'We zijn een beetje te bescheiden' interview hanse staalbouw hanse staal een sterkverhaal Vraag het maar eens aan de doorsnee Zeeuw op straat. Waar denk je aan bij het woord Schouwen-Duiveland? De kans is groot dat termen als strand, zee, visserij en toerisme voorbijko men. Maar is het niet meer dan dat? Is Schouwen-Duiveland bij voorbeeld qua oppervlakte niet één van de grootste plattelandsge meentes van Nederland? En de be drijvigheid in andere sectoren dan? Tijd om eens te praten met burgemeester Gerard Rabelink. door Dennis Rijsbergen Z1ERIKZEE - Vanaf de vierde ver dieping, vanuit de burgemeesterska mer is het uitzicht op het eiland ver bluffend. De burgervader wijst. "Kijk, daar in de verte kun je zelfs Ouddorp zjen. En daar... Neeltjejans en - moetje even goed kijken hoor - de toren van Burgh Haamstede. En? Zie jij één fabrieksschoorsteen?" Het panoramisch ontvangst, het zicht over vruchtbare landbouwgronden vanuit de burgemeesterskamer, is een goede gelegenheid om de eerste stel ling maar meteen op tafel te leggen. We willen ons presenteren als gemeente met een watereconomie.Foto: Denvon Media Schouwen-Duiveland is meer dan toe risme en visserij. "Natuurlijk willen we ons graag pre senteren als watereconomie. En toeris me en visserij zijn twee heel belangrij ke sectoren op Schouwen-Duiveland, maar er is ook zo veel meer. De land bouw bijvoorbeeld is een grote eco nomische factor en draagt daarnaast ook bij aan de schoonheid van ons polderlandschap. En kijk eens naar de ontwikkeling van glastuinbouw bij Sirjansland. Daar worden met de meest moderne technieken tomaten gekweekt die rechtstreeks naar Italië gaan. Als ik iemand van buiten Zee land over het 'eiland meeneem, dan kijkt die vaak z'n ogen uit. 'Zo afwis selend. Ik wist niet dat het hier zo veelzijdig was', hoor ik dan. Aan die veelzijdigheid dragen alle sectoren bij. En die sectoren zullen ook met el kaar moeten samenwerken, zodat er een meerwaarde voor elkaar ont staat." Schouwen-Duiveland heeft econo misch meer potentie dan het nu laat zien. "Deze gemeente heeft heel veel po tentie. Maar willen we in de nabije toekomst blijven meedoen, dan zul len we moeten innoveren. Dat ge beurt gelukkig volop. Projecten als - het kunstlaboratorium en de zeeboer derij zijn bijvoorbeeld een eerste stap. Maar naar de toekomst toe moeten we als Schouwen-Duiveland steeds vooraan staan bij het ontwikkelen van innovatieve concepten. We heb ben wel de ondernemers die hun nek durven uit te steken. Ik noem bijvoor beeld een agrariër in Dreischor die een wijngaard is begonnen en nu wijn levert aan KLM. Ik noem de mzi's, een innovatie om op duurzame wijze, mosselzaad in te vangen. Of een jachthaven als die van Bruinisse die prachtig en op duurzame wijze wordt opgeknapt en van 800 ligplaat sen wordt uitgebreid naar 1500. En wat te denken van de jachthaven van de toekomst die bij de Brouwersdam moet komen? We hebben hier onder nemers met lef. Laten we onze poten tie nog niet helemaal zien? Dat durf ik zo stellig niet te zeggen. Maar onze ondernemers, die trots zijn op hun werk, mogen wat mij betreft wel wat minder bescheiden zijn en eens laten zien wat ze bereikt hebben." Zeeland is in de praktijk Vlissingen, Middelburg en Goes. "Die perceptie bestaat helaas vaak nog wel. Maar wij zijn hard bezig om onszelf onder de aandacht te brengen. Want Zeeland is meer dan die drie ste den. Zeeland is ook Zierikzee, maar ook Veere en al die andere gebieden. We hebben onlangs het DNA-boek van Schouwen-Duiveland opgesteld. Daarin laten we onze identiteit zien en waar onze kracht ligt. Daarin laten we zien dat we op het gebied van wa tereconomie toonaangevend willen zijn. We zijn immers verbonden aan het water en het water