21 zeeland Windmolens beveiligen m Porgy en Bess ma PZCI Neeltje Jans net in Top 50 zaterdag KOPERDIEFSTAL In Kats zijn de aardleidingen van twee windmolens gestolen. Exploitanten van windmolens nemen maatregelen om diefstal te voorkomen. Koperdiefstal uit windmolens zaterdag 17 september 2011 door Maikel Harte Porgy en Bess in Terneu- zen is in gevaar! Het colle ge van B&W kent op een subsidieaanvraag van €70.000,- namelijk 'slechts' €20.000 toe. Dat leidt tot veel reac ties, meestal dat van het college verwacht mag worden dat ze vol doende bijdraagt om deze legen darische club in stand te houden. Ik reageer ook zo, omdat ik er ge weldige muziek kan horen, er zelf ooit terecht kon om live een lied je op te nemen waardoor de Lama- ketta's ontstonden en er vervol gens kon repeteren en cd's presen teren. Zonder dat we onbetaalba re apparatuur hoefden aan te schaffen. Zoals ook bijvoorbeeld Jazz-a-delic ooit in Porgy is kun nen beginnen en nu een evene ment in Snowbase is, waar 1200 jongeren op afkomen. Ik, en vele regionale muzikanten met mij, ho pen dat dit allemaal mogelijk blijft Toch lees ik ook reacties dat mensen die van muziek houden maar meer moeten betalen, dat ie dereen de tering naar de nering moet zetten, dat het een gesubsidi eerde kroeg is. Dat laatste is het niet. Het is een podium waar tal van activiteiten worden georgani seerd die nergens anders plaats (kunnen) vinden. En ook Porgy en Bess let op de kleintjes. Het heeft zo'n vijftig jaar bijna zonder subsidie kunnen overleven, maar dat lukt niet meer. Andere podia in Zeeland ontvangen tonnen per jaar aan subsidie, er wordt door Porgy en Bess, juist in deze tijden, veel minder dan anderen ge vraagd. Maar deze subsidie is nu eenmaal nodig om voor muziek liefhebbers en makers een betaal baar concert en podium te behou den. Zoals de gemeente geld steekt in openluchtzwembaden voor zwemliefhebbers, zoals de gemeente geld steekt in voetbal velden voor voetballiefhebbers en zoals de gemeente geld steekt in een streekmuseum voor liefheb bers van deze streek. Voor deze liefhebberijen heb ik, zelfs in deze tijden, bedragen voorbij zien en horen komen die voor de gemeen te dik in de miljoenen lopen. IS voor muziekliefhebbers én ma kers dan, zelfs in deze tijden, €70.000,- te veel? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder en René Schrier De monteur van het beveiligingsbedrijf is bezig met de aanleg van een alarminstal latie. Ver boven zijn hoofd suizen de wieken van de windmolen voorbij. Deze doet het nog. De andere twee molens bij Kats staan stil: in de nacht van woensdag op donderdag hebben koperdieven de aardleidingen ge stolen: twee keer honderdzeventig meter. En dat was niet de eerste keer. Op 25 juli haalden dieven de aardlei dingen van alle drie de molens leeg. „Het komt steeds vaker voor", zegt Niek Tramper van Zeeuwind, de coöperatie voor windenergie die samen met Kam- perwind eigenaar is van de mo lens bij Kats. Koperdieven hebben het gemunt op windmolens. En op leidingen langs het spoor; laatst zelfs op de leidingen in de koelin stallatie van een supermarkt in Vlissingen. In de nog draaiende molen gaan twee groen-gele leidingen om hoog, 85 meter richting turbine. Wie ze wil stelen moet naar bo ven. Niet zonder risico, zegt Piet van Schaik van Kamperwind. „Eén misstap en je ligt beneden." En wat het oplevert? Een euro of vijf per kilo; de koperoogst van een windmolen kan niet meer dan een paar honderd euro zijn. Exploitanten en eigenaren van Zeeuwse windmolens hebben on langs overlegd over maatregelen die koperdieven moet afschrikken, zegt Muriel van Hulst van E-Con- nection. Windmolens van dat be drijf aan de Jacobahaven in Kam perland zijn afgelopen zomer ook al van de aardleidingen ontdaan. „Windmolens zijn lastig te beveili gen", zegt ze. Dat blijkt: vorige week zijn molens in Hoofdplaat door dieven bezocht, in Stavenisse is een molen gestript, weten Tram per en Van Schaik. En op Neeltje Jans ook. Windmolens staan bijna per defi nitie afgelegen: in een polder, aan de dijk of op de stormvloedkering. Er komen weinig mensen voorbij en ze hebben geen inkijk, zodat de schaarse voorbijgangers ook niet zien dat er dieven bezig zijn. Eige naren merken pas wat van de dief stal als ze komen kijken. In Kats waren deze week toevallig net on derhoudsmonteurs aan het werk. De gewone elektriciteitsleidingen naast de aardleidingen laten de die ven met rust: dat zijn kabels waar twaalfduizend volt stroom op staat. Die kun je niet doorknippen zonder zwaar gewond te raken. Bo vendien: als de spanning van de windmolen wegvalt, wordt dat op gemerkt. „Dieven willen de molen niet stilzetten, want dat valt op", zegt Niek Tramper. Monteurs van leverancier Vestas zijn in één van de andere twee mo lens bezig met het aanbrengen van een nieuwe kabel: dat is een halve dag werk per windmolen. De ex ploitanten zijn verzekerd voor de schade. „Maar we hebben ook ei gen risico", zegt Tramper. „En pro ductieverlies." De windbedrijven waren al van plan de molens te be veiligen. Daar is haast achter gezet na de meest recente koperdiefstal in Kat?. COLOFON^; PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV: Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van üw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. neeltje jans - Zeeland speelt slechts een bescheiden rol als het gaat om de drukst bezochte dagat tracties in Nederland. Alleen Delta park Neeltje Jans heeft nog net een plaatsje weten te veroveren in de Top 50 van best bezochte Ne derlandse dagattracties. Het Zeeuwse park kwam op de 47-ste plaats terecht. Dat blijkt uit een overzicht dat het Nederlands Bu reau voor Toerisme en Congressen bekend heeft gemaakt. Koploper is de Efteling, die met kop en schou ders boven de nummers 2, 3 en 4 uitsteekt. Dat zijn respectievelijk Diergaarde Blijdorp, Burgers Zoo en Attractiepark Slagharen. Het gaat om een overzicht van 2010. Bij Deltapark Neeltje Jans kwa men 304.000 bezoekers. Bij de Ef teling meer dan 10 keer zo veel; 3.900.000 bezoekers. Deltapark Neeltje Jans moet ook attracties als Familiepark Drievliet, het Ir. Ot- tenbad, Sexmuseum Amsterdam en de Amsterdamse Waterleiding duinen boven zich dulden. Filmfestival op pzc.nl Op www.pzc.nl/fbts een weblog met al het nieuws, foto's en achter gronden over Film by the Sea STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zét uw foto in een album op www.pzc.nl/foto lampje voor vliegverkeer tandwielkast hoofdas schijfrem. Dieven hebben hun slag geslagen m twee windmo lens bij Kats. Het was ze te doen om het koper in de aardkabels. generator produceert windvaan oliekoefer servicetakèt - krui-aandojving roteert gondel - stroomkabel Onfwikkebng kopeirprsjs sinds 2007 ^/kg V Dieven hebben de deur geforceerd, zijn naar boven geklommen en hebben de kabel afgeknipt. Via transformator 9-7 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2