Net een voldoende voor economie barometer CIJFERS ii Ronald Reunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Lilianne van der Ha: Het weer kunnen we nu eenmaal niet regelen. om de consumenten te verleiden tot extra aankopen Guust Verpaalen: 5 Einde voor 3 O's- tijdperk Het vertrouwen in beleidsmakers is de afgelopen jaren stevig aangetast. Er is een groeiend besef dat de overtui ging, of de wil, ontbreekt om de be slissingen te nemen die noodzakelijk zijn. De wereldeconomie is daardoor in een gevaarlijke fase terechtgeko men. Het kwetsbare herstel dreigt te ontsporen. Daarom moeten we nu in actie komen. We weten wat nodig is om de groei te ondersteunen, schul den te verkleinen en nieuwe finan ciële crises te voorkomen. Maar we hebben een nieuwe aanpak nodig, ge baseerd op moedige politieke actie die wereldwijd gecoördineerd wordt uitgevoerd." Dit zijn niet mijn woor den maar de woorden van Christine Lagarde, het nieuwe hoofd van het IMF. Zij heeft veel kritiek gekregen op deze moedige analyse. Ten onrech te, vind ik. Want we zijn inderdaad toe aan een nieuwe aanpak. Het eind der tijden ook voor de drie O's? Ik denk het wel. Henk van Koeveringe: 6,5 Geen politieke eenheid in Europa De beurzen stemmen ons niet geluk kig en de stemming is down, maar wees gerust na regen komt zonne schijn. Er wordt van alles uit de kast gehaald om ons uit te leggen wat er al lemaal mis is in de financiële wereld. Ik denk dat we wat ruimer moeten denken. Allereerst de euro, er is geen munt mogelijk zonder een politieke eenheid en die is er niet in Europa. Dat kost ogenschijnlijk veel autono mie, maar troost u, behalve Sinter klaas en het Nederlands elftal is die er toch nauwelijks meer. In een globah- serende wereld kan dat niet anders.. Als we achteloos geld uit de muur trekken over de hele wereld kun je begrijpen dat de back office al zover is. De overgang gaat altijd gepaard met wat pijn. Je kunt geen eieren bak ken zonder ze te breken. Natuurlijk is dat niet altijd prettig, maar vergeet niet dat vorige crises bijna altijd ge paard gingen met oorlog en daar is hier helemaal geen sprake van. Ronald Reunis: 7,0 Samen rug recht houden De vakantie is voor de meeste iiien- sen weer voorbij. Een heerlijke tijd om te genieten en om na te denken over wat er komen gaat. Door de ve le communicatiebronnen komt al het negatieve nieuws, van oorlogen tot rampen, toch direct binnen. Hard en goed werken wordt door de finan ciële markt niet altijd beloond Het omgekeerde zelfs. Wat moet je nu met al deze informatie? Hoe antici peer je hierop? Welke richting ga je plannen?... De prijzen van belangrijke grondstoffen rijzen de pan uit..clean produceren, kosten besparen en recy cling het is en wordt allemaal erg hot. Veel initiatieven worden gestart zo- 'wel m het bednjf alsook bij de over heid en in het onderwijs. Gerichte versterking van de relatie en samen werking van Ondernemers, Onder wijs en Overheid moet vorm krijgen en inhoud gaan geven voor nu en de toekomst. Geert van der Horst: 6,0 Economie maakt zachte landing De Nederlandse economie maakte in de laatste maanden een zachte lan ding. In het vierde kwartaal van 2010 en het eerste kwartaal van 2011 groei de de reële economie met gemiddeld 2,6procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat is ruim boven de trend- groei, die in de jaren voor de econo mische crisis gemiddeld rond 2 pro cent lag. Het is daarom niet verwon derlijk dat het economische herstel nu wat vertraagt. Producenten zijn wat pessimistischer geworden. Het uitblijven van een akkoord tussen Eu ropese regeringsleiders over de steun aan Griekenland heeft hen vermoede lijk somberder gestemd over de ver wachte productie. Ook over hun or derpositie oordeelden de onderne mers in juli veel negatiever dan in juni. De bezettingsgraad in de indus trie was in juli met 80,9% nog altijd aan de lage kant. Ook