Proefwonen in Zeeland Zeeuws idee doorbraak Chinese schelpdiervissers «experiment 06 Potentiële kopers van tweede woningen in Noord- en Mid den-Zeeland kunnen vanaf dit na jaar gedurende enkele dagen de sfeer komen proeven van hun toe komstige woonomgeving. Een idee van Toeristisch Onderne mend Zeeland (TOZ). door Loes van der Hoeven VLISSINGEN - Wie zich in een an dere regio wil vestigen, hetzij op re creatieve basis of permanent, krijgt met diverse branches te maken. 'Proefwonen Zeeland' biedt een plat form, waarop potentiële kopers in één oogopslag al die betrokken par tijen tegelijk zien. Zij vinden er bij voorbeeld adressen waar zij enkele da gen kunnen komen proefwonen, het makelaarsaanbod, restaurantjes, cul tuur, evenementen en andere bijzon derheden van de omgeving. Het idee Proefwonen Zeeland is ont staan in het TOZ (Toeristisch Onder nemend Zeeland). In het TOZ zijn vertegenwoordigd RECRON, KHN, Hiswa, Vekabo, MKB en Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland. Joke de Witte is naast be stuurslid van de regioraad van MKB-Zeeland voorzitter van het TOZ. In die hoedanigheid jaagt zij het project 'Proefwonen Zeeland' aan. Onderzoek "In 2005/2006 is er een onderzoek uitgevoerd binnen de toeristische sec tor, 'Spiegels voor Succes' Eén van de uitkomsten was dat er kansen waren voor samenwerking tussen onder an dere makelaardij en recreatie én toeris me. Ik heb de mogelijkheden voor sa menwerking tussen makelaardij en toerisme onderzocht en besproken met verschillende ondernemers in die branches. Tweede woningenkopers bevinden zich doorgaans in het hoge re segment van de markt en zijn met name afkomstig uit Duitsland, België en Nederland. Zij willen bijvoor beeld weten wat de omgeving hen te bieden heeft aan voorzieningen. Dan is het handig dat zij woningen gedu rende een langere periode komen be zichtigen en tegelijkertijd antwoord krijgen op allerlei andere vragen die betrekking hebben op het wonen en verblijven in die omgeving. De 'Por tal Proefwonen Zeeland' kan hen die meerwaarde bieden. Het nemen van actie met partijen waarin zij geïnteres seerd zijn, moeten zij zelf doen, wij zorgen er uitsluitend voor dat de mo gelijkheden voor het maken van de match op de portal aanwezig zijn. Naast de recreatieve markt kan Proef wonen Zeeland toegepast worden voor permanente vestiging binnen de provinciegrenzen. Die twee markten verschillen nogal qua doelgroep, wen sen en eisen'. Iemand die zich perma nent in een streek wil vestigen, zal bij voorbeeld ook geïnteresseerd zijn in scholen, opleidingen en werkgelegen heid. Vooralsnog richten wij ons op poten tiële kopers van de tweede woningen in het hogere segment in Zeeland. In een volgende fase kan het aanbod uit gebreid worden, opdat ook de poten tiële permanente bewoners bediend worden." Website Het project rust op twee pijlers: het eind juli 2011 door Stichting Promo tie Zeeland Delta afgeronde commu nicatieplan en de in aanbouw zijnde website. Op deze Portal Proefwonen Zeeland moeten potentiële kopers Zeeland kunnen 'beleven'. Hij moet hen prikkelen tot het zetten van vol gende stappen. De website moet pas klare informatie bevatten over wonin gen, wellness-mogelijkheden, omge ving, cultuur, zorg, veiligheid, ver blijf in hotels, bungalows en in hotel chalets op campings. Bezoekers kun nen worden doorgelinkt naar de on derliggende websites van betrokken partijen en komen bij het verlaten van die sites weer terug op de portal. De Witte: "Er is al een samenwer king met Schouwen-Duiveland, Wal cheren en Noord-Beveland. Wij zou den graag in contact komen met geïn teresseerde partijen in Zeeuws-Vlaan deren, Zuid-Beveland en Tholen om het project Zeeland-breed dekkend te krijgen. Dat kunnen zijn make