n zorg sleven Eerste lichting engineering HZ Bedrijfsfeest «arbeid 28 door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - "Aanleiding tot het CURA-B project is de toenemen de vergrijzing in Zeeland. In 2025 zal meer dan een kwart van de inwoners 65 jaar of ouder zijn, een bevolkings groep dus die een groeiende zorgbe hoefte heeft. Daar tegenover staat de verwachte krimp in de bevolkingsaan was, waardoor niet voldoende men sen in de zorg werkzaam zullen zijn om aan deze groeiende zorgvraag te kunnen voldoen. Het aantal vacatures in Zeeland is nu al hoger dan in de rest van Nederland. Er moet dus iets gebeuren om de kwaliteit van de zorg te garanderen met minder capaciteit. Het regionale bedrijfsleven zou daar bij op verschillende manieren kunnen helpen", licht Arend Roos toe. "Uit gesprekken met de partners in Engeland, België en Frankrijk bleek, dat zij met dezelfde problemen te ma ken hebben. Samenwerking zou de mogelijkheid bieden, via het INTER- REG IVA twee zeeën programma een financiering te verkrijgen om het project uit te werken. Die is dus toe gezegd, waarna wij per 1 januari kon den starten met het project CU RA-B. Hoewel het project wordt uitgevoerd met de andere deelnemers, is de inte resse in eerste instantie gericht op acti viteiten in de eigen regio. Voor Zee land zou dat moeten resulteren in een vergroting van de economische bedrij vigheid, een verbetering van de kwali teit van de zorg en vergroting van de efficiency in de gezondheidszorg. Maar wij hopen ook met CURA-B interregionale handel en kennisuitwis seling tussen de vier deelnemende re gio's op gang te brengen. Het project kan alleen maar succesvol zijn als Impuls Zeeland het uitvoert met partners die afkomstig zijn vanuit de vier pijlers: MKB, zorg, patiënt en kennis. Op die manier verkrijgen wij een breed draagvlak en inhoudelijke input vanuit de verschillende invals hoeken. Wij vertrouwen erop dat CURA-B op die manier innovaties binnen de zorg kan aanjagen en het voor de Zeeuwse ondernemers moge lijk zal maken, hun (nieuw te ontwik kelen) product of dienst aan te bieden en te testen in de zorg. Een verlaging van de drempel daarvan kan resulte ren in een versterking van de zorgeco- nomie in Zeeland. Het CURA-B project richt zich daar bij op twee gebieden: 'zorg op af stand' en 'kwaliteit van leven voor ouderen'. Door zorg op afstand te ver lenen kan bijvoorbeeld enorm veel be spaard worden op de reistijd van de zorgverlener. De supermarkteigenaar die ouderen vervoert om hen zelf boodschappen in zijn zaak te laten doen, zal daarmee een impuls geven aan de kwaliteit van het leven van die ouderen. En zo zijn er legio andere voorbeelden te bedenken." Gefaseerde uitvoering Voor de realisatie van CURA-B is ge kozen voor een uitvoering in drie fa sen. In de eerste fase, die momenteel loopt, wordt de context van de Ne derlandse zorg in kaart gebracht. Het resultaat hiervan is een voor Neder land uniek 'Handboek van de Zorg'. Dat zal ondernemers die in de zorg willen opereren, informatie verschaf fen over onder meer de wijze waarop de zorg is georganiseerd, waar de fi nanciering vandaan komt en met wel ke wettelijke eisen en wensen reke ning moet worden gehouden. Arend Roos: "In deze eerste fase ver zamelen en analyseren wij ook leer punten uit reeds lopende projecten en initiatieven. Daaruit leren wij bij voorbeeld, waarom die succesvol zijn, of juist niet. Hoewel deze fase nog zal doorlopen tot in het najaar, zijn wij inmiddels ge start met de voorbereiding van de tweede fase, die wij 'bruggen bou wen' noemen. In die fase gaan wij de verzamelde informatie aan de hand van interviews delen met alle betrok kenen, zoals ondernemers, zorginstel lingen, patiënten/cliënten, zorgverze keraars en banken. Nu al hebben wij daarop vanuit diverse hoeken enthou siaste reacties mogen ontvangen. In