DE STOEL de stoel Tekst: Henk van de Voorde Foto: Marijke Folkertsma Naam: Cees van Liere (63) Functie: Voorzitter Nederlandse Oestervereniging Bijzonderheden: Cees van Liere is een rasbestuurder met diepe ankers in de samenleving. Ruim twee jaar geleden zegde hij het burgemeestersambt vaarwel en ging met vervroegd pensioen. Van Liere wordt nog steeds geregeerd door zijn agenda. Hij treedt regel matig op als troubleshooter en bemiddelaar. Naast voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging is hij onder andere preses van het Delta Zeeland Fonds, lid van het hoofdbestuur van de ANWB en ambassadeur van de Cercle Brugge. Hoe bevalt deze stoel? Prima. We zitten aan de vooravond van het nieuwe oesterseizoen 2011/2012. Na de recentelijk ge houden Nationale Zeeuwse Oester partij in de Abdij te Middelburg, .een van de grootste netwerkbijeen komsten van Zuidwest-Nederland, volgt er op woensdag 28 september de officiële opening van het Neder landse oesterseizoen in de Lido Club in Holland Casino te Amster dam. Op welke stoelen heeft u hier voor gezeten? Ik ben eerst wethouder geweest van de toen nog zelfstandige gemeente Bruinisse en vervolgens burgemees ter van Putte, Sluis/Aardenburg en Noord-Beveland. Ik bekleed diver se functies in het maatschappelijk middenveld zoals lid van het hoofd bestuur van de ANWB, de grootste vereniging van Nederland. Per 1 ja nuari 2012 treed ik af omdat de maximale termijn van twaalf jaar er dan op zit. Ook maak ik me al jaren lang sterk voor Het DELTA Zee land Fonds, dat energie stopt in vier beleidsterreinen van de Zeeuwse sa menleving: kunst en cultuur, sport en vrije tijd, natuur en milieu, zorg en welzijn. Het DELTA Zeeland Fonds is ideaal om energie te geven aan onze provincie. We willen niet alleen grotere projecten steunen, maar ook oog blijven houden voor kleine,- waardevolle initiatieven. Die willen we steunen tot ze levensvat baar zijn. Welke stoel heeft u het meest ge vormd? Het burgemeesterschap in verschil lende gemeenten. Iedere plaats heeft zijn eigen problematiek. Wat betekent de Nederlandse Oestervereniging voor u? Zeer veel. Oesters en mosselen vor men een eeuwenoude cultuur die onlosmakelijk verbonden is met de provincie Zeeland. Deze cultuur is belangrijk voor hét imago van Zee land. Vraag een Belg of Duitser maar eens wat karakteristiek is voor Zeeland. Meestal noemen ze pri mair oesters of mosselen. Wat is het karakteristieke van de oestersector in Zeeland? Deze branche is in drie categorieën onder te verdelen. Ten eerste zijn er de mensen die een boot hebben en een oesterperceel: de kleine bedrijf jes die alleen producent zijn. Ten tweede is er het middensegment, met een schip op oesters vissen en ze vervolgens verkopen: zowel pro ducent als handelaar. Ten derde zijn er de internationaal opererende mul tinationals zoals Prins Dingeman- se en Roem van Yerseke. Wat betekent u voorde Neder landse Oestervereniging? Als voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging ben je het boeg beeld, het aanspreekpunt, voor over heden, maatschappelijke organisa ties en natuurlijk ook voor de eigen leden. Gelukkig beschik ik in de per soon van Jaap de Rooij over een uit stekende secretaris. We vormen een goede tandem. Waarover piekert u? Over de kwaliteit van de oesters in het nieuwe seizoen ten gevolge van de zandsuppletie. Rijkswaterstaat wil in 2012 in het kader van de be strijding van de zandhonger zand suppleren aan de kant van de oester- dam over een lengte van 2,5 kilome ter en een breedte van 200 meter. De percelen van de oesterkwekers liggen in de onmiddellijke nabijheid van de oesterdam. Door die zand winning kan er zand in de oesters komen, waardoor ze kunnen stik ken. Bovendien zijn oesters de grootste waterzuiveringsinstallaties, die functie komt dus ook in gevaar. Wanneer bent u het meest in uw element? Als het de sector goed gaat, als de mensen die werkzaam zijn in de oes terbranche goed hun boterham kun nen verdienen. Als u niet actief was voor de Ne derlandse Oestervereniging, dan...? Dat is niet relevant want ik ben be stuurlijk actief in allerlei sectoren, zoals visserij, kunst en cultuur, re creatie en toerisme en sport; zowel landelijk, regionaal als lokaal. Waar komt u uw stoel voor uit? Voor maatschappelijke betrokken heid. Ik ben een nctwer- ker-pur-sang; door te netwerken bloei ik op. Wat is uw ambitie? Gezond hopen te blijven en nog een aantal jaren op dezelfde voet ver der kunnen gaan. Wat zijn de gevolgen van de re cessie voor de oestersector? Oesters zijn minder gevoelig voor economische schommelingen om dat ze toch min of meer een exclu sief product zijn, met grote pieken rond kerst en oud en nieuw. De ren tabiliteit van de Nederlandse oester sector heeft de laatste jaren onder druk gestaan door enorme concur rentie uit met name Frankrijk. On ze situatie is inmiddels verbeterd doordat er veel sterfte heeft plaatsge vonden onder jonge oesters in Frankrijk. We zijn positief gestemd over de toekomst en hopen dan ook op een betere prijs in het nieuwe sei zoen. ..'M. SÊt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145