Film Jim Loach ontroert jury riUn«sv<* cultuur 117 'Na afloop kan ik geen soep meer zien' agenda Videoreportages en meer over Film by the Sea Kijk op www.pzc.nl/fbts zaterdag 17 september 2011 ■HBaflHHMMHMHHMNi FILM BY THE SEA Oranges and Sunshine wint award, publieksprijs voor The Help Leo Hannewijk (I) overhandigt de Lifetime Achievement Award aan Terence Davies. foto's Lex de Meester Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 17 SEPTEMBER Brouwershaven Vertoning stomme film Modern Times (Charlie Chaplin) met orgelimprovisaties. Grote of Sint Nicolaaskerk, 20.15 uur. Burgh-Haamstede Wandeltocht DFS (5/8/15/20/30 km). Kantine, Leliëndaleweg, vanaf 8.30 uur Domburg Surfdag voor jongeren (12+). Surfschool, Noordduinestrand, 13-17 uur. Kapelle Jaarlijkse Oude Rassenmiddag. Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur Middelburg Middelburg Modelbouwstad (ook zo.) De Kruitmolen, 10.00-17.30 uur. Oldtimerdag. Markt, 10.00-16.00 uur. Oostkapelle Zeeuwse Nazomer Fair (ook zo.). Buitenplaats Ipenoord, 10.00-18.00 uur Vlissingen Open dag Handboogschietvereniging. Baskenburgplein 10,12.00 uur. Westenschouwen Excursie Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Start parkeerterrein Kampweg, 10.00 uur Zonnemaire Eerste motortoertocht Bommenede. Start eetcafé Bommenede, 9.30 uur ZONDAG 18 SEPTEMBER Goes Poëtisch-muzikale verhalen bij Bijbel. Grote Kerk, 17.00 uur Vlissingen Strandcross. Badstrand Boulevard, vanaf 10.00 uur PODIUM ZATERDAG 17 SEPTEMBER Domburg e.o. Jazz by the Sea. Diverse locaties, 11.00 uur Groede Adrie Oosterling: 'Oop' is net as hos'. De Twee Duiven, 21.00 uur Kamperland MrBoogieWoogie treedt op. Café Havenzicht, 21.00 uur Middelburg Zweedse eenmansband Library Tapes. De Drvkkery, 15.00 uur Concert Kensington. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Concert Dan Baker The Breakdown. De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen 12,5 years Musketeer of Death Fest. De Pit, 14.00 uur Vlissingen e Monkey, ska/reggae-band. De Piek, 21.30 uur Zierikzee 0 Opvoering 'De Vrouwe van de Toren'. Plein Nieuwe Kerk, 21.00 uur ZONDAG 18 SEPTEMBER Brouwershaven 0 Concert accordeonorkest Concertina. Grote of Sint Nicolaaskerk, 14.00 uur. Domburg e.o. 0 Jazz by the Sea. Diverse locaties, 11.00 uur Goes 0 Concert Muziekvereniging Euphonia. Manhuistuin, 12.00 uur 0 De Mannen van Papier treden op. De Koperen Tuin, 14.00 uur 0 Muis en Leeuw. Benefietvoorstelling. Theater de Mythe, 14.00 uur Middelburg 0 Debussy Piano Marathon. Zeeuwse Concertzaal, 15.30 uur 0 Concert Mu Bubba Mi. De Spot, 20.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland 0 Optreden cabaretier Lebbis. De Wegwijzer, 21.00 uur Vlissingen 0 Jazzkerkdienst ikv Jazz by the Sea. Sint Jacobskerk, 12.00 uur 0 Karma to Burn, stonermetal band. De Piek, 19.30 uur. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Oranges and Sunshine heeft de juryprijs van Film by the Sea gewonnen. Regisseur Jim Loach was gisteravond aanwezig om de Dioraphte Film- Litera tuur Award in ontvangst te ne men. Oranges and Sunshine vertelt het verhaal van Margaret Humphreys. ,Zij ontdekte in de jaren tachtig dat vele duizenden arme Britse kinde ren na de Tweede Wereldoorlog ge dwongen naar het buitenland wer den gebracht. „Een film met een bijzonder onderwerp, maar toch ook verwant aan een zaak waar ook wij - in ons land - nog steeds meer over horen: het misbruiken van kinderen", zei juryvoorzitter Rinus Ferdinandusse, die Oranges and Sunshine als 'overrompelend' f, u «arsröS omschreef „Op verrassende wijze verteld. Een zoektocht van een sterke vrouw, mooi gespeeld door Emily Watson. Uitgebalanceerde, lichte dramaturgie. Een soms zeer ontroerende film, waarbij de came ra prima afstand houdt." Loach, zoon van de vermaarde re gisseur Ken Loach, zei overdon derd te zijn door de toekenning van de award. „Dit is een heel gro te eer, maar ik beschouw de prijs vooral als een eerbetoon aan de vrouw die me heeft geïnspireerd tot het maken van de film: