EU schuift besluiten voor zich uit •a ad economie 115 Topappartementen 349 ...met zeezicht! I weumelinghe NMa gaat strenger controleren op kwaliteit van energienota's Onderzoek naar fraudezaak UBS 1 BESTE KOOI X oad.nl/barcelona REIZEN zaterdag 17 september 2011 'a> EUROCRISIS Andere landen positief over Nederlands voorstel voor speciale eurocommissaris Hoog overleg in Polen met onder meer: EU-commissaris Olli Rehn (links) en (tweede van rechts) ECB-baas Jean-Claude Trichet. foto Czarek Sokolowski/AP Financiële markten hoopten tevergeefs dat EU-landen met besluit zouden komen dat de onrust over de Griekse crisis kan bezweren. Minister De Jager bestrijdt dat collega's de urgentie om te handelen miskennen. door onze correspondent Hans de Bruijn WROCLAW - Nederland krijgt bijval voor het idee om een speciale Eu ropese commissaris aan te stellen die toezicht moet houden op de begrotingen van de lidstaten en straffen moet kunnen opleggen aan landen die hun zaakjes niet in orde hebben. Dat zei minister van Financiën Jan Kees de Jager giste ren na informeel overleg met zijn EU-collëga's in het Poolse Wro claw. Italië, Duitsland en Finland zouden zijn voorstel al hebben om armd. Volgens De Jager is strenge begro tingscontrole dé manier om schul- dencrises, zoals die rond Grieken land, te voorkomen. De EU-lan- den schaarden zich in Wroclaw achter het akkoord dat woensdag werd bereikt met het Europees Par lement over het aanpakken van landen die onvoldoende begro tingsdiscipline tonen. De lager is blij met dat akkoord. „Dat gaat de goede kant op." Maar dat was dan ook het enige concrete dat de bijeenkomst ople verde. Een door de financiële markten gehoopt signaal dat de on rust over de Griekse crisis zou kun nen bezweren, bleef uit. De minis ters schoven belangrijke beslissin gen over nieuwe steun voor Grie kenland opnieuw voor zich uit tot op zijn vroegst midden oktober. De lager bestreed echter dat de mi nisters daarmee de urgentie om te handelen miskennen. „Niemand had veel verwachtingen van deze bijeenkomst." Er is vol gens hem nog tijd. Zo moet de uit betaling van een nieuwe tranche van acht miljard euro steun voor Athene wachten op het oordeel over de Griekse besparingsplan nen van de 'trojka' van de Europe se Commissie, de Europese Centra le Bank en het Internationaal Mo netair Fonds. Dat oordeel komt pas eind deze maand. Griekenland heeft echter nog genoeg geld in kas om nog een paar weken uitstel te verdra gen, zei De Jager. En de bekrachtiging door de natio nale parlementen van het besluit uit juli van de EU-leiders om het Europese noodfonds te versterken, zal niet voor half oktober voltooid zijn. De Belgische minister Didier Reynders bekritiseerde de landen - waaronder Nederland - die dat besluit nog steeds niet hebben ge ratificeerd. Er was meer kritiek, zij het 'van buiten'. De Amerikaanse minister van financiën Timothy Geithner - voor het eerst uitgenodigd om een EU-beraad bij te wonen - hekelde het geruzie tussen de eurolanden en de ECB over de aanpak van de Griekse crisis. „Dat kan catastrofa le gevolgen hebben." Hij riep ook op om 'te stoppen met het loos gepraat over het ein de van de euro'. Ook de Luxem burgse voorzitter van de eurolan den, Jean-Claude Juncker, vroeg zijn collega's om meer 'mondelin ge discipline'. Geruchten, lekken en tegenstrijdi ge uitlatingen van ministers heb ben de onrust op de financiële markten aangewakkerd. Juncker er kende dat het erop lijkt dat de eu rolanden niet in staat zijn met één stem te spreken.' Geithner riep ergernis op met zijn j pleidooi om het euro-noodfonds te verdubbelen en meer geld te ste ken in het stimuleren van de eco nomie. Diverse ministers zeiden die aansporingen vreemd te vin- den van een minister van een land met veel hogere schulden en een zwakkere economie dan de EU. hét oosterschelde drieluik www.weumelinghe.nl Modelappartement iedere zaterdag en zondag tussen 11.00 - 14.00 uur te bezichtigen. DEN HAAG - De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) gaat strenger controleren op de kwali teit van energienota's van energie bedrijven. Zo worden leveranciers verplicht meetstanden op te vragen en daad werkelijk te controleren, maakte de NMa gisteren bekend. Ook moe ten leveranciers zelf opnieuw con tact opnemen met consumenten als de meetstanden niet volledig betrouwbaar lijken. De NMa be sloot tot een aanpassing van de werkwijze wanneer een consu ment overstapt naar een andere energieleverancier of verhuist. De nieuwe leverancier is voortaan het enige aanspreekpunt voor consu menten over de meterstanden. NMa-voorzitter Chris Fonteijn ver wacht dat de nieuwe werkwijze op korte termijn al leidt tot betere energierekeningen. LONDEN - De financiële waakhon den van Groot-Brittannië en Zwit serland onderzoeken samen de gang van zaken bij bankgigant UBS, die donderdag bekendmaak te 1,5 miljard euro te hebben verlo ren door fraude van een medewer ker. Die medewerker, Kweku Ado- boli, handelde in effecten en zou het verlies veroorzaakt hebben bij een transactie waarvoor hij geen toestemming had. Adoboli zou zelf de bank op de hoogte hebben gesteld van de malversatie. Hotel Auto Hogar" Uitstekende prijs/kwaliteitverhouding Op loopafstand van de Ramblas Logies ontbijt Reisnt: SVBA70-09 (nov.) SVBA30-09 (okt.) Hotel PereIV Elegant hotel gevestigd in een modem gebouw Binnenzwembad Logies ontbijt Reisnr.: SVBA70-41 (nov.) SVBA30-42 (okt) LUXE n Hotel Condes de Barcelona Gelegen aan de exclusieve winkelstraat Passeig de Gratia Luxe kamers ungeoreio ontDijtDunet Reisnr.: SVBA70-51 (nov.) SVBA30-58 okt.) 3 dagen va. per persoon Vraag naar de voorwaarden bij uwANVR-reisadviseurofkijkopoad.nl/barcelona. Bel 0900-8482 <0,15 p.m.) of ga naar uw ANVR-reisbureau. &2sasBS3SB*aaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15