^SESJDK. Evenwicht bedrijf en recreatie bedrijventerrein STfHL Schouwen-Duiveland is een mooi gebied met evenwicht tussen dynamiek en rust, tussen bedrijvigheid en ontspanning. Het is uniek gelegen tussen de randstad en het zuidelijke achter land, met een mooi watergebied met Nationaal Par-k de Ooster- schelde en het Grevelingenmeer. door Henk van de Voorde SCHOUWEN-DUIVELAND- Er is een hele goede kwaliteit (brak) water in het Grevelingenmeer met vele wa tersportmogelijkheden. Tevens zijn er op Schouwen-Duiveland een vijf tal havens: in Bruinisse, Brouwersha ven, Scharendijke, Burghsluis en Zie- rikzee. Grote steden als Rotterdam en Antwerpen zijn binnen een uur be reikbaar en met de komst van de Wes- terscheldetunnel hëeft een verdere ontsluiting van het voormalige eiland plaatsgevonden. Er is een grote diver siteit aan recreatievoorzieningen: kam peren op grote campings, bij de boer op een minicamping of een verblijf in een bungalowpark, hotel of pension. Schouwen-Duiveland wordt dan ook vaak geassocieerd met de sector re creatie en toerisme. Anderzijds is dit uitgestrekte deel van Zeeland ook een ideale vestigingsplaats voor bedrij ven'. De bedrijventerreinen Zuidhoek/Straalweg in Zierikzee en Bruinisse worden aangemerkt als grootschalige bedrijventerreinen. De planologische procedure voor de uit breiding van bedrijventerrein Zuid- hoek-Straalweg in zuidelijke richting is volledig doorlopen, het bestem mingsplan is onherroepelijk en met de uitgifte van grond is inmiddels ge start. De uitbreiding van het bedrij venterrein is een doorzetting van het profiel van de laatste uitbreiding naar het zuiden. Deze uitbreiding van Zuidhoek-Straalweg is tevens de laat ste in zuidelijke richting, omdat an ders het stiltegebied van de zuidelij ker gelegen Oosterschelde in het ge ding komt. Landschappelijke inpassing Stedenbouwkundig wordt uitgegaan van een landschappelijke afronding van het terrein naar het zuiden en een landschappelijke inpassing van het ter rein naar het oosten. Dit in combina tie met een baggerverwerking depot. Bedrijventerrein Straalweg 2 is als van zelfsprekend een vervolg op Straal weg 1 dat helemaal vol is. Straalweg 2 omvat de uitgifte van vijftien hectare bedrijfsgrond in twee fases. De eerste fase van het bedrijventerrein Straal weg 2 te Zierikzee is eind november 2010 opgeleverd. Dit terrein, met een oppervlakte Van circa.7,8 hectare, ligt derhoud van het bedrijventerrein be staat in hoofdlijnen uit reiniging, repa raties, groot onderhoud en vervan ging. Juist de combinatie van deze on derdelen zorgt voor een garantie van hoogwaardig kwaliteitsbehoud. Bedrijvenpark Zuid Op het bedrijventerrein is een vereni ging actief die parkmanagcment Evenwicht tussen watersport, recreatie en bedrijvigheid. ten zuidoosten van het huidige bedrij venterrein Straalweg 1De hoofdtoe gang voor het nieuwe terrein loopt via de Straalweg. Daarom is deze weg verbreed en voorzien van een vrijlig- gend fietspad zoals dat langs het noor delijk deel van de Straalweg ook het geval is. Met de uitgifte van de bouw- kavels is begin 2011 een begin ge maakt. Gelijktijdig i,s in samenwer king met het waterschap Zeeuwse Ei landen een baggerspeciedepot aange legd. In dit depot, dat medio septem ber 2010 officieel in gebruik is geno men, wordt niet-vervuild slib uit slo ten en watergangen de komende ja ren opgeslagen. Uiteindelijk wordt het depot afgewerkt met een laag grond en ontstaat een zogenaamde landschapsterp met een hoogte van ongeveer zes meter boven het maai veld. De terp zal worden aangeplant. Deze 'groene wal' zorgt er voor dat bedrijven op het industrieterrein aan het zicht worden onttrokken, ze werkt geluidreducerend naar de om geving en kan op termijn een recrea tieve functie krijgen. Kwalitatief beheer Daar waar mogelijk streeft de gemeen te Schouwen-Duiveland naar een kwalitatief beheer en onderhoud op de bedrijventerreinen (zowel bestaan de als nieuwe). Een vorm van beheer, gericht op de ruimtelijke kwaliteit op langere termijn waardoor veroude ring en de noodzaak tot revitalisering in de toekomst voorkomen wordt. Bij nieuwe terreinen zijn uitgewerkte vormen van beheer makkelijker te rea liseren. Het beheer en onderhoud pakt de gemeente op in overleg met de ondernemers. Om concurrerend te blijven moeten bedrijventerreinen een continue verbetering doormaken. Als dit niet gebeurt verliezen deze ter reinen niet alleen hun economische aantrekkelijkheid, maar worden ze bo vendien een doom in het oog voor omwonenden en werknemers. Conti nue kwaliteitsverbetering en duurza me ontwikkeling van het bedrijventer rein is derhalve desgewenst. Het on- voert, de Vereniging Bedrijvenpark Zuid (VBZ). In overleg met de ge meente Schouwen-Duiveland is eni ge jaren geleden het groenbeheer overgedragen aan VBZ. Het terrein wordt door deze vereniging kwalita tief beheerd via parkmanagcment. De drie kernbegrippen zijn uitstraling, sa menwerking en duurzame innovatie. Het behoud van kwaliteit manifes teert zich in een waardevaste huisves ting voor de vastgoedeigenaren, een efficiënt bedrijfsproces voor de onder nemingen en motiverende arbeidsom standigheden voor het personeel. Communicatie tussen ondernemers en de gemeente blijft zeer belangrijk, ook in de beheerfase. Het communi ceren van behaalde successen is een voorwaarde om duurzame ontwikke ling en beheer van het terrein te kun nen blijven activeren en 'verkopen'. ,,De pijlers van de gemeente Schou wen-Duiveland zijn bedrijvigheid, wonen en recreëren. Er is hier rust, ruimte, veiligheid, monumentale schoonheid, natuur, onderwijs, èn ge zonde bedrijvigheid", aldus Huig Bo de van de afdeling Recreatie, Econo mie en Bijzondere wetten. Hij is als bedrijfscontactfunctionaris namens de gemeente Schouwen-Duiveland het eerste aanspreekpunt voor onderne mers. ,,Vele bedrijven op Schou wen-Duiveland hebben de laatste ja ren geïnvesteerd in kwaliteitsverbete ring, in productinnovatie en -differen tiatie. Als je ondernemers spreekt blijkt dat ze bepaalde stappen hebben gezet die getuigen van daadkracht en toekomstvisie", aldus projectmanager Marielle Schenk van de afdeling Ruimte Milieu. ivieciictmsciiie ounuuwen-uuiveianu Verseputseweg 3, Kerkwerve, 0111 412455, www.m-s-d.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 159