'Je uitstraling wordt er beter van' «werk 26 Vlnr: Jolande de Ilamer, Marij Claerhout en Gabrielle Bertels. In navolging van andere re gio's in het land, startte eind maart van dit jaar ook in Goes het project Werk voor Elkaar. Vij fenveertigplussers zonder vast, be taald werk kwamen een half jaar bijeen met als doel een evene ment te organiseren voor regiona le werkgevers. De bijeenkomsten werden ook gebruikt om te wer ken aan ieder persoonlijke ont wikkeling, ervaringen uit te wisse len, elkaar feedback te geven en van eikaars netwerk te profiteren. door Ad van Bladel GOES - Het uiteindelijke doel van de bijeenkomsten van de stichting Werk voor Elkaar: weer actief wor den op de arbeidsmarkt. Van de 31 mensen die aan het project deelnamen, zijn er elf inmiddels uitge stroomd uitgestroomd naar vast of tij delijk werk of een opgezet eigen be drijf. Op 19 oktober houdt de reste rende groep een evenement voor Zeeuwse werkgevers met als centrale vraag: Generatiemanagement in uw organisatie; roeit u of boeit u? De On dernemer sprak met drie deelnemen de projectuitvoerders: Gabrielle Ber tels, Jolanda de Hamer en Marij Claer hout. De Nederlandse arbeidsmarkt is aan verandering onderhevig waarbij de leeftijdsopbouw van de werkende be volking sterk verandert. In Zeeland is de situatie zelfs eigenlijk nog prangen- der omdat de uitstroom van werken den toeneemt vanwege de vergrijzing in de provincie. Marij Claerhout: 'De situatie in Zee land is eigenlijk nog moeilijker dan in andere regio's waar de projecten Werk voor Elkaar hebben gedraaid. De bevolkingsopbouw in Zeeland is anders, Zeeuws. Vlaanderen is zelfs een krimpregio. Zeeland ontvolkt on der meer omdat we hier tot voor kort geen Hogescholen hadden. Daardoor gingen jongeren na hun middelbare school elders studeren en er zijn er niet veel teruggekeerd. Er zijn maar weinig mensen die zich in Zeeland willen vestigen, ja, pensionado's, maar die werken dus niet meer. Een en ander heeft tot gevolg dat er in de nabije toekomst meer arbeidskrachten nodig zijn. Het zou zonde zijn als werkgevers de ervaringen van wat oudere mensen die willen werken, niet zouden gebruiken.' Het thema Roeit u of boeit u, wil in die zin werkgevers bewust maken van het feit dat wat rijpere werknemers wel degelijk iets in hun mars hebben. De deelnemers van Werk voor Elkaar laten dat onder meer zien door het or ganiseren en presenteren van het ge noemde evenement van 19 oktober (zie kader). Hobbelig Het project Werk voor Elkaar kende in Zeeland een wat hobbelig traject. Jolanda de Hamer: 'Er waren nogal wat projectuitvoerders, .Hbo'ers van 50-plus, die gedurende het project uit stroomden naar werk. Dat gaf onrust binnen de groep en het groepseven- wicht werd erdoor verstoord In totaal zijn er in Zeeland tien projectleiders geweest, waarvan wij drieën nog over zijn. Op een bepaald moment hebben we ook gezegd dat we geen nieuwe projectuitvoerders meer wilden, juist vanwege het steeds opnieuw moeten beginnen. Op dat punt was er veel in formatieachterstand. We zien natuur lijk dat het inherent is aan het project dat mensen uitstromen, maar bij ons waren het er gewoon te veel. Daarom vind ik het toch heel goed dat we met zijn aljen zo ver zijn gekomen en dat er een evenement staat dat klinkt als een klok.' Het succes van het project Werk voor Elkaar is gestoeld op een aantal basispunten. Gabrielle Bertels: 'Deelnemers wordt gevraagd zich open te stellen voor de mening van anderen. Op die manier leer je van elkaar. Feedback geven is verschrikkelijk belangrijk omdat je op die manier van anderen hoort hoe je overkomt. Na een gesprek kijken mensen soms toch anders tegen zich zelf aan. Daarnaast maken we gebruik van eikaars netwerk en van de ervarin gen die we allemaal persoonlijk heb ben. De een kan dit goed, de ander dat; daar help je elkaar mee en zo kom je verder. We hebben een aantal maanden echt