laars, hotels, bungalowparken en cam pings die bungalows en/of hotelcha lets aanbieden. Oost-Zeeuws-Vlaan- deren promoot zichzelf onder meer tijdens de jaarlijkse Emigratiebeurs in Houten. Indien gewenst, zou onze portal daarin kunnen passen. Deelnemende partijen zullen zich door middel van een contract voor een periode van drie jaar verbinden aan Proefwonen Zeeland." Meer ittformatie: joke. de.witte @zeelandnet. nl Vlnr Willy Reijniers, Henk Verploegh en Wim Bakkér bij een oogsysteem in Yerseke. Al bijna negentig jaar is Ma chinefabriek Wim Bakker uit Yerseke ontwerper en con structeur van speciaalmachïnes en installaties voor de schelpdier sector. Vanaf eind 2009 is het be drijf op de Chinese markt actief met een verbeterde oogsttech- niek. Lokale vissersbedrijven kun nen de schelpdieren nu aan de versmarkt leveren, in grotere hoe veelheden met een kwaliteit, ge lijk aan die van handmatig gevist product. Grootvader Bakker, metaalbewerker en -draaier, zag er in 1924 wel brood in om de Zeeuwse vissersvloot van motoren te voorzien in plaats van zei len. Tegenwoordig ontwikkelt het be drijf ook machines voor de mechani sche oogst en verwerking van schelp dieren in binnen- en buitenland. Di recteur Wim Bakker: 'Wereldwijd wordt handwerk te duur. Alleen me chanisch opvissen loont nog. Samen met de heer Verploegh van HV Solu tions, die over de nodige contacten beschikte, zijn we in Korea en China gaan kijken, omdat daar nog steeds handmatig wordt gevist. In China zijn we direct in contact gekomen met een groep vissers die zeer geïnte resseerd was in vernieuwing van hun vangsttechniek.' Eco Harvester Willy Reijniers, innovatieadviseur van Syntens, bracht Bakker in het ver leden in contact met mosselleveran cier Neeltje Jans, om de oogsttech- niek voor het oogsten van hangcul- tuurmosselen te ontwikkelen. Vervol gens heeft W. Bakker de nieuwe tech niek (Eco Harvester) vertaald naar an dere schelpdieren, zoals voor de Japan se tapijtschelp, welke zeer populair is in China. De Eco Harvester is geba seerd op twee belangrijke innovaties, vertelt Bakker: 'Allereerst hebben we een techniek ontwikkeld die ervoor zorgt dat de diertjes hun schelp slui ten, voordat we ze oogsten. Bij de oude, in Nederland inmiddels verbo den techniek, werd met een behoor lijk sterke pomp water in de bodem geblazen om'het zand vloeibaar te ma ken. Hierdoor ging het diertje dood. We dachten dit eerst op te lossen door geluidspulsen de bodem in te stu ren, maar zijn uitgekomen bij drukrol- len die we over het zand rollen. Het diertje denkt dat er een rover op komst is en sluit zich. Voordat de schelp weer opengaat, is hij opgevist. Dankzij de tweede innovatie, de ven- turitechniek, worden de producten in een gelijkmatige, niet-wervelende stroom opgezogen. Dit is beter voor de schelpdieren en voor de bodem.' Versmarkt Vanaf eind 2009 heeft een Chinees vissersbedrijf al een testschip in de vaart. Twee nieuwe schepen zijn in aanbouw. Voorheen was de oogst zeer arbeidsintensief. Een mechanisch gevist product was niet geschikt voor de versmarkt. Met de machine van Bakker kan dat wel. Hierdoor bespa ren lokale vissersbedrijven niet alleen enorm op hun arbeidskosten. Terwijl de verkoopprijzen van het product op hetzelfde niveau blijven, gaan de geleverde hoeveelheden sterkom hoog. Ook kunnen de schelpdieren nu in voorheen onbereikbare dieper gelegen gronden gekweekt worden, welke tevens minder gevoelig zijn voor schade door ijsgang in de win ter. Het product kan vers naar Korea en Japan worden verscheept. Bakker: 'Met duizenden Chinese schelpdiervissers die nog op de tradi tionele wijze te werk gaan, is onze po tentiële markt natuurlijk enorm.' mini', syntens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 142