie zou daarmee volgens het onderzoek afgezet tegen de opera tionele sterkte van 49.500 politie mensen naar schatting tussen de 15 en 18 per jaar moeten liggen. Het cijfer uit de politieregistratie komt op ongeveer vijf per jaar. Mede daarom kwalificeren de on derzoekers de registratie van zelf moorden onder politiemensen als niet consequent. Opstelten erkent dat de registratie heel - Jongensinternaat Sint Jo seph in Heel verzweeg jarenlang seksueel misbruik. Toen rector Vic tor Tillemans in 1967 werd veroor deeld voor ontucht, moesten de verplegers die hem hadden aange geven weg en ging de zaak in de doofpot. Tillemans was rector en tevens docent aan de opleiding voor Kinderbescherming in Roer mond. De zaak-Tillemans wordt door jus titie meegenomen in het onder zoek naar 34 raadselachtige sterfge vallen in de jaren '50. De rector kwam in 1954 in dienst, het jaar waarin aan die opvallende reeks sterfgevallen 'een einde kwam. Naar eigen zeggen werd hij naar Heel gehaald omdat iemand 'we gens verdachtmakingen' was ver trokken. Het zwijgen over mis bruik was in de jaren '50 en '60 be leid van de instelling, erkende Til lemans al bij zijn aanhouding in 1965. Het Limburgs Dagblad/Dagblad de Limburger heeft het proces-verbaal ingezien van de verhoren van Tillemans, die in 1980 is gestorven. De rector werd in 1967 in hoger be roep veroordeeld wegens meerde re gevallen van 'ontucht met een aan zijn opleiding toevertrouwde minderjarige'. Hij kreeg vijf maan den cel, waarvan vier voorwaarde lijk. Een gratieverzoek, ingediend om dat Tillemans graag docent Kinder bescherming wilde blijven, werd afgewezen. De veroordeling was bijzonder. Een onderzoek van voormalig procureur-generaal Da to Steenhuis, dat eerder dit jaar openbaar werd, concludeert dat geestelijken maar zelden wegens seksueel misbruik voor de rechter werden gebracht. „te wensen overlaat". Politiebond ACP vindt het teleurstellend dat er kennelijk geen zicht is op dit pro bleem binnen de politie. „Dan kun je er ook geen beleid voor heb ben om het terug te dringen", con cludeert voorzitter Gerrit van de Kamp. „We zijn blij dat de minis ter hier nu mee aan de slag gaat, maar dit serieuze probleem had natuurlijk al in het verleden opge pakt moeten worden." zeist - Najaarsstormen hebben gro te aantallen pijlstormvogels naar de Nederlandse kust geblazen. Ge woonlijk verblijven deze vogels ver weg boven andere zeeën, aldus Vo gelbescherming Nederland. Vogelaars zagen tientallen exempla ren van de bedreigde vale pijlstorm vogel, die broedt op de Balearen. Deze vogel sterft snel uit doordat de dieren verstrikt raken in visha ken op zee en doordat ratten en kat ten broedkolonies uitmoorden. Van de noordse pijlstormvogel zijn voor onze kust recordaantallen ge zien. Dit dier verblijft gewoonlijk voor de Schotse kust. Ook de grau we pijlstormvogel is in grote aantal len gezien. Deze vogel broedt op de Falklandeilanden en trekt in de zo mer langs Nederland naar New foundland. In deze tijd van het jaar zijn ze gewoonlijk niet in de buurt van de Noordzeekust. MILJOENENNOTA HET VOORLEZEN! VAN EEN AU &ASEN EER&ER VOUUEfclS UITÖEUEKTE TROONREDE- NOEMEN WE EEN REPRESENTATIEVE TQQS EN HENK NU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4