deze tweede fase zullen wij ook par tijen bij elkaar brengen, die samen een nieuw idee binnen 'zorg op af stand' en 'kwaliteit van leven voor ouderen' willen uitwerken en uittes ten. Deze fase zal naar verwachting begin 2012 worden afgesloten met een 'call for solutions'. Binnen deze vraag naar oplossingen zullen wij pro jecten selecteren die in Zeeland, maar wellicht ook in andere regio's getest kunnen worden. Fase 3, ten slotte, is de testfase. Die zal begin 2012 starten en lopen tot be gin 2013. Daarin worden de ideeën richting de praktijk gebracht en ge test. In het gehele project zullen wij samen oplopen met Syntens, die door middel van hun project Zorgrijk Zee land het regionale MKB bij de zorg wil betrekken. Aan het eind van CURA-B hopen wij succesvolle projecten (interregio naal) getest te hebben, die vervolgens op grotere schaal geïmplementeerd kunnen worden en de economische bedrijvigheid van Zeeland vergroten, de zorg verbeteren en het welzijn van de Zeeuwen vergroten! CURA-B is voor alle Zeeuwen. Mocht u een project/initiatief heb ben dat binnen het project past, aarzel dan niet contact met mij op te nemen via arendroos@impulszeeland.nl." Een groep van 41 studenten start maandag 5 september met de nieuwe studie Enginee ring, Design Innovation*. De studenten volgen de gehele week een gevarieerd programma met een innovatieve ontwerpop dracht voor "een BBQ" als rode draad. Engineering, Design In novation is een zogenaamde snij vlakopleiding en is onderdeel van het technische opleidingen pak ket van Hogeschool Zeeland. VLISSINGEN- De projectweek start maandag met een persconferentie. Al le studenten krijgen op dat moment de rol van journalist en mogen het do cententeam ondervragen, zodat zij de docenten beter leren kennen. "Dezelf- de dag krijgen zij een ontwerpop dracht voor "een innovatief apparaat waarmee je buiten vlees kan berei den". Hier- wordt de hele week aan gewerkt, eerst individueel en later in teams. Als toekomstig ingenieur moeten ze al hun creativiteit en technische in zichten gebruiken om een goed ont werp te maken," vertelt Peter van Gelderen, projectleider. "In de loop van de week volgen ze onder meer workshops creativiteitstechnieken en tekenen in de ontwerpstudio en bou wen ze een prototype, in de werk plaats. Op vrijdag wordt de week afge sloten op het strand, waar "de BBQ's" werkelijk gebruikt zullen worden. De opdracht is een eerste kennisma king met deze ontwerpopleiding, die thema's gaat behandelen die aanslui ten bij de belevingswereld van de stu denten, maar natuurlijk ook bij de HZ en de regio." Creatieve studie "Engineering, Design Innovation is een ontwerpopleiding die een grote groep scholieren zal uitdagen een creatieve, technische studie te gaan volgen." Zo omschrijft Peter van Gel deren de nieuwe studie in een notend op. "ED&I focust zich onder meer op mensen die technisch georiënteerd zijn en het leuk en uitdagend vinden om producten voor mensen te ont werpen. Dat maakt de opleiding voor een breed publiek toegankelijk. Ook de uitstroomkant gaat veranderen. Af studeerders worden bijvoorbeeld pro ductontwikkelaar, ontwerper of engi neer." Op 1 januari 2011 is het door de EU gefinancierde INTERREG project CURA-B gestart. Dit pro ject richt zich op het versterken van de zorgeconomie in Zeeland. Samen met drie andere regio's in Europa: Suffolk in Engeland, West-Vlaanderen in België en Nord-Pas de Calais in Frankrijk. N.V. Economische Impuls Zee land is penvoerder van CURA-B. Arend Roos is projectmanager van het internationale consor tium. Ai-end Roos: 'Aantal vacatures in Zeeland hoger dan in de rest van het land." Vlissingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel. (0118) 553003 infoé'huysterschelde.nt www.huysterschelde.nl PARTYRESTA URAWT-HOTEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 164