Chinezen in zee met Ineke Otte china Natura 2000 HAANS 07 Er is een verandering aan de gang in de Chinese fabrie ken. Langzaam maar zeker. Want was het devies tot voor kort vooral veel en goedkoop produce ren, tegenwoordig zijn er steeds meer Chinese fabrikanten die voor vernieuwing en kwaliteit gaan. Om die stap te maken, scha kelen de Chinezen westerse desig ners in. Eén van hen is de Goese ontwerper Ineke Otte. Zij gaat voor enkele fabrikanten hoog waardige serviezen, vazen, foto- lijsten en speelgoed ontwerpen. door Dennis Rijsbergen GOES - Afgelopen vooijaar toog een handelsmissie naar Guangzhou in Chi na met 'aan boord' ook een groepje grafisch en technisch ontwerpers. "Ik ben lid van de BNO, de Beroepsorga nisatie Nederlandse Ontwerpers. Die vroeg of ik mee wilde", legt Otte uit. De contacten die Otte in Guangzhou (het vroegere Kanton) legde, werpen nu hun vruchten af. De Goese mag voor enkele fabrikanten producten ontwerpen. Otte is in Zeeland vooral bekend als een kleurrijk kunstenaar. Haar vrolijk gekleurde sieraden en objecten zijn befaamd in binnen- en buitenland. Ze won er internationale prijzen mee, zoals drie keer de Sheriff de Mo de-prijs tijdens de sicradenbeurs Eclat de Mode in Parijs. Twee keer werden haar sieraden gebruikt voor de wereld wijde campagne van de beurs en dat resulteerde in billboards van twintig meter in Parijs. De kunst van de Zeeuwse schurkt dicht tegen de grens van design aan. Niet vreemd dus dat Otte zich de laatste tijd ook toelegt op het ontwerpen van gebruiksartike len en sieraden. "De laatste jaren ben ik me meer met ontwerpen en design producten gaan bezighouden. Sinds drie jaar sta ik ook op internationale beurzen in bijvoorbeeld Milaan, Pa rijs en Rome, tevens binnenkort op uitnodiging in Moskou." De Zeeuw se heeft vooral succes met haar siera den. Die zijn zelfs te koop bij ver kooppunten in onder meer Chicago, New York, Australië, Barcelona, Ro me, Florence en Milaan. En met een lamp, met de titel 'something to drink' en gemaakt met een innovatie ve 3D-printtechniek, won ze tijdens de Dutch Design Week in 2009 de prijs van de TNO Design Competi tion. Otte bouwde de lamp op met kopjes, melkkannetjes en theepotjes. Inspiratie haalt Otte echter vooral uit de natuur. Haar sieraden hebben dan ook vaak dier, bloem en fruitmotie- ven. Spraakmakend is bijvoorbeeld de ketting gemaakt van feloranje, kunst stof goudvissen. Maar ook maakt ze kettingen, armbanden en ringen met bijvoorbeeld ratjes, kikkers, lieve heersbeestjes, hagedissen en haasjes. Haar dierensieraden zijn zelfs ge bruikt voor een fotoshoot voor de cover van hét modemagazine Vogue en vele andere buitenlandse tijdschrif ten. "Op serviezen gebruik ik graag dieren, bloem- en bladmotieven", vertelt Otte. Maar er is ook een mooie link met China en het Oosten. In haar woonkamer en atelier is het duidelijk te zien. Waar je ook kijkt, zie je objecten met oosterse symbo len. "Ik werk al jaren graag met com binaties van westerse en oosterse sym boliek." Spelen Hoewel de Goese de nodige interna tionale ervaringen heeft opgedaan, keek ze op de beurs in Guangzhou haar ogen uit. De opening van de beurs had iets weg van de opening van de Olympische spelen, zegt ze. "En groots betekent in China ook echt reusachtig. De Kanton Fair is on geveer twintig keer groter dan de RAI. Er waren maar liefst 22.000 pro ducenten aanwezig. Er waren voor het speelgoed alleen al drie hallen en nog eens drie hallen met keramiek- stands." Wie Otte kent, weet dat de ontwer per niet alleen innerlijk een kleurrijk mens is, ze laat dat ook in haar uiterlij ke verschijning duidelijk zien. In het grijze, conservatieve China viel de Zeeuwse met haar niet alledaagse kle ding nogal op. Het leverde haar de no dige aandacht op. Veelvuldig stond ze in het middelpunt van de belangstel ling. "Zo is mijn werk op de Chinese televisie te zien geweest en heb ik een korte lezing in het Engels mogen ge ven voor een zaal met producenten. Ook heb ik daar