blijft, hetgeen ik al zo vele malen heb gesteld, de stemming onder consumenten onver minderd negatief, inclusief de koopbe reidheid. Op de woningmarkt heeft de tijdelijke verlaging een positief ef fect op het aantal transacties. I Rob Franken ROC JWest-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Scarlett Kwekkeboom Janse Janse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris van Loon De Unie Roeland Adriaansens BZW Zeeland Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moulcs 05-T1 06-T1 07-11 09-T1 Rob Franken Voorzitter- ROC West-Brabant 8,0 7,0 8,0 6,5 Willem Jonkmans Ondernemer 7,3 6,5 6,5 6,5 Scarlett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 7,0 6,8 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultanty 4,0 5,0 5,0 5,0 Boelo Tigchelaar DirecteurTigdrelaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder-De Unie 6,0 6,0 5,0 5,0 Paul Nijskens Drecteur Rewin West-Braharrt 7,0- 7,0 6,8 6,0 Iülianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,0 7,0 7,0 6,5 Ronald Reunis Philips 7,5 7,5 7,0 7,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,5 8,0 7,0 6,5 Jan PoHemans Supennarktdeskundige 7,0 6,5 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,0 6,5 6,5 6,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Monies 6,5 7,0 7,0 8,5 Roel Adriaanssens BZW Zeeland 7,5 6,8 6,5 6,0 Ondanks een hete zomer met veel economische te genvallers blijven onze experts re delijk positief. Opgeteld en ge deeld door veertien komen we uit op een 6,3, maar tweetiende minder dan aan het begin van de zomer.. Lilianne van der Ha: 6,5 Afhankelijk van het weer Afgelopen zomer werd maar weer eens duidelijk hoezeer wij als agrari sche ondernemers afhankelijk zijn van het weer. Na een droge lente kwam een natte zomer met weinig zonnige dagen. Volgens de weervoor- spellers heeft de temperatuur een ge middelde waarde, mijn gevoel komt daar lange na niet aan. Veel kunnen we regelen, maar bij het weer is dat onmogelijk. Geluiden dat de brood prijs zou stijgen ten gevolge van de moeilijke weers-en oogstomstandighe- den duiken op. Maar de graanprijs voor de boeren is nog niet gestegen. Al een verlaging van een zakje friet meegemaakt nu de aardappelprijs laag is? Joris Jansen: 8.5 Eindelijk weer groei De horeca zal dit jaar weer positieve cijfers laten zien Hoewel de groei nog beperkt zal zijn, is het een welko me ontwikkeling na drie jaar van krimp. Alleen de cafés blijven bedui dend achter. De omzetstijging is voor het grootste deel te danken aan meer afzet. Een veel kleiner percentage kwam voor rekening van prijsstijgin gen. Veel restaurants hebben een dra matische periode achter de rug. Nu realiseren ze weer groei, maar ze ko men dan ook van een bijzonder laag niveau. Het niveau van voor de crisis is nog lang niet bereikt. Gelukkig bleek de restaurantsector weinig last te hebben van de slechte zomer. De omzet kwam 4 punten boven de in dex van 100 punten'uit. Wij hebben zeer goed gedraaid. De start van het mosselseizoen is vooral voor onze zui derburen een goede reden om naar Philippine af te reizen. Door het mati ge weer werd de beslissing om mosse len te gaan eten niet lang uitgesteld. Een extra pluspunt was het nieuwe overdekte terras. Dat was de juiste in vestering vlak voor deze regenachtige zomer. Jan Pollemans: 6,5 Extra stimulans nodig De economische ontwikkeling wordt de komende tijd merkbaar voor de consument .Alle bezuinigingen zullen door de consument opgehoest moe ten worden en dit zal direct van in vloed zijn op het uitgaven patroon van de consument. Aanschaf van duurdere producten zullen worden uitgesteld ,de autobranche heeft hier al mee te maken gehad. De elektroni- cabranche is nu aan de beurt. Het uit gavenpatroon van de consument zal bewuster en kritischer worden De retailers zullen extra moeten presteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147