Boerenbedrijf nog steeds in trek bog 35 Het vastgoed op het Nederlandse platteland blijft een moeilijke markt. Kopers voor agrarisch en lan delijk vastgoed gedragen zich afwachtend en banken zijn erg kritisch als het om de financiering gaat. Alleen in Zeeland is de markt nog redelijk, omdat daar een drang naar schaalvergroting is onder akkerbouwers met meer dan 125 hectare land. Alleen in Zeeland is er nog een redelijke vraag naar agrarisch onroerend goed. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Het zijn de con clusies die NVM Agrarisch Lande lijk Vastgoed trekt in haar halfjaarbe richt. NVM verwacht dat ook de ko mende maanden de agrarische vast goedmarkt niet aantrekt. In de akker bouw en de melkveehouderij gaan de aan- en verkopen nog redelijk, stelt NVM. "De situatie is vooral in de in tensieve veehouderij en glastuinbouw zorgelijk", stelt een NVM-woord- voerder. "Er is weinig vraag naar var kens- en pluimveebedrijven." Goed lopende bedrijven met een gunstige ligging worden nog wel vlot en voor een goede prijs verkocht, blijkt uit de cijfers. Maar die markt is volgens NVM klein en kopers zijn kritisch. In de akkerbouw loopt de aan- en ver koop van bedrijven aardig door. "Ak kerbouwers willen extra grond en dur ven door goede opbrengsten ook te investeren. Er staan eind juni van dit jaar een vergelijkbaar aantal bedrijven te koop als eind 2010, terwijl het aan tal verkochte bedrijven vooralsnog licht achter blijft met vorig jaar. De gemiddelde verkoopprijs ligt op het zelfde niveau als in 2010. Verkopers moeten wel langer wachten op een bod. Dat is overigens in alle sectoren het geval." Opkopen Omdat Zeeland vooral akkerbouwbe drijven heeft en in vergelijking met andere landelijke regio's in bijvoor beeld Brabant weinig intensieve vee teelt en pluimeebedrijven heeft, gaat het in Zeeland nog best goed met de agrarische vastgoedmarkt. Bovendien constateert NVM dat vooral in Zee land grote boerenbedrijven andere be drijven opkopen. "Er is een tendens van schaalvergroting en specialisering van agrarischeJaedrijven daar." Bedrij ven die gekocht worden, zijn volgens NVM grote bedrijven en zijn ook groter dan gemiddeld landelijk in de verkoop staat. "Kopers blijven voort durend uitbreiden om rendabel te blij ven." Het aantal melkveehouderijen dat in Nederland te koop staat, is in de eer ste helft van dit jaar verder toegeno men. Sinds eind 2009 is het aanbod zelfs bijna verdrievoudigd. Vooral melkveehouderijen met de juiste prijs- kwaliteitsverhouding vinden nog aftrek, de rest blijft lang te koop staan. De verkoop van woonboerderij en blijft, ook in Zeeland, nog wel re delijk op peil. Pluimvee De klappen vallen vooral in de pluim vee- en varkenssector. Steeds meer boeren in de sectoren geven er de brui aan. NVM wijt dat onder meer aan steedsj>trenger wordende milieuei- sen. "Daardoor is het aanbod van vooral kleinschalige varkensbedrijven in de eerste helft van dit jaar toegeno men. Er worden weinig varkensbedrij ven verkocht. De waarde van bedrij ven die niet aan de laatste milieueisen voldoen, is beduidend minder dan de bedrijven die wel aan die eisen vol doen. Maar over het algemeen heerst het beeld dat de waarde van varkens houderijen daalt. Naar de kleinere var kenshouderijen is helemaal weinig vraag." Er zijn veel stoppers in deze sector en de verwachting is dat deze trend doorzet. Voor pluimveehoude rijen gaat min of meer hetzelfde ver haal op, stelt NVM. Doordat gemeen ten geen of beperkt beleid hebben voor het slopen van stallen en het el ders een woonkavel beschikbaar stel len (de zogenaamde ruim- te-voor-ruimte regeling), verwacht NVM dat er voorlopig geen oplos sing komt voor onverkoopbare agrari sche bedrijven. "Dit wordt nog eens extra versterkt door stevige bezuini gingen bij de overheid." In de glastuinbouw is het rustig: ko pers wachten af. Het eerste halfjaar werd maar een beperkt aantal glastuin bouwbedrijven verkocht, blijkt uit cij fers van NVM. "Mooie courante be drijven op een goede locatie zakken weinig in prijs. Voor de overige be drijven op de markt heerst angst voor prijsdaling." Oorzaken zijn volgens de NVM^makelaars de moeizame fi nancieringsmogelijkheden, lage op- brengstprijzen voor een groot deel van de producten en het ontbreken van vertrouwen op verbetering. "Het aantal transacties is gering en daarvan zijn een deel gedwongen verkopen. Daarmee is de situatie in de sector zor gelijk. We pleiten er dan ook voor de ruimte-voor-ruimte regeling om sane ring van glastuinbouwbedrijven in de Foto: Denvon Media buitengebieden mogelijk te maken", aldus de woordvoerder. Grond Losse grond lijkt nog wel een stabiele markt te zijn en zal dat naar verwach ting ook blijven. "Landelijk is er een toename van agrarische vraag naar los se percelen. De gronden blijven goed aan de prijs. Ongunstig liggende per celen en gronden van mindere kwali teit zijn moeilijker te verkopen." De grote vraag naar percelen komt voor al vanuit melkveehouders en in het zuiden van het land van boomkwe kers en particuliere beleggers. "Pro jectontwikkelaars zijn steeds minder actief op de grondmarkt. Daardoor be palen de boeren de vraag naar agrari sche grond en is de grondprijs licht stijgend." Voor de komende periode verwachten de makelaars dat de grondprijs gelijk blijft of iets oploopt. .-Cv is de situatie wel in de veehoude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 171