'Meer kwaliteit in recreatiesector' interview braber groenvoorziening bfIJSfflS (3 ZOntlfVYLLf noTfl&isstn 17 P fijnhoveniers pj grootgroen pj planbureau Korte Moermondsweg 10 4325 LB Renesse telefoon 0111 -461820 www.brabergroen.nl Er zijn maar weinig gemeen ten in Nederland waar meer recreatiewoningen staan dan op Schouwen-Duiveland. Voeg daarbij de ingrediënten strand, zee, jachthavens, prachti ge landschappen en een uitge breid fietspadennetwerk en suc ces verzekerd. Toch heeft de re creatiesector op het eiland te maken met een teruglopend aan tal toeristen. Veel vakantiepar ken en -huisjes zijn verouderd. Een kwaliteitsimpuls is noodza kelijk, stelt wethouder Ad Verse- put door Dennis Rijsbergen VOOR ZEKERHEID IN ONZEKERE TIJDEN mensen kunnen trekken. Erg aantrek kelijk in combinatie met het door trekken van de stoomtramlijn van de RTM naar ons eiland. Verder denk ik aan een voorlichtingscentrum over de Grevelingen. Kortom, de Brouwersdam als hotspot. Dat zou een gigantische meerwaarde zijn voor recreatie-eiland Schouwen-Dui veland." Ook zou Verseput graag zien dat de verschillende sectoren op het eiland meer gaan samenwerken. "Een mooi voorbeeld van het elkaar versterken is een project van de Vereniging van Strandpaviljoenhouders en de visserij sector. Die brengen gezamenlijk de mosselzaadinvanginstallatics onder de aandacht. Eerst varen ze toeristen er naartoe en geven ze uitleg en dan zeg gen-ze: 'Kijk, het eindproduct kunjc bij ons eten.' Samen zi jn we nog ster ker en nog' y'eelzijdigerBij Friesland denk je misschien aan watersport en bij Drenthe aan fietsen. Maar wij... wij hebben hier alles. Dat moeten we alleen nog met z'n allen onder de aandacht weten te brengen." Havenpark 21. Postbus 60 Telefoon (0111) 41 50 51 4300. AB Zierikzee Fax (011 IJ 41,36 55 Notarissen(g;beijssens.zonnevyHe.knb.nl- ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land behoort tot de landelijke top als het om het aantal recreatiewoningen binnen de gemeentegrenzen gaat. Het zijn er op het eiland zo'n 4500. Het probleem is, zegt Verseput, "dat uit onderzoek is gebleken dat veel parken en bungalows in onze ge meente verouderd zijn en niet meer voldoen aan de vraag van dé toerist. Ër zijn heel wat bungalows die nog stammen uit de jaren zestig en zeven tig. Dat is in de bezettingsgraad dui delijk te zien, die daalt. Mensen wil len immers luxe." De gemeente wil beleidsmatig iets doen tegen het dalend aantal gasten, dus is onlangs de-Nota Recreatiewo ningen vastgesteld. "Daarin scheppen we meer duidelijkheid wat we aan re creatiewoningen willen hebben, wat de kwaliteit van die woningen moet zijn en hoe ermee om te gaan." En dat betekent strengere eisen aan nieu we initiatieven. "Het accent komt te liggen op innovatie", stelt Verseput. "We moeten daadwerkelijk constate ren dat de tijd voorbij is dat een on dernemer 150 bungalows-neerzet en dan zegt: 'That's it.' We willen voortaan een duidelijke kwaliteitsim puls, een duidelijke meerwaarde." Zo ziet Ad Verseput graag dat de recreatieparken in zijn gemeente er uit zien. Kritisch Volgens Verseput moet Schou wen-Duiveland kritisch zijn als het om vakantieparken gaat. Een nieuw te staan, terwijl de luxe bungalows een eind verderop wel vol zitten. Of ze krijgen alleen maar groepen die ze minder graag willen hebben.Een goed voorbeeld van herstructurering zien we bij Landal GreenParks bij Burgh-Haamstede; daar gaan de oude huisjes plat en komen er nieu we terug. Maar we zien ook recrea- tiebedrijven die vaste staanplaatsen willen omzetten naar luxe chaletjes. Een goede ontwikkeling', daar willen we als gemeente graag medewerking aan verlenen." De gemeente stelt nog meer eisen in de Nota Recreatiewoningen. Zo wordt duidelijk dat de Kop van Schouwen qua vakantiebungalows vol zit. "Daar kan alleen nog herstruc turering plaatsvinden. En als het eco nomisch noodzakeÜjk is, eventueel een kleine uitbreiding van bestaande parken. Maar nieuwe komen er niet bij." Waar zouden nieuwe initiatie ven dan wel ontwikkeld kunnen wor den? Ook daarin is de gemeente, dui delijk: alleen aan de kust. "We willen ons open landschap zo veel mogelijk open houden. Daar passen geen gro te recreatieparken in. Bovendien wil len we ons presenteren als watereco nomie. En dus willen we de recreatie voorzieningen zoveel mogelijk kop pelen aan het water." Innovatie Vernieuwing en innovatie, zijn wat de wethouder betreft de sleutelwoor den in de recreatiesector. Daarbij hoort ook de ontwikkeling van een slechtweervoorziening op het 'eiland. "Dat is iets wat ik heel graag zou zien op Schouwen-Duiveland. We willen immers ook proberen de sei zoenen te verleggen. Ik realiseer me wel dat een slechtweervoorziening op Schouwen-Duiveland financieel gezien niet zo makkelijk is te realise ren. Ik heb echter goede hoop op de Brouwersdam", verwijst Verseput naar het project Duurzame Jachtha ven van de Toekomst. Daar moet uit eindelijk een hypermoderne en op duurzame wijze aangelegde jachtha ven komen. "Een project van 200 miljoen euro dat aan zo'n vijfhon derd mensen werk biedt. Het zou aar dig zijn als we daar het hele jaar door doorsnee park erbij biedt geen soe laas meer. "Toename van het aantal overnachtingen zie je eigenlijk voor al bij recreatiebedrijven die zich spe cialiseren. Denk dan bijvoorbeeld aan vakantieparken die zich specifiek richten op de duiksport of ruiter sport. Maar ook bungalowparken die mikken op mensen die graag fietsen of mountainbiken. De consument kan tegenwoordig over de hele we reld kamperen of in een huisje gaan zitten. En dus zoekt die vernieuwing en uitdaging." Met beleid kan de gemeente invloed uitoefenen op welke parken er wel komen en welke niet. Maar hoe zit dat dan met de bestaande, verouder de bungalows? Je kunt eigenaren toch niet dwingen die te slopen? Ver seput schudt het hoofd. Hij gelooft dat als er meer kwalitatieve parken komen, het probleem zichzelf oplost. "Parkeigenaren zien dan ook wel dat hun huisjes steeds vaker leeg komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 153