verbindt ons. Aan de hand van dat DNA-boek zijn we bezig om een eilandmarketing op te zetten en gaan wij ons eiland pro moten. Want het is inderdaad nog steeds zo dat heel veel mensen geen flauw benul hebben van wat Schou wen-Duiveland inhoudt." Schouwen-Duiveland zou zich in één klap op de kaart zetten als locatie van de Nederlandse berg. "Ha, ha. Nee, Schouwen-Duiveland is absoluut niet de locatie voor een berg van twee kilometer hoog. Stel je het eens voor. Nee, hoe krijg je het bedacht. Onze Lècht is rust en ruim te. Een jonge provincie als Flevoland lijkt me ideaal. Ik vind wel dat we als bestuurders out of the box moeten denken. Als je naar de toekomst kijkt, moetje ook bestaande patronen dur ven loslaten. Een voorbeeld, zorg ziet er over een jaar of vijftien anders uit. Herstel in het ziekenhuis duurt steeds korter. AJs Schouwen-Duiveland zou den we er op kunnen inspelen door de aanleg van zorgresorts. Nog een voorbeeld: afstand gaat steeds minder een rol spelen. Laten we ervoor zor gen dat mensen hier in alle rust kun nen wonen en toch in de Randstad kunnen werken. Je zou kunnen den ken aan die superbus van Wubbo Ockels. Dat ding is aangedreven door een elektromotor en kan zo'n 250 ki lometer per uur rijden. Lijkt me prachtig over tig jaar, zo'n supersnelle verbinding van Middelburg via Zie rikzee naar Rotterdam. Nog een voorbeeld: we zouden als Schou wen-Duiveland een rol kunnen spe len, mochten in 2028 de Olympische Spelen naar Nederland komen. Je zou hier de zeilwedstrijden kunnen hou den en andere watersporten. We heb ben de faciliteiten en de accommoda ties. Het zou onze watereconomie een boost geven. Ik vind dat wij moe ten zeggen: Als de Olympische Spe len komen, dan zijn wij er klaar voor. Out of the box denken is namelijk be langrijk voor onze toekomst. Maar dat betekent niet dat we een berg neerzetten of dat als een soort Dow Chemical met een enorme zak geld naar hier wil komen, dat we dan ja' moeten zeggen. Rust en ruimte zijn onze kracht. We zijn een groen-blau- we oase tussen de verstedelijkte gebie den van Antwerpen en Rotterdam en dat moeten we zo houden." Schouiven-Duiveland heeft weliswaar rust en ruimte maar wel te weinig voor zieningen. "Daar ben ik het absoluut mee on eens. We hebben meer voorzienin gen dan menig andere gemeente. Soms zo voor het oprapen, zoals de zee, de Oosterschelde, de Grevelin- gen. Daarnaast hebben alle zeventien dorpen minimaal één ontmoetings plek en gaan we een groot sportcom plex bouwen met daarin een zwem bad en verschillende sporthallen. Maar ik kan niet ontkennen dat ver grijzing en ontgroening in de nabije toekomst een groot probleem gaan worden. Tenminste als we nu niets doen. Daarom is het zo belangrijk om steeds weer nieuwe wegen te zoeken om de leefbaarheid op peil te houden en dus zijn innovatieve ideeën en con cepten zo belangrijk. Het is aan het gemeentebestuur de taak om voor waarden te scheppen om hier goed te kunnen wonen en werken en vernieu wende initiatieven werkelijkheid te la ten worden. Bovendien is het van be lang om het imago van ons eiland te veranderen met een sterke imagocam pagne en eilandmarketing." Gerard Rabelink Ik hou van Schouiven-Duiveland om dat... de mensen hier betrokken en ei genzinnig zijn en voor de kwaliteit van leven gaan. Ik ben hier nu voor het derde jaar burgemeester en ver baas me nog steeds wat voor een prachtige bedrijven we hebben. Thuis heb ik een fles wijn van de Klei ne Schorre, een fles Schouwen-Drui- veland. Die mag nooit en te nimmer open. Die fles is voor mij het sym bool voor het Schouwen-Duiveland- se ondernemerschap." Nieuwerkerk 0111641 333 infolBhansestaalbouw.nl www.hansestaalbouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 151