foto's van mijn werk kunnen laten zien en kunnen vertel len wat ik doe." De reacties waren overweldigend. "Ik had twaalf matches met producen ten. Met behulp van een tolk heb ik met hen kunnen praten. Er is vanuit China echt veel interesse in goede ontwerpen. Als je bijvoorbeeld naar Chinese serviezen kijkt, dan is nu nog 99 procent gekopieerd design. De Chinese regering wil het Japanse voor beeld volgen. Vroeger zag je dat de Ja panners Westerse ontwerpen kopieer den. Vandaag de dag loopt Japan ech ter voorop met het ontwerpen van producten. De Chinese regering wil nu ook de kwaliteit upgraden. Want Chinese producten hebben toch wel een bepaald stempel." Serviezen Voor de Chinese fabrikanten is het veelal voor het eerst dat ze in zee gaan met westerse designers. "Ik mag voor een fabrikant bijvoorbeeld een nieuwe collectie serviezen ontwer pen. Die wil heel graag weten wat de laatste trends zijn en hoe ik hem kan helpen met nieuwe kleuren en vor men. De Chinezen willen van alles weten, om nieuwe input te hebben." Ook is Otte gevraagd om designs op fotolijsten te ontwerpen. Voor Otte is het een nieuwe richting in haar car rière. Van kunst naar massaproductie. Het lijkt een gigantische- stap - voor een kunstenaar eigenlijk een onover brugbare kloof - maar Otte is er vrij nuchter onder. "Ik barst altijd van de ideeën. Zo heb ik altijd al complete serviezen willen ontwerpen en op de markt willen brengen, maar dat is in Nederland financieel niet te doen. Met heel veel ideeën heb ik jaren niets kunnen doen. Nu komen er in eens mensen naar me toe om mijn ideeën te gebruiken. En ja, het idee dat straks duizenden mensen overal ter wereld van mijn servies eten en drinken... dat is toch geweldig? Bo vendien wil dit werk niet zeggen dat ik stop met het maken van kunst, hoor. Dat blijft ook belangrijk." Voor Otte betekent de samenwer king met Chinese fabrikanten wel een stap in het onbekende. mr. W.H. Lindhout (Werner) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom Dé Natura 2000-gebieden zijn de gebieden die zijn aangewezen als speciale bescher mingszones in het kader van de EU Vogelrichtlijn en/of de EU Habitatlichtlijn. Nederland draagt met 166 gebieden bij aan het netwerk van Natura 2000-gebieden. Het gaat in ons land om ongeveer eeri miljoen hectare, waarvan tweederde open water. Het doel van Natura 2000 is het behoud en herstel van de biodiversiteit in Europa. Door de Natura 2000-gebieden worden bedreigde en waardevolle dier- en plantensoorten en hun leefgebieden behouden en zo nodig hersteld. Vooralle Natura 2000-gebieden moeten beheerplannen worden opgesteld. In een beheerplan wordt vastgelegd op welke wijze en binnen welk tijdsbestek de natuurdoelen vooreen gebied (instandhoudingsdoelstellingen) gehaald worden. Er zijn reeds een aantal beheerplannen vastgesteld. Er volgen er steeds meer. De laatste beheerplannen moeten in de loop van 2014 zijn vastgesteld. Indien u als ondernemer uw activiteiten wilt uitbreiden of nieuwe activiteiten wilt ont plooien in een Natura 2000-gebied of in de nabijheid van zo'n gebied, dan moet u door middel van een passende beoordeling aantonen dat dit niet nadelig van invloed is op de instandhoudingsdoelstellingen van dit gebied. Verder dient u dan een aparte vergunning voor deze activiteiten op grond van de Natuurbeschermingswet te verkrijgen. Wij adviseren u als ondernemer in of in de nabijheid van een Natura 2000-gebied attent erop te zijn dat zoveel mogelijk voorgenomen activiteiten in het desbetreffende beheerplan worden opgenomen. Daardoor staat dan vast dat die activiteiten zijn toegestaan. Dat scheelt u veel tijd en kosten en geeft u zekerheid. Zo nodig dient u tijdig bezwaar te maken. De data van ter inzagelegging van beheer plannen treft u aan op www.rijksoverheid.nl. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Ineke Otte is vooral bekend om haar sieraden met dieren en bloemen. Foto: Denvon Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 143