behoorlijk intensief met elkaar gewerkt en heel erg veel tijd in onszelf en de anderen gesto ken. En ik merk het zelf hoor: je uit straling wordt anders.beter!' Problemen versus kansen De problemen die in Zeeland de ko mende tijd gaan spelen op het gebied van arbeidsparticipatie zijn - aldus de projectuitvoerders - deels te wijten aan werkgevers zelf Marij Claerhout: 'Zeeland hééft al betrekkelijk weinig bedrijven, en al helemaal weinig gro te ondernemingen. Bovendien heb ben ondernemers redelijk vaak de blik teveel op buiten gericht. Een be drijf moet klanten hebben, er moeten diensten worden verricht. Allemaal lo gisch maar het is af en toe ook heel erg belangrijk om de blik eens naar binnen te richten. Introspectie van je eigen organisatie waarbij je soms zult zien datje in de toekomst meer werk nemers nodig hebt dan er in de pro vincie zijn. Op dat vlak wreekt de ex centrische ligging van Zeeland zich nog extra. Delen van Zeeuws Vlaan deren zijn met het openbaar vervoer bijvoorbeeld slechts moeizaam te be reiken. Bovendien richt een deel van de bevolking daar zich toch voorna melijk op België. Dat biedt natuurlijk ook een enorme uitdaging. Voor bei de partijen wel te verstaan want pro blemen bieden anderzijds vrijwel al tijd kansen.' Geslaagd Gabriëlle Bertels: 'Wat hier tot stand komt en is gekomen, is echt van groot belang voor zowel werkgevers als voor onszelf. We zijn echt enorm blij met de sprekers die hebben toege zegd een verhaal te komen houden. Leen van Leersum bijvoorbeeld, be stuursvoorzitter van Emergis, een van de grotere werkgevers van Zeeland én voorzitter BZW, regio Midden- en Noord Zeeland, heeft een geweldi ge kijk op het onderwerp generatie management. Hij gaat het hebben over: een krappe arbeidsmarkt, een lust of een last? Ik denk dat zijn konpst al behoorlijk wat werkgevers zal trekken. Daarnaast komt Raymon Geurts van Berckeley Square met een lezing over de stelling: Innovatie kracht van generaties leidt tot vitale organisaties. Om het niet alleen maar theoretische te maken geeft Jacqueli ne de Nood-Paree van AORTA een workshop met de prikkelende titel: Als je blijft denken watje dacht...' Jolanda de Hamer: De ondertitel van het evenement: Roeit u of boeit u, is overigens in de loop der tijd al brain stormend ontstaan. Roei je als werk gever met de riemen die je hebt. Roei je tegen de stroom in of juist mee? Bovendien is de vraag voor werkgevers interessant; ben je boeiend genoeg voor werknemers waarbij met boeien hier ook nog eens een verbindend element wordt be doeld. Het verbinden van jong en oud in dezen dus.' Marij Claerhout over het slagen van dit project. 'Stel nou, dat in het al- ler-slechtst denkbare scenario er heel weinig of geen werkgevers naar het georganiseerde evenement komen, dan zou ik dat echt een zwaai; gemiste kans vinden voor ondernemers. De sprekers zijn buitengewoon interes sant, het is gratis en het vergt dus al leen wat tijd. Bovendien is er na af loop van de bijeenkomst een netwerk borrel waarbij je andere werkgevers - en ons! - kunt spreken.' Waarvan akte. Bijeenkomst Op woensdag 19 oktober wordt in De Goederenloods (terrein van de Stoomtrein) aan de Stephensonsweg 9 in Goes een werkgeversbijeenkomst over generatiemanagement ge houden, die is georganiseerd door de deelnemers aan Werk voor Elkaar Goes. Zij geven hiermee hun. figuurlijke visite kaartje af voor hun bijdrage ge durende het traject Werk voor Elkaar. De bijeenkomst begint om 15.30 en duurt tot 18.30 uur. Sprekers zijn Leen van Leer sum, Raymon Geurts en Jac queline de Nood-Paree houdt een workshop waarna er moge lijkheid wordt geboden tot een plenaire discussie. Vanaf 17.30 uur wordt er infor meel geborreld en genetwerkt. Werkgevers die geen uitnodi ging hebben gekregen en deze- bijeenkomst toch willen bezoe ken kunnen contact opnemen via wve-goes@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 162