Geen beperking, maar kansen werk J. Louws Zn Las/constructie Reander is gespecialiseerd in het werken met mensen met een grotere afstand tot de ar beidsmarkt. Vaak zijn deze men sen na het (speciaal) voortgezet onderwijs niet in staat om zelf standig passend werk te vinden en te behouden en hebben ze een door UWV vastgestelde structure le, functionele beperking (SFB). Vaak behoren ze tot de Wa- jong-doelgroep. door Henk van de Voorde SINT JANSTEEN - „Vanuit het UWV zijn er middelen om mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt te ondersteunen op weg naar en behoud van werk. Bijna altijd gaat het om ge motiveerde werknemers met moge lijkheden die, mits goed begeleid, in staat zijn om een prima prestatie neer te zetten op passend werk. Hun ar beidsproductiviteit is vaak opvallend goed. De arbeidsproductiviteit van bij voorbeeld een Wajongere valt per sal do hoger uit dan van een reguliere werknemer: hij kost nooit meer dan hij presteert. Een eventuele mindere arbeidsprestatie wordt (onder voor waarden) gecompenseerd door pre miekorting, loonkostensubsidie, low-riskpolis bij ziekte, loondispensa- tie en eventueel afdrachtverminde ring bij een BBL-prakijkleerovereen- komst", aldus Shirley van Hove van Reander in St.-Jansteen. Haar bedrijf is naast een arbeidsdeskundig advies bureau ook re-integratiebedrijf en een UWV-erkende jobcoach-organi- satie. Reander werkt onder andere op praktijkschool De Wissel in Goes, ZMOK-school de Argo in Terneu- zen en per september 2011 ook op de Korczak-school in Middelburg. Allen zijn onderdeel van stichting Respont, een scholenorganisatie voor speciaal onderwijs in Zeeland. Reander voert daar stagebegeleiding, a'rbeidstoelei- ding en nazorg uit. 'Als arbeidsdeskundige verricht Shirley met name arbeidsmogelijkhe- denonderzoeken in het kader van de wet Verbetering Poortwachter voor MKB en arbodiensten. De mogelijk heden van een arbeidsongeschikte werknemer om terug te keren in het arbeidsproces worden hierin onder zocht. lobcotehlng Jobcoaching is een UWV-voorzie- ning die is bedoeld om de Wajongere te ondersteunen in reguliere arbeid, met als doel: behoud van een baan en verhogen van de loonwaarde. De zelf werkzaamheid van de werknemer wordt gestimuleerd, zodat de begelei Shirley van Hove: 'Het gaat altijd om gemotiveerde werknemers met mogelijkheden.' Foto: Mark neelemans dingsbehoefte afneemt en de Wajon gere uiteindelijk duurzaam zelfstandig kan functioneren binnen een bedrijf Het kan gaan om het aanleren van vaktechnische vaardigheden, werkne mersvaardigheden of persoonlijke ont wikkeling. „Ieder mens is uniek, elk coachingstrajeet wordt dan ook volle dig individueel afgestemd. Begelei dingsstijl en -intensiteit, worden afge stemd op de eigenheid en behoefte van de werknemer (en werkgever). Zowel voor de Wajongere als de .werkgever en de collega's kan het met name in de beginperiode goed zijn dat de jobcoach gewoon mee werkt op de werkvloer. Daarna wordt de coaching langzaam afge bouwd. „Onze jobcoaches zijn ge schoold en hebben jarenlange erva ring met de doelgroep. Op het vak technische vlak is kennis en kunde aanwezig om daadwerkelijk op de werkvloer te coachen in de sectoren bouw, logistiek, metaal, groen, agrari sche sector, detailhandel, productie, facilitair, horeca, zorg en welzijn", vertelt Shirley van Hove. Er zijn plannen om de verantwoorde lijkheid van UWV voor Wajongeren, te verschuiven naar de gemeenten. Reander is in gesprek met V&D Con trast en Workx4You om voor Zeeuws-Vlaanderen een samenwer king op te zetten om Wajongeren, UWV, gemeenten en potentiële werkgevers gezamenlijk van dienst te kunnen zijn. „Als 'kleintje' in de markt moetje sowieso wel samenwer ken met andere partijen." De Hulsterse van origine vindt het be langrijk om als bedrijf groot te zijn door klein te blijven door zich te spe cialiseren. Een aantal jobcoaches zijn toegetreden die zich met name rich ten op de trajecten naar werk en job coaching. Ze leidt haar bedrijf met een maatschappelijke betrokkenheid. Ze heeft dan ook jarenlang ervaring in het 'mensenwerk' want voordat ze zich ging richten op achtereenvolgens personeelszaken, re-integratie en ar beidsdeskundig advies was ze werk zaam in de zorg als Z-verpleegkundi- ge. Ze behaalde vervolgens HBO-kwalificaties op het gebied van maatschappelijk werk, arbeidsrecht en sociale zekerheid, re-integratieconsu- lent, arbeidsdeskundige en arbeidsdia- gnost. Dethon Dethon is het arbeidsintegratiebedrijf van Zeeuws-Vlaanderen en beschikt over zo'n 1000 gemotiveerde mede werkers. Dit SW bedrijf ontwikkelt de persoonlijke capaciteiten van zijn (potentiële) werknemers naar werk en gaat uit van de talenten van men sen met een afstand tot de arbeids markt. Hun competenties worden vooraf onderzocht en vervolgens wordt er gekeken of er een match is met de werkplek bij de reguliere werkgever. In overleg met de inlener wordt de juiste persoon voor de va cante werkzaamheden geselecteerd. Het doel is dat mensen met een af stand tot de arbeidsmarkt in een zo re gulier mogelijke omgeving gaan wer ken. Bij detachering blijft de mede werker met een beperking in dienst van het SW bedrijf, maar wordt hij of zij (eventueel met extra begeleiding) in het bedrijfsleven geplaatst. De me dewerkers worden intern zodanig op geleid en getraind dat ze een normale vacature kunnen vervullen onder, lei ding van het inlenend bedrijf. Voor mensen die blijvend zijn aangewezen op werk onder 'beschutte' omstandig heden, is er een arbeidsplaats bij Dethon zelf. Tel. Of 18-58 29 26 fax 0118 -58 11 57 Email: johnsMouwsconitructie.nl Zuidwcg 11 - 4363 SG Aagtckcrke Lassen Staal Knippen Rvs Zetten Alu Walsen Een groep inpakkers aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 161