Marga ret Humphreys." Het publiek beoordeelde dit jaar voor het eerst dezelfde twaalf films als de jury. The Help van Tate Taylor heeft de hoogste waarde ring (4,61, op een maximum van 5) gekregen en werd daarom be kroond met de CPNB Film- en Li teratuurpublieksprijs. Donderdagavond al maakte de jon- gerenjury haar keuze uit de twaalf genomineerde films bekend. De MovieSquad By the Sea Award ging naar La piel que habito van Pe dro Almodóvar. Terence Davies was naar Vlissin gen gekomen om de Lifetime Achievement Award in ontvangst te nemen, de oeuvreprijs van het festival. De Engelsman heeft naam Dagelijks geven bezoekers van Film by the Sea hun mening over films die ze hebben gezien. Vandaag: Joana Visser-de Wit. Met 47 films op haar lijst mag Joana Visser-de Wit uit Vlissingen met recht een 'veelkijker' worden genoemd. Met een precisie waar de NS wel licht jaloers op zou zijn, heeft zij een spoorboekje opgesteld zodat zij 6 a 7 films per dag kan zien. „Zondag was er een overlapping van één minuut tussen Restless in zaal 3 en Prinsessa in zaal 5. Omdat de mensen van de organisatie heel vriendelijk zijn, mocht ik even bin nendoor naar de volgende zaal en zo kon ik het net halen." gemaakt als scenarioschrijver, film regisseur, schrijver én acteur, maar Film by the Sea eerde hem in het bijzonder als regisseur, van films zoals Distant voices, still lives, The long day closes en The house of mirth. Visser woont sinds 2004 in Vlissin gen. „Leuk zo'n filmfestival in de stad", dacht ze het eerste jaar en bezocht toen één film per dag. „Dat ga ik volgend jaar anders doen", nam ze zich voor en werd ze de veelkijker die ze nu al acht jaar is. Met een thermoskan met soep met veel groenten (voor de vi taminen) in haar tas, want tijd om tussendoor rustig te eten is er niet. Festivaldirecteur Leo Hannewijk prees vooral de persoonlijke lading van Davies' werk. „Zijn films be reikten het hoogste wat een film kan bereiken: de beelden werden door de kijker voor altijd opgesla gen. We herkenden gebeurtenis- „Na afloop van het festival kan ik dan ook geen soep meer zien", zegt Visser. Bovenaan haar lijst prijkt de film Ben X in het thema Do you mind „Het is een zwaar gegeven maar zo ontroerend mooi gebracht. Ik ben zelf werkzaam geweest in de psy chiatrie, dus ik ben heel blij met dit thema." Malavoglia bungelt on der aan de filmladder, maar krijgt van haar veel waardering. „Het is een remake van Terra Trema van Visconti. Daar was ik benieuwd naar en ik vind de wanhoop van een vissers&milie nu ook zo mooi verbeeld." Aanraders van haar kant zijn ook: Almanya - 'een posi tieve film over een Turkse immi grantenfamilie' - en verder Ou va sen en voorvallen die we niet had den meegemaakt en betrokken dat op onszelf Zijn films werden onze films. Dat is wat filmmakers wil len: het doorgeven van persoonlij ke ervaringen tot naar een univer seel niveau." De beminnelijke Davies hield een poëtisch - bijna op fluistertoon uit gesproken - dankwoord, waarin hij vooral de kracht van film me moreerde. „Vroeger ging ik elke avond naar de film en ik heb nooit kunnen vermoeden dat ik ooit zelf films zou maken." Al jong werd hij gegrepen door de magie van ci nema, die de kijker 'in die donkere zaal' twee uur lang in een com pleet andere wereld kan trekken die als waar wordt ervaren. „Ik Kan u niet zeggen hoe vereerd ik ben met deze prijs en hoezeer ik van mening ben dat ik deze niet verdien. Alles wat ik gedaan heb is proberen de waarheid te vertellen. Waar je ook vandaan komt en hoe veel prijzen je ook mag winnen, het allerbelangrijkste is dat je daar in het donker zit en de magie ge looft." Joana Visser-de Wit la Nuit en - voor wie van het Hol- lywoodgenre houdt: The Help. Ze betreurt het dat de klassieker Baby doll van Tenessee Williams niet vertoond kon worden. Waren er ook tegenvallers? „Ja, van Above us only sky had ik meer verwacht." Juryprijs-winnaar Jim Loach (r), met juryvoorzitter Rinus Ferdinandusse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17